Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dobra informacja dla kierowców. Część al. 29 Listopada chcą otworzyć przed 1 listopada

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wideo
od 16 lat
Trwają prace związane z zakończeniem rozbudowy al. 29 Listopada. Władze Krakowa zapowiadają, że część przebudowanej drogi będzie udostępniona przed świętem Wszystkich Świętych. Cała inwestycja ma się zakończyć do końca tego roku.

Na przebudowywanej al. 29 Listopada roboty postępują na wielu odcinkach. Obecnie wykonawca zintensyfikował prace na kilku skrzyżowaniach, stąd wprowadzone niedawno zmiany w organizacji ruchu np. na skrzyżowaniu z ul. Siewną czy pomiędzy ul. Witkowicką a powstającym parkingiem park&ride na Górce Narodowej.

- Mam dobrą informację: wykonawca będzie chciał jeszcze przed 1 listopada otworzyć dla ruchu skrzyżowanie z ul. Powstańców. Całe zadanie, a więc rozbudowa 29 Listopada od Woronicza do granicy miasta ma się zakończyć w tym roku - informuje wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Przypomnijmy, że rozbudowa al. 29 Listopada prowadzona jest na odcinku od ul. Woronicza do granicy miasta. Zadanie jest zaawansowane w ponad 70 proc., a spora część infrastruktury została już udostępniona kierowcom.

Rozbudowa al. 29 Listopada jest realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, na podstawie umowy z 2017 roku zawartej z konsorcjum firm STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. i STRABAG Sp. z o.o. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Roboty w terenie rozpoczęły się jesienią 2020 roku. Wylotówka na Warszawę jest rozbudowywana na odcinku ok. 2,6 km do dwóch jezdni posiadających po dwa pasy ruchu, odcinkowo z dodatkowym pasem dla komunikacji zbiorowej. To także przebudowa skrzyżowań, budowa nowych chodników, ścieżek rowerowych i ekranów akustycznych. W ramach zadania przebudowane zostały już dwa wiadukty kolejowe.

W ramach zadania powstaje 5,3 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych, 2,8 km buspasów, a tam gdzie to konieczne, ustawione zostaną ekrany akustyczne w trosce o komfort mieszkańców. Projekt przewiduje łącznie przebudowę i budowę aż 15 skrzyżowań z ulicami: Węgrzecką, Witkowicką, Belwederczyków, Banacha, ks. Meiera, Kuźnicy Kołłątajowskiej, Siewną, Powstańców, Rybianka, Dobrego Pasterza i Chlebowa, Nad Strugą i Woronicza, a także planowanymi ulicami Iwaszki i Felińskiego oraz linią Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej.

Autostrada A4 Kraków - Katowice zostanie rozbudowana do trzech pasów w  każdym kierunku.

Są pieniądze na projekt rozbudowy autostrady A4 między Krako...

Podstawowym celem realizacji inwestycji jest udrożnienie wyjazdu z Krakowa w kierunku północnym do gmin Michałowice i Zielonki, a także w kierunku Warszawy. Dzięki modernizacji al. 29 Listopada, a także – w perspektywie czasu – połączeniu nowej al. 29 Listopada z realizowanymi i planowanymi do realizacji inwestycjami komunikacyjnymi, m.in. budową północnej obwodnicy, linią tramwajowej do Górki Narodowej, ulicami Iwaszki oraz Felińskiego, wyjazd z Krakowa w kierunku północnym ma być znacznie łatwiejszy i szybszy.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dobra informacja dla kierowców. Część al. 29 Listopada chcą otworzyć przed 1 listopada - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski