Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobczyce. Dopłacą do pensji niani

Katarzyna Hołuj
Na wdrożenie u siebie programu „Małopolska Niania”, w naszym powiecie zdecydowała się tylko gmina Dobczyce
Na wdrożenie u siebie programu „Małopolska Niania”, w naszym powiecie zdecydowała się tylko gmina Dobczyce Fot. 123rf
Od dziś do 25 sierpnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej można składać wnioski o pomoc z programu „Małopolska Niania”. Trzy rodziny mogą uzyskać wsparcie w opłaceniu opiekunki dla dziecka

Głównym celem programu jest bowiem pomoc rodzicom w godzeniu życia zawodowego z rodzinnym. Ci, którzy się zakwalifikuję będą mogli liczyć na miesięczne wsparcie w wysokości 1500 zł przez okres 10 miesięcy (począwszy od września br.). Dwie trzecie tej kwoty sfinansuje samorząd wojewódzki, który uruchomił ten pilotażowy program, a jedną trzecią gmina Dobczyce.

W gminie Dobczyce zdecydowano, że będzie ono dostępne dla rodziców dzieci z rocznika 2015 uzasadniając to tym, że kiedy program się skończy dzieci osiągną już wiek przedszkolny i będą mogły uczęszczać do przedszkola, dzięki czemu rodzic nie będzie musiał rezygnować z pracy.

Środków przyznanych gminie wystarczy tylko dla trzech rodzin, dlatego opracowano ścisłe kryteria według których wnioski będą oceniane. To, poza rokiem urodzenia dziecka (2015), przede wszystkim: zatrudnienie rodziców i deklaracja o zatrudnieniu niani na co najmniej 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku), ale są również kryteria dodatkowe tj. niepełnosprawność dziecka, którym ma opiekować się niania, niepełnosprawność innego dziecka w rodzinie, samotne wychowywanie dziecka i wielodzietność rodziny.

- Ludzie są zainteresowani, dzwonią, pytają, ale nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak to przełoży się na liczbę złożonych wniosków - mówi Jolanta Mazurkiewicz, dyrektor MG OPS w Dobczycach.

Wzór wniosku jest dostępny w MGOPS i na stronie internetowej gminy. Z jego wypełnieniem i złożeniem nie warto zwlekać, bo choć nie obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy” to pracownicy MGOPS mówią, że w razie gdy będą musieli wybierać pomiędzy rodzinami z taką samą liczbą punktów decydujący będzie dochód na członka rodziny i kolejność złożenia wniosku.

To rodzice sami wybiorą opiekunkę (lub opiekuna) dla dziecka. Będą też zobligowani do podpisania z nią umowy o pracę i zgłoszenia jej do ZUS. Program pozwala na zatrudnienie w tym charakterze np. członka rodziny pod warunkiem, że będzie to osoba bezrobotna.

Na wdrożenie u siebie programu „Małopolska Niania” w naszym powiecie zdecydowała się tylko gmina Dobczyce. Myślenice zrezygnowały, bo środków na na jakie mogła liczyć gmina wystarczyłoby jedynie ma nieco ponad jeden etat niani. - Niewątpliwym problemem, przy tak skromnej ilości niań, byłoby dla nas dokonanie wyboru osób do programu, przy braku jasno określonego kryterium - mówi burmistrz Maciej Ostrowski.

Podobny argument słyszmy od burmistrza Sułkowic Piotra Pułki.

Myślenice jako jedyne w powiecie prowadzą dziś żłobek samorządowy. Jak już informowaliśmy w marcu, od września dzięki zyskaniu dodatkowych pomieszczeń w budynku, w którym się on mieści, ma on dysponować większą liczbą miejsc. Dziś jest ich 80. - W roku 2016 gmina Myślenice przeznaczyła na utrzymanie żłobka 1 161 336 zł. W tym roku ta kwota ulegnie zwiększeniu, gdyż od 1 września gmina planuje powiększenie żłobka samorządowego o dodatkowe 32 miejsca dla dzieci - mówi burmistrz.

Nad utworzeniem żłobka, a konkretnie oddziału żłobkowego, myślą teraz w Dobczy-cach. W ubiegłym miesiącu gmina złożyła wniosek o dofinansowanie, w ramach programu rewitalizacji, rozbudowy Przedszkola Samorządowego nr 3. - Na parterze miałby powstać oddział żłobkowy liczący 15 miejsc - mówi Halina Adamska-Jędrzejczyk, wiceburmistrz Dobczyc. Na razie nie ma jeszcze żadnych informacji zwrotnych w sprawie oceny wniosku.

Jeszcze inną formą opieki nad maluchami miałoby być zatrudnienie przez gminę dziennego opiekuna. Miałby on zapewnić opiekę dzieciom w swoim domu albo w Centrum Usług Społecznych, jakie ma powstać w tzw. Chiranie, czyli budynku, który z którego wyprowadzają się właśnie oddziały Szkoły Podstawowej. W tej sprawie też został złożony wniosek (do Wojewódzkiego Urzędu Pracy).

Zobacz także: Woda może być zdradliwa. Oto dziesięć zasad bezpiecznych kąpieli na wakacjach

Źródło:Agencja TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski