Dobczyce. Będzie sesja nadzwyczajna poświęcona budowie farmy fotowoltaicznej pod koroną zapory

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Tereny u stóp korony zapory. Elektrownia fotowoltaiczna miałaby zając obszar ponad 18 ha Fot. Katarzyna Hołuj
W czwartek (25 marca) o godz. 15 radni gminy Dobczyce zbiorą się w trybie zdalnym na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej. Będzie ona poświęcona planowanej inwestycji, której lokalizacja (u stóp korony zapory) jest zdaniem części mieszkańców nie do zaakceptowania, bo na ten teren rozciąga się widok z korony zapory i z zamku. Chodzi o budowę farmy fotowoltaicznej, w sprawie której inwestor złożył do gminy wniosek, a burmistrz wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

FLESZ - Kiedy przestawiamy zegarki?

W porządku czwartkowej sesji znalazły się następujące punkty:

  • prezentacja Projektu rewitalizacji terenu pod zaporą wraz z koncepcją parku sensorycznego i ogrodem doświadczeń – Park 8 zmysłów.
  • informacja burmistrza w sprawie podjętych i planowanych działań w związku z zamiarem budowy przez inwestora, na działkach gminnych o nr ewid. 716/5, 716/12, 716/14, 716/15, 716/16, 176/17, 176/18, 716/19, 872/2 w Dobczycach elektrowni fotowoltaicznej PV Dobczyce o mocy 12,2 MW.
  • podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia rezolucji przeciwko planom budowy elektrowni fotowoltaicznej o mocy 12,2 MW, na terenie tzw. Charstka, obejmującym działki będące własnością Gminy Dobczyce o powierzchni 187 400 m2.

O sprawie informowaliśmy 15 marca br., krótko po tym jak temat w przestrzeni publicznej podjęła radna Marta Zając. Stało się to po tym jak wśród innych ogłoszeń na tablicy w rynku zobaczyła ogłoszenie o wydaniu przez burmistrza wspomnianej decyzji.

Elektrownia fotowoltaiczna zamiast parku pod zaporą w Dobczycach? Odbył się protest

W niedzielę 21 marca kilkudziesięciu mieszkańców gminy Dobczyce zebrało się na terenie przy ul. Braci Kowalskich (to teren w stóp korony zapory, na którym kiedyś działała giełda samochodowa), żeby wyrazić swój sprzeciw wobec zabudowaniu go niemalże w całości elektrownią fotowoltaiczną, i przypomnieć oczekiwania mieszkańców wyrażone już podczas konsultacji społecznych z 2017 roku, a mianowicie, aby teren ten zagospodarować na cele rekreacyjne.

Mieszkańcy Dobczyc protestują przeciwko budowie farmy fotowoltaicznej

Wtedy, kilka lat temu gmina przygotowując projekt rewitalizacji zaprosiła mieszkańców do udziału w takich konsultacjach. Zgodnie z oczekiwaniami wyrażonymi przez mieszkańców powstała koncepcja parku sensorycznego z ogrodem doświadczeń. Ówczesnym władzom nie udało się go jednak zrealizować tego projektu (jego wartość szacowano na ok. 2,7 mln zł), bo pomimo starań gminie nie przyznano na ten cel dofinansowania. Działo się to na przełomie lata i jesieni 2018 roku, a późnią jesienią 2018 roku nastąpiła zmiana władzy.

Gmina za mojej kadencji także wnioskowała za pośrednictwem protestu do Urzędu Marszałkowskiego

– mówi Tomasz Suś, obecny burmistrz Dobczyc i dodaje:

Wcześniej, we wrześniu 2018 roku, ówczesny burmistrz Paweł Machnicki uzyskał pismo z Urzędu Marszałkowskiego o negatywnej ocenie projektu na etapie oceny finansowej ze względu na niespełnione kryteria. Następnie został wysłany protest jako odwołanie. W listopadzie gmina otrzymała pismo o negatywnej ocenie merytorycznej za względu na fakt niespełnienia kryterium dotyczącego Koncepcji realizacji projektu oraz wpływ na zasadę równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Kolejnym krokiem było wysłanie protestu przez obecnego burmistrza. Odpowiedź na kolejny protest pojawiła się w maju 2019 roku, z informacją o negatywnej ocenie na etapie oceny merytorycznej.

Burmistrz Tomasz Suś w odpowiedzi na nasze pytania dodał również, że gmina za zapytanie inwestora wskazała ten teren jako jedyny, który posiada, a na którym taka farma mogłaby powstać (zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego przyjętym uchwałą z dnia 31 lipca 2013 r.).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie