Przed siedmiu laty wyzwanie rakowi piersi rzuciła grupa wybitnych naukowców, lekarzy, programistów, specjalistów od AI i inżynierii biomedycznej. Dzięki temu powstało urządzenie AILIS – czyli coś zupełnie innego niż mammografia czy USG.
Wyprzedzić raka piersi
AILIS to pionierska technologia. Łączy Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne, sztuczną inteligencję oraz telemedycynę w celu natychmiastowego wykrywania oznak raka piersi i szacowania prawdopodobieństwa zachorowania.
Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne to bezinwazyjna i bezpieczna metoda diagnozy. Polega ona na chwilowym pobudzeniu przepływu energii cieplnej wewnątrz tkanek piersiowych. Dzięki temu można zobaczyć wewnętrzną aktywność energetyczną tych tkanek i dostrzec wszelkie, nawet potencjalne anomalie. Dzieje się tak dlatego, że od razu widoczna jest różnica pomiędzy tkankami zdrowymi a chorymi lub zagrożonymi.
Badanie jest bezbolesne, bezdotykowe, nie wykorzystuje promieniowania i zajmuje (wraz z wynikiem) maksymalnie 15 minut. Jego innowacyjność polega m.in. na stworzeniu takich procedur badawczych, które dzięki zebranych danym, AI i automatyzacji zapewnią szybki i precyzyjny wynik.
Kiedy będzie można się zbadać?
System premierę będzie miał w przyszłym roku, w tym zaplanowane są jeszcze badania kliniczne. W przyszłości zostanie on uzupełniony o aplikację mobilną i platformę zdalnych konsultacji medycznych.
- System ten to nadzieja dla całego świata: nie tylko da kobietom w każdym wieku, kulturze i społeczności możliwość kontroli stanu zdrowia piersi, tak często jak tego potrzebują, ale ma szansę rozwiązać globalny problem z wczesnym rozpoznawaniem raka – zaznacza Michał Matuszewski, pomysłodawca AILIS.
Duże firmy wspierają AILIS
Do krakowskiego startupu AILIS dołączają kolejne firmy. Takie, dla których ważny jest los kobiet i profilaktyka nowotworowa.
Tuż przed Dniem Kobiet współpracę z AILIS podjął Mercedes-Benz Sobiesław Zasada Automotive. Jej pierwszym widocznym efektem jest przekazanie samochodu, który będzie m.in. służył kobietom pragnącym wziąć udział w badaniach. Samochodem tym będzie można również przewozić sprzęt do miejsca wykonywania badania.
Badania kliniczne rozpoczną się w II kwartale w Krakowie i Gdańsku.
– Po ich przeprowadzeniu dalej chcemy dalej rozwijać nasz projekt, wprowadzając na rynek mobilną wersję urządzenia. Dziś jesteśmy u progu rewolucji technologicznej, wdrażając nasze rozwiązanie chcemy, by kobiety przestały się bać raka piersi, a skupiły się na monitorowaniu stanu ich zdrowia – zaznacza Michał Matuszewski.
Dlaczego to tak ważne? Rak piersi nie patrzy na wiek czy status społeczny.
– Niszczy plany wielu kobiet na przyszłość, odbierając im szansę na to, aby mogły podążać za swoimi marzeniami i je realizować. Mamy nadzieję, że dzięki technologii AILIS to się wkrótce zmieni. Czujemy się społecznie odpowiedzialni i dlatego chcemy wpierać nowe technologie, które mogą uratować coś co mamy najcenniejszego – życie – mówi Barbara Bednarczyk, z Mercedes-Benz Sobiesław Zasada Automotive.
Projekt badawczy, jak i sama technologia AILIS, to wielki krok i zmiana w podejściu do badań piersi i monitorowania stanu zdrowia przez kobiety.
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?