Dobra atmosfera wokół klastra kultury

Dobra atmosfera wokół klastra kultury

Łukasz Gazur

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kamienice na Małym Rynku, w których ma powstać klaster kulturalny
1/2
przejdź do galerii

Kamienice na Małym Rynku, w których ma powstać klaster kulturalny ©Anna Kaczmarz

Inicjatywa/Kraków. Klub radnych PO zaprosił na spotkanie inicjatorów klastra kulturalnego. Było bardziej merytorycznie niż podczas niefortunnych obrad komisji kultury, o których informowaliśmy na naszych łamach.
Przypomnijmy, że inicjatywa dotyczy powstania w należącej do miasta kamienicy pod nr. 6 przy Małym Rynku klastra kulturalnego, gromadzącego w jednym miejscu siedziby różnych organizacji.

M.in. fundacji takich, jak Miasto Literatury (współorganizatora Festiwalu im. Miłosza), Tone (twórcy festiwalu Unsound), Pauza (prowadzącej jedną z ważnych galerii fotograficznych, kino oraz klub) czy Stowarzyszenie Teatr Nowy; na innych zasadach (chce zająć kamienicę pod nr. 5) miałaby tam trafić Fundacja Wisławy Szymborskiej.

Padały rozmaite pomysły i rozwiązania, a także zastrzeżenia. O tym, że - ze względu na przejrzystość sytuacji - warto skończyć procedurę przetargową (doszło już do 2 przetargów i 4 negocjacji - kolejny przetarg powinien odbyć się jesienią) - mówili m.in. radni Janusz Chwajoł i Grzegorz Stawowy.

- Może warto stworzyć coś na wzór partnerstwa publiczno-prywatnego? Byłoby to nowatorskie rozwiązanie, wzorcowe dla innych miast - zastanawiała się Małgorzata Jantos.

O kulturalnym ożywieniu Małego Rynku mówili m.in. Małgorzata Jantos, Jerzy Woźniakiewicz i Janusz Chwajoł.

Rozmawiano też o możliwych formach przekazania obu kamienic. Zwracano uwagę, że sprzedaż z bonifikatą wyklucza komercyjne prowadzenie działalności i korzystny mógłby okazać się wieloletni ich wynajem przez wspomniane organizacje.

Grzegorz Stawowy zwracał też uwagę na niedogodności, związane choćby z transportem (zakaz wjazdu na Mały Rynek), co może utrudniać codzienną działalność. Proponował też rozważenie innych lokalizacji, np. na Zabłociu.

- Całe to medialne zamieszanie wyszło pomysłowi na dobre. Rodzi się ferment, spotykamy się i dyskutujemy - stwierdziła radna Teodozja Maliszewska.

Komentarze (9)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nowa Huta ? dlaczego nie ?

nhl (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Polecam Nową Hutę dla tych ludzi , jest tu sporo wolnych lokali, niech zakładają klastry tam gdzie jest największa potrzeba ich istnienia, miasto niech da ulgę w czynszu i DZIAŁAĆ .Ożywi to Nową...rozwiń całość

Polecam Nową Hutę dla tych ludzi , jest tu sporo wolnych lokali, niech zakładają klastry tam gdzie jest największa potrzeba ich istnienia, miasto niech da ulgę w czynszu i DZIAŁAĆ .Ożywi to Nową Hutę zdecydowanie. Tak to powinno wyglądać a nie oddać kamienicę za darmo i być na garnuszku miasta ! Cwaniaczki !zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
I to jeszcze na ul. Wawozowa !

w plenerze , (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

pelna kultura.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A co to te klastry ?

krak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Ktoz taka nazwe wynalazl , a moze to klajster ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
apel o rozwagę

krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Dość mam jako obywatel płacenia i utrzymywania kolejnych pasożytów nic nie wnoszących do rozwoju miasta . Fundacji które chcą przejąć po cichu kamienice w najbardziej atrakcyjnej części miasta , na...rozwiń całość

Dość mam jako obywatel płacenia i utrzymywania kolejnych pasożytów nic nie wnoszących do rozwoju miasta . Fundacji które chcą przejąć po cichu kamienice w najbardziej atrakcyjnej części miasta , na Małym Rynku bo tak to wygląda. Chcą działać , niech robią to na własny koszt , jeśli będą to robić dobrze miasto powinno wspierać niektóre projekty poprzez obniżanie czynszu , wsparcie finansowe itp. I taka powinna być polityka władz miasta. Za dużo dobrze opłacanych pasożytów już funkcjonuje w naszym mieście i nie trzeba nam kolejnych. Jako zwykły obywatel apeluję do radnych , trzeba ukrócić rozpasanie niektórych urzędników z wątpliwymi pomysłami które nic nie wnoszą do rozwoju Krakowa , trzeba mieć odwagę powiedzieć DOŚĆ grupom chcącym ustawić się w pozycji wyciągniętej reki po pieniądze podatnika. To głos zwykłego obywatela tego miasta , płacącego tutaj podatki ale myślę że nie jestem odosobniony w tych poglądach. Pozdrawiamzwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zaraz cie

do ptokuratora (gość)

Zgłoś naruszenie treści

o znieslawienie podadza , ciezko pracujacy fundacjusze.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
to dopiero poczatek

krakauer (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

nie przesadzajcie ludzie z zachwytami, to dopiero poczatek calej dyskusji, jeszcze duzo jest do zrobienia

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jest nadzieja dla tego miasta

Klara Veritas (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

Mnie cieszy jedna rzecz w tym wszystkim: dobrze, że wreszcie zaczyna się wokół pomysłów na kulturę merytoryczna dyskusja

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A jednak!

andy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Wystarczyło, że dziennikarze przyjrzeli się kompetencjom radnych, i już da się merytorycznie rozmawiać, "jest ferment, dyskutujemy". To radość!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
e tam

transport (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

co dziennie tam jeździ tona taksówek i nic się nie dzieje ... ile dziennie samochodów do tych klastrów a dojechać

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo