Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobczyce. Jaki zawód wybrać, żeby znaleźć pracę

Katarzyna Hołuj
Uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych
Uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Fot. Katarzyna Hołuj
Wczoraj w Zespole Szkół odbył się Festiwal Zawodów. Miał pomóc młodzieży w jak najlepszym odnalezieniu się na rynku pracy i trafnym wyborze zawodu.

Z tego też powodu w imprezie wzięli udział nie tylko uczniowie ZS, ale też gimnazjaliści. Tych przestrzegano, aby przy wyborze zawodu nie kierowali się wyłącznie tym, co wybierają znajomi. Ta tendencja, jak zauważa dyrektor ZS Bogusław Lichoń, zaczyna się zmieniać. - Uczniowie coraz częściej zaczynają się sugerować tym, co mówią doradcy zawodowi. Od tego roku uruchomiliśmy w szkole preorientację zawodową, z której korzystają uczniowie - mówił.

Większość rad i uwag było kierowanych do obydwu grup; tej która już wybrała, i tej która wybierać dopiero będzie. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Myślenicach Izabela Młynarczyk mówiła, jak istotne jest uzupełnianie kwalifikacji i zdobywanie dodatkowych uprawień, które powodują, że np. fryzjerka, może pracować także jako manikiurzystka, stylistka, a nawet krawcowa. Dla pracodawców liczy się też to, czy kandydat na pracownika ma nie tylko potrzebne umiejętności, ale też potrafi pracować samodzielnie. Przykładem tego jest właśnie zawód fryzjera.

Choć w naszym powiecie należy on do zawodów deficytowych, czyli na takie na które jest popyt, to oferty pracy czekają, bo brakuje takich właśnie samodzielnych pracowników. Mówiono też o zawodach nadwyżkowych, czyli potencjalnie „niebezpiecznych” bo ich przedstawicieli jest tylu, że lokalny rynek pracy nie jest w stanie ich wchłonąć (patrz: ramka).

Wśród tych ostatnich są m.in. szefowie kuchni, kucharze, kelnerzy i barmani. Jednak uczniowie Techniku Żywienia i Usług Gastronomicznych, którzy kończą w tym roku naukę w ZS, patrzą w przyszłość z optymizmem. Dwoje z pięciorga naszych rozmówców planuje wyjazd za granicę, jedna planuje studia, a druga chce kontynuować rozpoczętą już pracę w charakterze kelnerki.

Byli też wreszcie obecni pracodawcy, z którymi szkoła współpracuje. - To jest bardzo ważne, abyśmy mieli celowe, konkretne praktyki. Co więcej, część naszych uczniów zostaje w tych firmach już po ukończeniu szkoły - mówi dyrektor.

Barometr zawodów

- Deficytowe: administratorzy systemów komputerowych, blacharze samochodowi, fryzjerzy, lekarze weterynarii, monterzy okien, samodzielni księgowi, kierowcy samochodów ciężarowych

- Zrównoważone: agenci ubezpieczeniowi, architekci, kierowcy samochodów dostawczych, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedszkoli

- Nadwyżkowe: architekci krajobrazu, cukiernicy, kucharze, murarze, robotnicy budowlani, sprzedawcy, kasjerzy, ślusarze

Więcej na www.barometr.obserwatorium.malopolska.pl

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski