Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobczyce. W gminie przybywa komunalnych obiektów z instalacjami fotowoltaicznymi. Nie zabraknie ich również na prywatnych budynkach

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Z projektu „Energia słońca dla Dobczyc”, panele są już na dachach pięciu budynków
Z projektu „Energia słońca dla Dobczyc”, panele są już na dachach pięciu budynków fot. archiwum UGiM Dobczyce
W gminie Dobczyce prawie wszystkie obiekty użyteczności publicznej będą czerpać energię z paneli fotowoltaicznych. Już teraz w mieście korzystają z nich użytkownicy budynku komunalnego przy ul. Kościuszki 12 oraz Przedszkola Samorządowego nr 1. Panele są też na dachach trzech szkół w w gminie: w Brzączowicach, Kornatce oraz w Stadnikach. Na tych obiektach wytwarzana jest energia o łącznej mocy 188 kWp.

FLESZ - Etapy znoszenia obostrzeń

To nie wszystkie budynki objęte systemem OZE, a więc odnawialnych źródeł energii, który jest stosowany w dobczyckiej gminie w ramach projektu „Energia słońca dla Dobczyc”.

Dachy urzędu, szkoły i centrum też z panelami

- Niebawem takie instalacje znajdą się na dachach trzech kolejnych gminnych budynków w Dobczycach: Urzędu Gminy i Miasta, Szkole Podstawowej numer jeden oraz wyposażonym także w pompę ciepła - Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego – wymienia Tomasz Suś, burmistrz Dobczyc.

Przypomnijmy, projekt „Energia słońca dla Dobczyc” jest wdrażany z unijnych funduszy pozyskanych przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Turystyczna Podkowa, zrzeszającego siedem gmin. W nich także są realizowane podobne projekty OZE.

Panele, pompy i solary z dopłatą dla ekologii

Na projekt „Energia słońca dla Dobczyc”, gmina wyda 709 025,89 zł, z czego 329 892,03 zł będzie stanowić dofinansowanie z programu LGD.

Projekt obejmuje też prywatne budynki. Do udziału w nim głosiło się 153 mieszkańców dobczyckiej gminy. Burmistrz Tomasz Suś zachęca innych do skorzystania z niego. We wszystkich gminach zrzeszonych w LGD ogłoszono dodatkowy nabór.

Dopłaty do trzech instalacji

Mieszkańcy mogą otrzymać do 50 procent kosztów poniesionych na instalacje. Mogą składać wnioski na trzy rodzaje systemów OZE:

  • na służący do podgrzewania wody użytkowej systemy solarne
  • pompy ciepła, także do podgrzewania wody użytkowej
  • panele fotowoltaiczne do zasilania w energię elektryczną urządzeń domowych

– Cieszy mnie, że realizowany w gminie projekt udaje się realizować przy tak dużym dofinansowaniu zewnętrznym, a dzięki dobrej współpracy mogą z niego skorzystać także mieszkańcy – mówi burmistrz.

Podkreśla, że to ważne przedsięwzięcie pozwoli gminie zaoszczędzić kolejne środki finansowe oraz pozyskać energię z wykorzystaniem odnawialnych źródeł.

- Ma to pozytywny wpływ na nasze środowisko, a więc znaczący wymiar ekologiczny – dodaje włodarz gminy.

Przekonuje, że czerpiąc energię cieplną i elektryczną z odnawialnych źródeł, można znacznie obniżyć koszty utrzymania domu, a przy tym wdrożyć ekologiczne i innowacyjne rozwiązania na lata.

- Chcielibyśmy, aby instalacje pojawiły się na dachach budynków mieszkalnych, w ogrodach i w piwnicach – dodaje włodarz gminy.

Będzie dwa razy więcej mocy

Dzięki teraz montowanym systemom, podwoi się moc instalacji fotowoltaicznych na obiektach należących do gminy, bo realizowany teraz projekt nie jest pierwszym.

Od 2015 roku działa elektrownia fotowoltaiczna przy oczyszczalni ścieków o mocy 125 kWp. Była też finansowana z unijnych pieniędzy: z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Małopolski, z działania „Poprawa jakości powietrza i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii”. W zeszłym roku, podczas rozbudowy, wykonano instalację fotowoltaiczną na dachu Przedszkola Samorządowego nr 3 o mocy 18,15 kWp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski