Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobra na spękania

BN
Przyczyny rys, pęknięć tynku są zazwyczaj konstrukcyjne: ruchy muru lub osiadanie, podnoszenie zbyt płytkich fundamentów itp. Na ścianach wewnętrznych najczęściej nieprawidłowe przewiązanie ściany nośnej z działową, praca stropu itd. Słabe, stare tynki - bardziej wapienne niż cementowe lub tylko wapienne - pękają "drobnymi rysami" i prócz estetycznego - nie sprawiają problemów.

Jeżeli szczeliny w tynku są duże i szerokie, trzeba na nie nałożyć siatkę

   W domach wyziębionych zimą (lub periodycznie ogrzewanych) zawsze pojawiają się małe pękniecia, rysy na tynkach wewnętrznych. Groźne są szczeliny w tynkach tak duże, że swobodnie można w nie wetknąć kartkę papieru. W takich przypadkach - a zwłaszcza gdy kartka wchodzi tak głęboko, że nie mamy wątpliwości, iż pęknięcie nastąpiło również w murze - konieczna jest wizyta fachowca. W innych przypadkach nowoczesna chemia i nowe środki budowlane zapewniają możliwość pełnej renowacji.
   Do naprawy małych szczelin służą elastyczne szpachlówki i masy. Nanosi się je w dwóch etapach, stopniowo wypełniając pęknięcie, a na koniec wyrównuje metalową szpachlą. Jeżeli szczeliny są duże i szerokie, wówczas trzeba na nie nałożyć albo siatkę zwykłą (taką, jaka używana jest do maskowania łączenia płyt gipsowo-kartonowych), albo samoprzylepną, sztywną - tzw. taśmę siatkową - która będąc rozwiązaniem droższym, jest równocześnie najszybszym sposobem wybrnięcia z problemu.
   W mieszkaniach rysy i spękania, jeśli są niewielkie, można bez obaw zasłaniać szpachlówką gipsową wzmocnioną paskiem zwykłej gazy opatrunkowej. Taśmę lub siatkę maskujemy masą szpachlową (zwykle gipsową) lub gładzią do ścian (również cementową), a ich powierzchnię wyrównujemy i wygładzamy. Pęknięcia i szczeliny wzdłuż ram okiennych i drzwiowych najlepiej wypełnić masami o bardzo dużej elastyczności: silikonami lub gotowymi masami akrylowymi.
   Środków jest wiele. Ale najważniejszy jest wybór siatki, a nie masy. Rynek oferuje wiele rodzajów siatek. W pracach domowych, remontowych najczęściej używane są siatki typowe, jednak przy poważniejszym remoncie poniższe informacje mogą okazać się przydatne.
   Siatka szklana podtynkowa (reprezentant grupy siatek specjalistycznych, określanych mianem "pancerne") najczęściej używana jest do renowacji tynków w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia, takich jak parter budynku przy ulicy, narożniki wejść. Siła zrywająca takiej siatki wynosi minimum 20 kN/m (w kierunku wątku) i 35 kN/m (w kierunku osnowy). W pracach remontowych siatki takie wprowadzone w wylewkę posadzkową na balkonach, tarasach, podjazdach pod garaże, pracują jak zbrojenie. Spękany podjazd betonowy do garażu zdzieramy drucianą szczotką umocowaną w wiertarce. Czyścimy z kurzu, rozprowadzamy cienką warstwę wylewki betonowej (najlepiej klejowej - aby związała z oczyszczonym starym podłożem) i wtapiamy siatkę pancerną. Całość kryjemy wylewką końcową.
   Siatka szklana typu GEO (produkowana z przeznaczeniem dla budownictwa drogowego) jest dwukrotnie bardziej wytrzymała na zrywanie od siatek pancernych i znajduje zastosowanie w tych wszystkich miejscach, w których siatka pancerna jest zbyt słaba. Renowacja GEO-siatką kompletnie zrujnowanych tynków nie jest celowa, w tych wypadkach w zupełności wystarcza siatka pancerna.
   Siatka kompozytowa poliestrowo-szklana łączy właściwości siatki szklanej typu GEO z zastosowaniem w tych miejscach, w których trzeba wzmocnić podłoże i odizolować je jednocześnie, ale nie warstwą betonu, tylko np. żywicami bitumicznymi.
(BN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski