Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobra architektura to kwestia świadomości

Aleksandra Suława
Ponad 900 osób: architektów, projektantów wnętrz, grafików, dizajnerów, a także tych, którzy po prostu interesują się projektowaniem, wzięło udział w wykładach i warsztatach w ramach zakończonych w niedzielę Element Urban Talks. - To pokazuje, że wbrew stereotypom, przestrzeń i jej estetyka są ważne dla Polaków – mówią organizatorzy.

Podczas dwóch dni wykładów uczestnicy konferencji dowiedzieli się m.in. Czy można zaprojektować przestrzeń tak, by podnosiła kreatywność? Jak samochody wpłynęły na zmianę krajobrazu architektonicznego? Czego od projektantów oczekuje wchodzące właśnie w dorosłe życie pokolenie Z? Oprócz wiedzy teoretycznej można było zdobyć też praktyczne umiejętności. Służyły temu niedzielne warsztaty poświęcone m.in. wykorzystywaniu nowych technologii w projektowaniu, aranżacji przestrzeni dla festiwali i imprez kulturalnych oraz tworzenia mieszkań przyjaznych seniorom.

- Po trzech dniach zajęć i dyskusji można spojrzeć na projektowanie z innej perspektywy – mówi Aga Bisping, jedna z organizatorek. - Ja uświadomiłam sobie, że w procesie aranżacji przestrzeni nie wystarczy myśleć o ludziach, trzeba też zastanowić się nad tym, jak ich działanie wpływa na środowisko, kulturę, jak zmienia zastane miejsce.

Sporą część wykładów poświęcono jednej z największych polskich bolączek architektonicznych czyli mieszkaniówce. Dziennikarz, Filip Springer opowiadał o pracy nad książką „13 pięter” poświęconej kwestiom mieszkalnictwa w Polsce. - Kiedy pytałem ludzi, z czym kojarzy im się dom, ośmiu na dziesięciu moich rozmówców wybuchało płaczem. Nie dlatego, że wzruszali się wspomnieniami z dzieciństwa, ale dlatego że dom wywoływał u nich myśli o kredycie, telefonach z banku i ciągłej niepewności – mówił. - Dom, mieszkanie, to nie tylko towar, ale też prawo człowieka.

Tyle, że w polskiej rzeczywistości mieszkanie ciągle jest przede wszystkim towarem. - Deweloper zwykle skupia się na tym żeby sprzedać z jak największym zyskiem, klient o tym, żeby kupić – oczywiście jak najtaniej. I tak zamiast rozmawiać o mieszkaniu, przestrzeni do życia rozmawiamy o metrach kwadratowych. Budujemy i kupujemy mieszkania pełne wnęk, zakamarków, ukośnych ścian, bardzo trudne do urządzenia i mało funkcjonalne – mówi Michał Obarzanowski z Miastologii – innowacyjnego dewelopera, będącego partnerem konferencji. - Ktoś zaczyna ustawiać i potem okazuje się, że nie ma gdzie postawić szafy, a na środku jest wielkie klepisko. W końcu zaprasza się architekta wnętrz, którego rolą jest poprawienie tej beznadziejnej przestrzeni - dodaje Maciej Ster z Miastologii.

Projektanci dodają, że do lepszych osiedli Polacy muszą po prostu dojrzeć.
- W innych krajach europejskich prawo budowlane wcale nie jest bardziej rygorystyczne. Tam po prostu pewne rzeczy są nie do przyjęcia. W Niemczech czy Austrii bardzo gęste osiedle zwyczajnie by się nie sprzedało – mówi Obarzanowski. - Ta świadomość to kwestia nie tylko gustu, ale również logicznego myślenia, zdawania sobie sprawy z konsekwencji własnych decyzji.

Wkrótce relacje wideo z wykładów wygłoszonych podczas Element Urban Talks będzie można obejrzeć na stronie internetowej organizatora: www.elementtalks.com.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski