Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobczyce. Miasto będzie bardziej zielone dzięki sadzonkom otrzymanym za... śmieci

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Wymiana odpadów na sadzonki była jednym z punktów pikniku ekologicznego
Wymiana odpadów na sadzonki była jednym z punktów pikniku ekologicznego Fot. Katarzyna Hołuj
Niebawem pierwsi beneficjenci dotacji do wymiany pieców mają podpisać umowy z gminą. Wszystkich ma być 160

Właśnie na 160 wystarczy środków. To nieco ponad 2 mln zł, jakie otrzymała gmina na dopłacenie mieszkańcom do tego, aby pozbyli się „kopciuchów” i zamienili je na nowoczesne i ekologiczne piece na węgiel (ekogroszek), gaz lub pellet (biomasę). Największe zainteresowanie jest paleniskami na węgiel lub gaz, ale biomasa też ma swoich zwolenników.

Tych, którzy chcieliby dokonać takiej zamiany było grubo ponad 400, tak więc dwie trzecie będą musiały wymienić piec płacąc 100 proc. albo czekać, aż pojawi się kolejna możliwość sięgnięcia po dotacje.

Na razie gmina promuje inne działania proekologiczne. Na pikniku, który odbył się w sobotę po raz pierwszy zaproponowano mieszkańcom niecodzienną transakcję. Można było otrzymać sadzonki drzew lub krzewów w zamian za… śmieci (aluminiowe puszki, plastikowe butelki lub nakrętki). - Przynieśliśmy 200 zakrętek plastikowych, które staramy się na co dzień zbierać. Czasem włączamy się w akcje prowadzone w szkołach i przeznaczamy je na zbiórkę na rzecz np. zakupu wózka inwalidzkiego dla dziecka, a dziś, tak się złożyło, zamieniliśmy je na drzewka. Jesteśmy zadowoleni, bo obok domu mamy spory kawałek ziemi, więc te osiem drzewek bardzo się przyda - mówiła pani Marzena, która przyszła z rodziną.

Dobczyce. Piknik już był, teraz przybędzie drzew

Nasadzenia drzew to też jeden ze sposobów walki o lepszej jakości powietrze.

Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszyły się w sobotę specjalne zestawy, które także można było otrzymać. W skład zestawu wchodziły: dwie żarówki, dwa perlatory (nakładki na kran) do kuchni i łazienki oraz ekran refleksyjny, który montuje się na ścianie za grzejnikiem, aby ciepło nie „uciekało” przez ścianę, a zostawało w pomieszczeniu. Jak mówi Grzegorz Murzyn, ekodoradca gminy Dobczyce, gmina otrzymała je jako jeden z uczestników projektu LIFE „Małopolska w zdrowej atmosferze”. Każde z tych urządzeń służy oszczędzaniu: energii elektrycznej (żarówki), cieplnej (ekran) lub wody (perlatory).

- Zachęcałbym jeszcze do tego, aby podczas zakupu sprzętu AGD wybierać urządzenia energooszczędne. Różnica w cenie nie jest duża, a na pewno zauważymy ją w niższych rachunkach za prąd. Skorzysta też na tym środowisko - mówi ekodoradca.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski