Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobra passa na rynku deweloperskim

Rozmawiał Janusz Michalczak
Marek Bolek, prezes SBDiM
Marek Bolek, prezes SBDiM Fot. sbdim
Rozmowa z MARKIEM BOLKIEM, prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań.

- Informacje napływające z różnych ośrodków analitycznych świadczą o tym, że mamy do czynienia z kilkuletnią, trwającą już co najmniej od II połowy 2014 roku, koniunkturą na rynku budownictwa mieszkaniowego...

- Na to, że rok 2016 będzie pod wieloma względami rekordowym, wskazywały dane, które prezentowano na Krakowskiej Giełdzie Domów i Mieszkań, zorganizowanej w połowie listopada ub. roku. Prognozy na najbliższe miesiące i cały najbliższy rok też są dobre. Wynika to między innymi z faktu, że ceny mieszkań nie rosną, nie zagraża nam tym samym jakiś radykalny spadek popytu, co było jedną z przyczyn kryzysu w roku 2008.

- Obserwujemy raczej niewielkie wahania cen.

- Tak ceny nie rosną, a nawet zauważamy tendencje do ich korekty w dół, świadczącej o tym, że rynek właściwe reaguje na zjawisko wprowadzania do sprzedaży nowych mieszkań. Zrównoważenie rynku wynika z faktu, że istnieje stały dopływ osób, które zainteresowane są zakupem mieszkań.

Kraków ma ogromną rzeszę studentów i jest jednocześnie jednym z najprężniej rozwijających się rynków BPO (outsorcingowych, związanych z obsługą finansowo-księgową firm) na naszym kontynencie.

Już dziś w nowo powstających biurach pracuje ponad 40-tysięczna rzesza osób, które zainteresowane są zakupem lub wynajmem mieszkań w stolicy Małopolski. Jednocześnie na rynku tym bardzo aktywni są inwestorzy kupujący mieszkania z myślą o zysku, jaki gwarantuje oferowanie ich na rynku najmu.

Jakie jeszcze czynniki odgrywają tu ważną rolę? Otóż mamy bardzo niskie stopy procentowe w bankach, stąd przesunięcie gromadzonych w nich środków właśnie na rynek nieruchomości. Na wszystko to dodatkowo nakładają się rosnące koszty realizacji inwestycji. Wpływa na to wzrost płacy minimalnej w Polsce, aktualny wysoki kurs euro, jak również po prostu ograniczony dostęp do firm podwykonawczych i wolnej siły roboczej z uwagi na ogromną liczbę realizowanych inwestycji. To może wpływać na stabilizację cen na rynku mieszkań.

- Obawiano się spadku popytu na mieszkania, który mógł być spowodowany zwiększeniem - do 15 proc. w ub. roku - wymaganego wkładu własnego. Okazało się jednak, że i ta bariera jest do pokonania

- Potwierdzam tę obserwację. Zainteresowani zakupem mieszkań, mimo wzrostu wymagań, dają sobie radę. Zauważyliśmy, że niektóre banki mają w ofercie pożyczki na ten cel, które udzielane są na innych zasadach niż kredyt hipoteczny. Banki rozwiązują problem niskiego wkładu również poprzez jego ubezpieczenie. Mamy też świadomość, że część klientów radzi sobie z tą kwestią korzystając z pomocy bliskich - rodziców czy też krewnych.

- Koniunktura, której jesteśmy świadkami, nie jest wyłącznie zjawiskiem typowym dla Krakowa i ma wymiar ogólnopolski. Większość obserwatorów rynku nieruchomości zaskoczyła, jak sądzę, wiadomość, że w tym roku lepszą sprzedażą mieszkań niż Kraków szczyci się Wrocław.
- Wrocław, który obserwujemy od dawna, jako uczestnicy organizowanego tam Forum Mieszkaniowego, na pewno jest beneficjentem zmian gospodarczych, które nastąpiły w ostatnich latach i cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów. To miasto szczyci się od dawna bardzo dobrym klimatem dla lokowania biznesu. Reguła jest dość prosta. Rozwój jest cechą tych wszystkich miast, które tworzą przyjazny klimat do inwestowania. Tak jest też w Trójmieście i Katowicach. Wrocław odrabia dziś także zaległości z czasów, kiedy w tym mieście budowało się znacznie mniej niż w Krakowie.

- Środowisko osób związanych z budownictwem od dawna czeka na Kodeks urbanistyczno-budowlany, dokument, który uczyniłby bardziej przejrzystymi procedury administracyjne, skutecznie unormował relacje pomiędzy inwestorami (w tym samorządami) i firmami wykonawczymi oraz przyczynił się do budowania większego ładu przestrzennego.

- Jesteśmy raczej obserwatorami procesu. Braliśmy udział w konsultacjach poprzednich tez, które przygotowywał były przewodniczący tego zespołu, czyli prof. dr. hab. Zygmunt Niewiadomski ze Szkoły Głównej Handlowej. Kilkakrotnie byłem w Warszawie w tej sprawie. Jakiś czas temu nasze Stowarzyszenie otrzymało nowe tezy, nad którymi pracuje obecny rząd.

Z naszego punktu widzenia kluczowe jest między innymi przywrócenie zasady wolności budowlanej. Nie chodzi nam o to, by móc budować wszędzie, gdzie tylko to możliwe - na przykład na terenach zielonych. Istotne jest, by umożliwić realizację wszystkich inwestycji z wyjątkiem sytuacji, które wyklucza dobrze skonstruowane, służące ogółowi prawo.

***

Ciągły napływ nowych mieszkańców
BRYKSY WYKONUJE PLANY

- Ubiegły rok oceniam jako bardzo dobry dla Grupy Bryksy. Zakończyliśmy z powodzeniem dwie inwestycje mieszkaniowe - stwierdza MIROSŁAW BRYKSY, prezes GRUPY BRYKSY.

Mimo dużej konkurencji, zrealizowaliśmy plany sprzedażowe z dużym wyprzedzeniem. W roku 2016 otrzymaliśmy również bardzo cenną dla nas, prestiżową nagrodę Złotego Sokoła i tytuł Krakowskiego Mieszkaniowego Dewelopera roku za osiedle Małe Błonia. Dlatego zeszły rok zaliczam do wyjątkowo udanych.

Obecnie rozpoczęliśmy przygotowania oraz realizację dwóch kolejnych inwestycji mieszkaniowych i biurowych, w ramach których wybudujemy kolejne kilkaset mieszkań i jeden biurowiec - o łącznej powierzchni około 30 tys. mkw.

Analizując obecną sytuację na rynku można powiedzieć, że ciągle mamy do czynienia ze stosunkowo dużym popytem na mieszkania w Krakowie. Pozwala to myśleć pozytywnie o następnych inwestycjach.

Nie ma wątpliwości, że w skali kraju w przeciągu najbliższych dwóch lat rozpocznie się spowolnienie w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Zacznie spadać popyt. Będzie trudniej o klienta. Powodem jest przede wszystkim rozpoczynający się niż demograficzny, ale również zbliżające się spowolnienie gospodarki. To delikatne spowolnienie niekoniecznie będzie dotyczyło Krakowa. Rosnący rynek usług finansowych powoduje ciągły napływ nowych mieszkańców i użytkowników miasta, czyli naszych przyszłych klientów kupujących i wynajmujących mieszkania.

Jeśli chodzi o nasze plany na najbliższy rok, to skupiamy się przede wszystkim na realizacji rozpoczętych w ubiegłym roku nowych inwestycji - przede wszystkim Lipskiej 4-6-8 i kompleksu mieszkaniowego przy ul. Rakowickiej. Poszukujemy nowych terenów. Jednak mimo dużej oferty działek, większość z propozycji, jakie do nas trafiają, jest odrzucana, gdyż są nieprofesjonalnie przygotowane do sprzedaży.
(m)

Dobry klimat dla inwestorów w Krakowie
INTER-BUD STAWIA NA ROZWÓJ

- Kraków to jeden z najważniejszych rynków mieszkaniowych w Polsce. Charakteryzuje go duża dynamika sprzedaży oraz różnorodność oferty - podkreśla STANISŁAW ŁUKASIK, prezes Grupy INTER-BUD.

Grupa INTER-BUD, jako jedna z najdłużej działających firm na krakowskim rynku deweloperskim, stawia na ciągły rozwój i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klienta. Dzięki temu miniony rok zakończyliśmy z bardzo dobrym wynikiem finansowym.

Na uwagę zasługuje fakt, iż INTER-BUD, znany z prestiżowych lokalizacji i wysokiego standardu, zdywersyfikował swoją ofertę o mieszkania dostępne w ramach rządowego Programu MdM. Mam tu na myśli dwie inwestycje mieszkaniowe - M House przy ul. Meiera, a także Piasta Towers w Mistrzejowicach, wprowadzone do sprzedaży w 2016 roku. W związku z kończącym się rządowym programem MdM (97 proc. środków wykorzystanych na rok 2017 i 28 proc. środków wykorzystanych na 2018 rok) przewidujemy w pierwszym kwartale 2017 roku wzrost sprzedaży w segmencie mieszkań dostępnych w tym programie. Będziemy obserwować swoisty wyścig po dopłaty.

W przypadku kredytów hipotecznych, zgodnie z kolejnym etapem wprowadzania zasad Rekomendacji S, od początku tego roku wzrasta wysokość wkładu własnego do 20 proc. W rzeczywistości takie obostrzenia mogłyby spowodować znaczące zahamowanie ilości udzielanych kredytów. Dlatego sądzę, że również w tym przypadku banki będą skłonne do negocjacji wkładu własnego, wbrew rekomendacji.

W 2017 roku INTER-BUD planuje uruchomić do sprzedaży kilka kluczowych inwestycji, m.in. kolejny etap inwestycji Grzegórzki Park (budynek 4). Liczymy także na ogromne zainteresowanie w związku z wprowadzeniem do sprzedaży drugiego etapu Wiślanych Tarasów - Wiślane Tarasy 2.0. Planujemy także wrócić do budownictwa jednorodzinnego, w tym celu przygotowujemy kolejną inwestycję.
(m)

Coraz większa sprzedaż mieszkań
Aktywny Activ Investment

- To już ponad 20 lat na rynku deweloperskim - wspomina założenie firmy Activ Investment jej pierwszy prezes Piotr Podstawski.

Od 2010 roku firmą zarządza z powodzeniem syn Piotra - Thomas (w zeszłym roku sprzedała aż 812 mieszkań).

- Ten sukces jest potwierdzeniem, że rynek w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie i jest chłonny - podkreśla Piotr Podstawski. - Mamy porównanie, gdyż jesteśmy obecni nie tylko w stolicy Małopolski. Początkowo firma działała tylko w Krakowie, ale szybko rozpoczęła realizację projektów także w większych miastach Górnego Śląska, a następnie we Wrocławiu.

Posiadając trzy oddziały, Activ Investment obecnie buduje na wrocławskich Krzykach (ul. Skarbowców), dwie inwestycje powstają w Katowicach (Cztery Wieże i os. Karoliny) i aż cztery realizowane są w Krakowie (Konopnicka City Park, Apartamenty Mogilska, os. Stańczyka i przy ul. Banacha.

Obserwujemy wzrost wymagań ze strony nabywców mieszkań w Polsce, które dotyczą jakości lokali mieszkalnych oraz budynków. Obecnie nasze inwestycje reprezentują górną półkę zarówno pod względem funkcjonalności mieszkań, jak i ich lokalizacji oraz samej architekty. Jedno pozostało niezmienne od 20 lat: jakość i przystępna cena. Dowodem na skuteczność takiego myślenia jest fakt, że niemal wszystkie mieszkania sprzedały się przed przysłowiowym wbiciem łopaty w ziemię. Ludzie nam ufają, bo nigdy nie zawiedliśmy, a nawet w czasach największego kryzysu w nieruchomościach, jako członek Stowarzyszenia Budowy Domów i Mieszkań, nie zmieniliśmy żadnych warunków umowy z klientami - dodaje Piotr Podstawski. - Chociaż Activ Investment ma własne biuro projektowe Arch-Pro, zwiększona liczba realizowanych i przygotowywanych projektów sprawiła, że do projektowania włączono znane krakowskie pracownie projektowe - 3D Architekci i B2 Studio.
(m)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski