Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobczyce. Każdy może pomóc w uczczeniu bohaterów

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Piotr Przęczek z kopią karty wojskowej legionisty z Dobczyc
Piotr Przęczek z kopią karty wojskowej legionisty z Dobczyc Fot. Michał Kowalik
Każdy, kto posiada pamiątki związane z czynem niepodległościowym może wspomóc ogłoszoną przez Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego akcję i przyczynić się do przygotowania wystawy „Dobczyce na drodze ku niepodległości”.

Mogą to być fotografie, dokumenty, listy, pamiętniki, odznaczenia, umundurowanie lub inne elementy żołnierskiego wyposażenia. Można je przekazać albo wypożyczyć na czas trwania wystawy.

Ekspozycja ma zostać otwarta we wrześniu w odnowionej komnacie dobczyckiego zamku, która gościła już jedną wystawę (o dziejach zamku i historii jego odbudowy), a teraz po wstawieniu okien ma stać się pełnowartościową, całoroczną salą wystawienniczą.

- Chcemy przygotować wystawę zupełnie inną od tej, jaką mamy w Izbie Pamięci - mówi Maria Topa z dobczyckiego oddziału PTTK. Ma być częścią większego projektu, który obejmie też zajęcia i wyjazdy edukacyjne do miejsc na ziemi krakowskiej związanych z walkami o niepodległość.

Piotr Przęczek, pasjonat historii z Dobczyc, przypomina, że tu niedaleko, bo pod Gdowem, rozegrała się jedna z bitew powstania krakowskiego, w której, jak można przypuszczać, walczyli także dobczycanie.

Nie od dziś, a w tym roku szczególnie, zabiega o to, aby współcześni poznali wkład dobczycan w walki o niepodległość. Przypomina urodzonego w Dobczycach Mikołaja Kańskiego, walczącego w powstaniu chochołowskim, powstańców styczniowych, z których jeden o nazwisku Kulma zginął w bitwie pod Miechowem. Wreszcie także przypomina legionistów.

W Muzeum można oglądać zdjęcie z 1918 roku, na którym uwieczniono grupę legionistów, a wśród nich ochotników z Dobczyc. Jest tam m.in. Władysław Orzechowski, jeden z żołnierzy 11. Kompanii 2. Pułku Piechoty Legionów, w której walczyli dobczycanie. Jego syn wspiera dobczyckie muzeum, przekazując mu wartościowe pamiątki. Ostatnio na przykład kopię należącej do ojca karty wojskowej z Legionów. - W tej karcie jest rubryka z wypisanymi datami i miejscami bitew, w jakich uczestniczył. I tak jest tu Mołotków, Maksymiec, nocny atak na Rafajłową i Rokitna. Na karcie jest też podpis Mieczysława Boruty-Spiechowicza, późniejszego generała, a wtedy porucznika dowodzącego 11. kompanią - mówi pan Piotr, który działa też w PTTK i zaangażował się w akcję.

Wiadomo już także, że na wystawie będzie można oglądać Krzyż Niepodległości, nadany Władysławowi Orzechowskiemu i zdjęcie ze zjazdu legionistów z marszałkiem Józefem Piłsudskim, na którym są również dobczycanie.

To, co jeszcze wzbogaci ekspozycję w dużej mierze zależy od mieszkańców, którzy do sierpnia mają czas, aby skontaktować się z muzeum w sprawie ewentualnego przekazania lub czasowego udostępnienia swoich pamiątek.

Koordynatorami akcji są Maria Topa i Michał Kowalik. Kontakt z nimi jest możliwy poprzez nr tel. 12 271-11-76 lub e-mail: [email protected]

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski