Dobczyce. Kurator oświaty chce zdecydowanych kroków w sprawie dyrektor SP 1 po udziale uczniów w wydarzeniu Tour de Konstytucja

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Szkoła Podstawowa nr 1 w Dobczycach
Szkoła Podstawowa nr 1 w Dobczycach Fot. Katarzyna Hołuj
Udostępnij:
Kontrola Kuratorium Oświaty w Szkole Podstawowej nr 1 zakończyła się, ale nadal trwa postępowanie wyjaśniające wszczęte przez rzecznika dyscyplinarnego przy wojewodzie na wniosek burmistrza Dobczyc. Przypomnijmy, że sprawa jest związana z udziałem uczniów tej szkoły w wydarzeniu Tour de Konstytucja. Zdaniem dyrekcji szkoły miało ono charakter apolityczny i edukacyjny, zgoła inaczej, bo jako mityng polityczny ocenia je kurator oświaty.

FLESZ - Chorwacja zaostrza zasady wjazdu

Po zakończonej kontroli małopolska kurator oświaty Barbara Nowak powiadomiła burmistrza Tomasza Susia o stwierdzonych uchybieniach.

W protokole kontroli można przeczytać m.in., że w „Rejestrze wyjść grupowych z SP nr 1 w Dobczycach” wyjścia czterech klas, które miały miejsce 8 czerwca (właśnie na wydarzenie Tour de Konstytucja) znajdują się pod wpisem dokumentującym wyjście w dniu 9 czerwca, dlatego można przypuszczać, że zostały wpisane nie wtedy kiedy faktycznie miały miejsce, ale dzień później, kiedy wiadomo było już, że w szkole odbędzie się kontrola.

W dwóch przypadkach jako cel wyjścia wpisano jedynie „Rynek Dobczyce”. Poruszono też kwestie braku zgód rodziców na wyjście (dyrektor odpowiedziała przedstawicielom Kuratorium, że wyjście było spontaniczne, a poza tym na lekcje w terenie taka zgoda nie jest potrzebna) i na upublicznienie wizerunku dzieci.

Ranga tych uchybień, w opinii kurator, pozwala burmistrzowi skorzystać z możliwości wdrożenia procedury określonej w art. 66 ustawy prawo oświatowe, a dokładnie w ust. 1 pkt 2, który mówi o tym, że w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, może on odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia. Co więcej, sama kurator nie ukrywa, że tak właśnie by postąpiła, a przynajmniej zawiesiła dyrektor do czasu całkowitego wyjaśnienia sprawy.

Nie wyobrażam sobie, że 1 września, kiedy sprawa dyscyplinarna będzie jeszcze w toku, żeby ta pani funkcjonowała jako dyrektor. Zarzuty, z mojego punktu widzenia, są zbyt poważne

- mówi nam Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty.
Przypomina również, że burmistrz już raz podjął decyzję o zawieszeniu tej samej dyrektor choć dotyczyło to innej sprawy.

Tym razem włodarz nie zamierza tego robić, a przynajmniej nie teraz.

Nie widzę podstaw do zawieszenia albo zwalniania, przyjemniej na obecna chwilę

– mówi burmistrz Suś w rozmowie z nami i dodaje, że z decyzją wstrzyma się do czasu aż rzecznik dyscyplinarny zakończy swoje postępowanie.

Uważam, że rzecznik powinien się to sprawą zająć szczegółowo biorąc pod uwagę zdanie nauczycieli, rodziców, może nawet dzieci.

Pod dostępną w sieci petycją zatytułowaną „Murem za dyrekcją i nauczycielami z SP1 Dobczyce” podpisało się do tej pory ponad 760 osób. Jej autorzy są przekonani o dobrych intencjach nauczycieli, którzy zabrali uczniów na happening Tour de Konstytucja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rhw

Tour de Konstytucja ! TO INDOKTRYNACJA Z PRANIEM MÓZGU DZIECI W STYLU PZPR (ZMS) - DZIECI DO 18 ROKU ŻYCIA NIE WOLNO MIESZAĆ DO BRUDNEJ POLITYKI !

TYLKO SYMPATYCY POST KOMUNY TO ROBIĄ BO ICH WPŁYWY SPOŁECZNE SĄ CORAZ MNIEJSZE !

NALEŻY UKARAĆ TYCH CO DO TEJ INDOKTRYNACJI DZIECI DOPUŚCILI BO NIE NADAJĄ SIĘ NA PEDAGOGÓW !

Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie