Dobre drogi, tory i lotniska nakręcają miliardowe biznesy

Dobre drogi, tory i lotniska nakręcają miliardowe biznesy

Zbigniew Bartuś

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

- Nowoczesna komunikacja i transport to system naczyń połączonych. Nie ma dworców kolejowych czy lotnisk bez sieci dróg, parkingów itp. - mówili uczestnicy

- Nowoczesna komunikacja i transport to system naczyń połączonych. Nie ma dworców kolejowych czy lotnisk bez sieci dróg, parkingów itp. - mówili uczestnicy naszej debaty. ©Andrzej Banaś

Debata. Stan infrastruktury długo blokował rozwój gospodarczy Krakowa i Małopolski. Wraz z jego poprawą mądre firmy znajdują dla siebie nowe szanse i umieją je wykorzystać - wynika z VIII Forum Przedsiębiorców Małopolski.
- Nowoczesna komunikacja i transport to system naczyń połączonych. Nie ma dworców kolejowych czy lotnisk bez sieci dróg, parkingów itp. - mówili uczestnicy

- Nowoczesna komunikacja i transport to system naczyń połączonych. Nie ma dworców kolejowych czy lotnisk bez sieci dróg, parkingów itp. - mówili uczestnicy naszej debaty. ©Andrzej Banaś

Głosy uczestników debaty podsumowującej VIII Forum Przedsiębiorców Małopolski „Drogi rozwoju”, zorganizowanego w Krakowie przez Dziennik Polski 23 października.

Krzysztof Mamiński, prezes PKP:

- Udział kolei w przewozach towarowych i pasażerskich szybko się zwiększa. To efekt największych od dekad inwestycji w infrastrukturę i tabor. Pasażerowie i przedsiębiorcy patrzą na szybkość przewozową, punktualność, a to się stale poprawia i będzie poprawiać właśnie dzięki inwestycjom. Nowoczesny transport musi stanowić całość, kolej ma w nim do odegrania kluczową rolę. Pomaga przy tym odkorkować i likwidowac smog.

Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych:

- Krajowy Program Kolejowy obejmuje ponad 220 inwestycji za ponad 66 mld zł. Małopolska istotnie na tym korzysta. W najbliższych latach trasy kolejowe z komfortowymi przystankami m.in. Kraków Zabłocie i Kraków Podgórze będą w pełni spełniać oczekiwania pasażerów. Na realizację tych inwestycji w województwie małopolskim pójdzie ponad 9 miliardów złotych.

Już w grudniu wszyscy skorzystają z nowej łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki. Dobudowa dwóch torów aglomeracyjnych między Krakowem Głównym a Płaszowem - za miliard - stworzy oczekiwane wygodniejsze i sprawniejsze połączenia w mieście. Powstaną nowe węzły przesiadkowe, przystanki: Złocień i Grzegórzki, które zwiększą integrację kolei z komunikacją miejską.

Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport:

- Budowa nowego pasa startowego, który jest sercem lotniska, to najważniejsza inwestycja od dziesięcioleci. Obecny pas powstał w latach 50. XX wieku. Nie da się zbudować nowego w miejscu starego. Pojawiają się głosy, że dało się to zrobić np. we Frankfurcie. Ale tam jest kilka pasów startowych, więc można było prowadzić prace bez zamykania lotniska. W Gdańsku czy Wrocławiu zakres prac był nieporównywalny z tymi, jakie są konieczne w Balicach.

Nie jest możliwe przeprowadzenie robót w Krakowie na istniejącym pasie bez długoterminowego zamknięcia lotniska. Konsekwencje dla regionu byłyby katastrofalne. Zaproponowaliśmy mieszkańcom i samorządom ścisłą współpracę przy ograniczaniu negatywnego wpływu lotniska na otoczenie.

Janusz Fudała, prezes Orlen Oil:

- ORLEN Oil jest jedną z czołowych światowych firm wprowadzających innowacje technologiczne w środkach smarnych, głównie marki Platinum. Co piąty samochód ciężarowy w Polsce wykorzystuje olej z rodziny Platinum Ultor. Mamy dobrze wyposażone laboratorium badawcze oraz kilkunastoosobowy zespół badań i rozwoju, który non stop pracuje nad innowacyjnymi wyrobami. Jesteśmy dumni z tego, iż polska marka skutecznie konkuruje jakością z wyrobami światowych koncernów.

W roku przyszłym po raz pierwszy w historii sprzedamy zapewne ponad 100 tys. ton środków smarnych. Zdajemy sobie sprawę z wyzwania, jakie stawia przed branżą motoryzacyjną postęp technologiczny, w tym elektromobilność. Tworząc nieustannie innowacyjne rozwiązania możemy być pewni, że sobie poradzimy.

Tomasz Lubowiecki, prezes 7R:

- Jako deweloper budujemy magazyny, by inni mogli w nich prowadzić biznes. Największym naszym klientem są sieci handlowe, ale obecnie na pierwszy plan wysuwa się e-commerce, co jest znakiem czasu: coraz więcej kupujemy przez internet. To zmienia biznes, powoduje potężny rozwój logistyki magazynowej. Gigant - Amazon ma już w Polsce ponad milion metrów kw. magazynów, a dostarcza produkty głównie na zachód Europy. Nie ulokowałby się u nas, gdyby nie było infrastruktury.

Branża logistyki magazynowej płaci w Polsce coraz wyższe podatki. Nasze centrum Kraków-Kokotów da 4 mln zł wpływów rocznie do kasy gminy Wieliczka. A nie byłoby go, gdyby nie droga łącząca autostradę A4 z Wielicką Strefą Aktywności Gospodarczej. Myśmy w 2008 r. kupili tam teren i chcieliśmy inwestować, ale nie było tej nieszczęsnej drogi. Wszystko przyspieszyło, gdy zapadła decyzja o zorganizowaniu tam Światowych Dni Młodzieży.

Pomysł był burmistrza, my udostępniliśmy grunty. I powstała droga. Kosztowała 5 mln zł. A my wraz z innymi firmami mogliśmy tam zainwestować ponad 500 mln zł. To pokazuje, że relatywnie drobne kwoty na infrastrukturę pozwalają uruchomić ogromne środki - i przynieść korzyści.

Za tydzień głosy liderów organizacji gospodarczych.

WIDEO: Barometr Bartusia (odc. 7)

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
GLUPOTA POLitykow

LOS (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

A dzury wjezdniach i dziurawe chodniki nakrecaja co?Biede.Prodze zobaczyc chodnik na ul Lokietka,przed wiaduktem ,to jest nakrecanie i ponizanie zwyklych pracujacych ludzi ,ktorzy staraja sie tym...rozwiń całość

A dzury wjezdniach i dziurawe chodniki nakrecaja co?Biede.Prodze zobaczyc chodnik na ul Lokietka,przed wiaduktem ,to jest nakrecanie i ponizanie zwyklych pracujacych ludzi ,ktorzy staraja sie tym chodnikiem chodzic,a kierowcy ta ulicz jakos jezdzic,Nowe wladze wybrane przez lud mialy sie zajac ludem i ich problemami,a co sie dzieje ,zajmuja sie lotniskami za Biliony,Jakimis przeprawami przez baltyk ,a biedni niech sie dalej mecza ,maja swoja demokracje,wolnosc,i milosierdzie!!!zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo