Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobczyce. Święto Flotylli Pińskiej, czyli jak marynarka wojenna opanowała miasto

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Rekonstruktorzy z Białorusi w polskich mundurach, upamiętniający wspólną historię. Trzymają (bo nie wolno jej wieszać poza okrętami) oryginalną polską banderę
Rekonstruktorzy z Białorusi w polskich mundurach, upamiętniający wspólną historię. Trzymają (bo nie wolno jej wieszać poza okrętami) oryginalną polską banderę Fot. Katarzyna Hołuj
To była duża flotylla rzeczna, liczyła ponad 100 okrętów i zwinnych motorówek. Flotylla Pińska walczyła na rzekach i bagnach. Przynosiła zwycięstwa, podnosiła na duchu. Jacek Bassara z Dobczyc wskrzesza pamięć o niej.

Flotylla powstała w 1918 r. w Krakowie, a następnie przenoszona w różne miejsca ostatecznie do Pińska, które jeszcze w czasach międzywojennych było polskim miastem, a dziś jest na terenie Białorusi.

Zależy mi na propagowaniu tej historii, opowiadaniu, przypominaniu flotylli, która stanowiła najpierw zaplecze do transportu sprzętu, amunicji, zaopatrzenia. Potem walczyła i potrafiła pogromić trzykrotnie liczniejsze wojska bolszewickie, dawać nadzieję - mówi Jacek Bassara z Dobczyc, pasjonat historii.

Ten dobczycanin z wyboru uparcie promuje wiedzę o Flotylli Pińskiej. Od prawie dekady w Dobczycach organizuje święto flotylli. Chce, żeby o niej było głośno. Pytania o związki Dobczyc z Pińskiem nigdy nie ustają. A on twierdzi, że każde miejsce jest dobre do mówienia o historii i przypominania mężnych ludzi, którzy z poświeceniem, czasem brawurowo i widowiskowo walczyli o Polskę.
- Mówię często, że kiedyś Pińsk był polskim miastem, tak jak dziś Dobczyce. I tak jak Dobczyce miał tytuł królewskiego, wolnego miasta - podkreśla organizator Święta Flotylli Pińskiej.

Zaznacza, że gdyby wyszedł na ulice Dobczyc lub Krakowa i zapytał przechodniów o Flotyllę Pińską, to niewielu potrafiłoby powiedzieć co to takiego?

Flotylla Pińska wchodziła w skład Marynarki Wojennej w międzywojniu. Stacjonowała w Pińsku. Pasjonat historii z Dobczyc wskazuje, że zaczęło się jesienią 1918 r. w Krakowie, gdy tworząc flotyllę przejęto poaustriackie okręty o polskich nazwach: Dunajec, Krystyna, Wyspiański. Przeważnie były obsadzone przez piechotę, czasami trafiali do nich marynarze z floty zaborczej austro-węgiercskiej. Wtedy była to Flotylla Wiślana, a jej pierwszym dowódcą komandor marynarki Bogumił Nowotny, pochodzący z Wieliczki.

Wtedy na Kresy Wschodnie było połączenie z Krakowa drogą wodną - Kanałem Królewskim do Pińska. Tam walczyło Wojsko Polskie m.in. pod dowództwem Władysława Sikorskiego. W 1919 r. na Polesiu potrzebowało wsparcia na trudnych podmokłych obszarach. Potrzebna była flotylla dlatego Wiślaną przesunięto do Pińska.

Tereny kresów były bardzo trudnym obszarem ze względu na potężne rozlewiska zwane "Morzem Pińskim". Czasami z jednego brzegu nie było widać drugiego. Walczące z bolszewikami wojsko potrzebowało flotylli rzecznej, więc tworzono, włączając do tej jednostki - pozostawione przez Niemców i Rosjan - motorówki. Zostały wyremontowane i służyły do przeprawy i dowozu zaopatrzenia, a następnie do walk. Dowódcą Flotylli Pińskiej został były porucznik marynarki rosyjskiej Jan Giedroyć, potem już porucznik polskiej marynarki - opowiada Bassara.

Flotylla została wzmocniona też zajętymi od bolszewików statkami i barkami. Ponadto na potrzeby tej flotylli w Gdańsku i Krakowie na Zabłociu budowano monitory zwane też pancernikami rzecznymi. Flotylla rozgrywała potyczki i bitwy: pod Horodyszczem, pod Czarnobylem. O tym wszystkim można co roku usłyszeć w Dobczycach od prelegentów, pasjonatów historii, organizatorów zabaw o tematyce militarnej.

Święto Flotylli Pińskiej ustanowił marszałek Józef Piłsudski na 3 lipca. Jest organizowane na pamiątkę zwycięskiej Bitwy pod Horodyszczem. W Dobczycach zacznie się w sobotę 2 lipca od godz. 9 w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym.
W planach jest konkurs modelarski, układania klocków Cobi, prezentacje i prelekcje dotyczące Flotylli Pińskiej i życia na Kresach Wschodnich w okresie międzywojennym.

Harmonogram Święta Flotylli Pińskiej w Dobczycach

  • W godzinach 12-13 prelekcje poprowadzi Jacht Club Galar z wykładem na temat rejsu zabytkową łodzią do Pińska.
  • O godzinie 15: Maciej Tomaszewski (autor wielu publikacji związanych z marynarką wojenną) opowie o powstawaniu flotylli i meandrach pracy historyka próbującego dociec jak naprawdę wyglądały te jednostki.
  • o godzinie 16: Ihar Melnikau (białoruski historyk) opowie o życiu na Kresach Wschodnich i Linii Piłsudskiego mającej chronić kresy.
  • O godzinie 17. Zakończenie konkursu modelarskiego i rozdanie nagród.
VI Jurajski Piknik Winny i degustacja lokalnych win

Ojców. Święto u jurajskich winiarzy. Degustacja win na leżac...

Muzycy koncertowali i paradowali na placu Konstytucji 3-Maja w Skale przez całe niedzielne popołudnie

Skała. Niezwykłe widowisko. Festiwal Orkiestr Wojskowych i C...

FLESZ - Oczekiwania wobec rynku pracy w 2022 r.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski