Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do willi przez barokowy most. Ruiny zabezpieczy żelbetowa konstrukcja

Małgorzata Mrowiec
Most, którego relikty odsłonięto, będzie odtwarzany
Most, którego relikty odsłonięto, będzie odtwarzany Anna Kaczmarz
Wola Justowska. Poważne prace budowlane szykują się w tym roku w parku Decjusza na Woli Justowskiej. W minionych sezonach odsłonięto tu relikty mostu z pierwszej połowy XVII wieku - teraz będzie on odtwarzany, z użyciem współczesnych technologii.

Most, który znany jest jeszcze z ikonografii z XIX wieku, pozwalał przekroczyć ciek wodny w parku i dostać się na taras przed Willą Decjusza od strony wschodniej. Willa z obecnymi arkadami, tarasem i mostem (dziś brakującym) to aranżacja z czasów przebudowy obiektu przez Sebastiana Lubomirskiego, ówczesnego jej właściciela.
- Most jest więc przywracany dlatego, żeby widok willi od wschodu był znów kompozycyjnie kompletny. Ten most to element

integralnie związany z aranżacją parkowej elewacji willi - podkreśla Halina Rojkowska-Tasak z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, która nadzoruje prace.

Przez minione dwa lata trwały badania archeologiczne i architektoniczne. Okazało się m.in., że most był dwuarkadowy - odsłonięto filar oddzielający owe dwie arkady. Z ikonografii wiadomo z kolei, że z parku na most wjeżdżało i wchodziło się przez murowaną bramę z drewnianymi wrotami. Na razie jednak nie rozstrzygnięto, czy brama także będzie odtwarzana.

Teraz badania będą kontynuowane. Przede wszystkim zostanie tu jednak wykonane zabezpieczenie odsłoniętych w zeszłym roku reliktów mostu i murów oporowych niewielkiej rzeczki. Na czym będzie ono polegać? Zgodnie z przygotowaną koncepcją dawne przęsła mostu zostaną odtworzone z żelbetonu, który przysłonią cegły i kamień - w nawiązaniu do oryginalnej konstrukcji.

Zostanie również naprawiona wierzchnia warstwa zabezpieczająca mury oporowe, która została wykonana w zeszłym roku w niesprzyjających warunkach atmosferycznych i stąd uległa częściowemu zniszczeniu.

Za prace odpowiada Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. W tym roku są prowadzone dzięki ok. 130 tys. zł z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski