Dobre praktyki Philip Morris wyróżnione w prestiżowym raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

DMA
- Wyróżnienie dobrych praktyk PMI stanowi niezależne potwierdzenie wysokich standardów obowiązujących w firmie – mówi Anita Rogalska, członek Zarządu, dyrektor Działu Kapitału Ludzkiego i Kultury Organizacyjnej Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie
- Wyróżnienie dobrych praktyk PMI stanowi niezależne potwierdzenie wysokich standardów obowiązujących w firmie – mówi Anita Rogalska, członek Zarządu, dyrektor Działu Kapitału Ludzkiego i Kultury Organizacyjnej Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie Philip Morris International
Udostępnij:
Program „Szczęśliwi rodzice”, wprowadzenie elastycznego czasu pracy, a także „stałe zwiększanie liczby kobiet na stanowiskach zarządczych” – to trzy niezwykłe inicjatywy Philip Morris International w Polsce, które zostały docenione w najnowszej edycji prestiżowego raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2019. Dobre praktyki” Wydawnictwo, honorujące aktywność polskich firm z zakresu ich społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju, zostało przygotowane przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

- Wyróżnienie dobrych praktyk PMI stanowi niezależne potwierdzenie wysokich standardów obowiązujących w firmie. Cieszy nas to tym bardziej, iż doceniono kompleksowe rozwiązania, wprowadzone z myślą o potrzebach naszych pracowników – mówi Anita Rogalska, członek Zarządu, dyrektor Działu Kapitału Ludzkiego i Kultury Organizacyjnej Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie.

- Wyróżnienie dobrych praktyk PMI stanowi niezależne potwierdzenie wysokich standardów obowiązujących w firmie – mówi Anita Rogalska, członek Zarządu,
- Wyróżnienie dobrych praktyk PMI stanowi niezależne potwierdzenie wysokich standardów obowiązujących w firmie – mówi Anita Rogalska, członek Zarządu, dyrektor Działu Kapitału Ludzkiego i Kultury Organizacyjnej Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie Philip Morris International

Szczęśliwi rodzice, szczęśliwa firma

Program „Happy Parent”, inicjatywa wyróżniona w kategorii „Praktyki z zakresu pracy”, umożliwia rodzicom wracającym z urlopów rodzicielskich, pracę w wymiarze 50% godzin przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia przez pierwszy miesiąc po powrocie.

- W ramach programu, z jednej strony zachęcamy zarówno panie, jak i panów, do korzystania z urlopów rodzicielskich, a z drugiej niwelujemy ryzyko wystąpienia luki płacowej, która mogłaby się wtedy pojawić. Tym samym, jeśli urlop rodzicielski obejmuje okres ocen pracowniczych i przyznawanych w związku z tym podwyżek, po powrocie do pracy przyznajemy podwyżkę wyrównującą. Wierzymy, że wyznaczając tego typu standardy, możemy również pozytywnie wpłynąć na cały rynek pracy – zaznacza Anita Rogalska.

Nie tylko „elastyczny” tydzień pracy

Skompresowanie roboczego tygodnia do czterech 9-godzinnych oraz jednego 4-godzinnego dnia pracy – także ta inicjatywa Philip Morris spodobała się twórcom raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce”. I ją również uhonorowano w kategorii „Praktyki z zakresu pracy”.

Philip Morris wyróżniony został także – tym razem w kategorii „Prawa człowieka – za „stałe zwiększanie liczby kobiet na stanowiskach zarządczych”. W tym miejscu warto wspomnieć, że w 2022 r. panie mają stanowić 40 proc. wszystkich zatrudnionych na tych stanowiskach.

Równe szanse – bez wyjątku

Ostatnie lata to dla Philip Morris czas szczególny również z innego powodu. Koncern przechodzi – zarówno w Polsce jak i na świecie – olbrzymią transformację biznesową, największą w swojej historii, taką, jakiej żaden tego typu koncern jeszcze nie przechodził.

To z jednej strony wielkie wyzwanie dla szefów tytoniowego giganta, a z drugiej strony ogromna szansa dla wszystkich tych, którzy są ambitni, dysponują wyjątkowymi umiejętnościami, lubią się uczyć, potrafią pracować w szybko zmieniającej się sytuacji (także zdalnie) i międzynarodowych zespołach, są rozważni, konkretni i odpowiedzialni.

Co firma im oferuje? Równe szanse - startu i pracy - dla wszystkich. Dla kobiet i mężczyzn! Czy w obecnych czasach trzeba to jeszcze podkreślać? Niestety, tak, gdyż takie standardy na światowym rynku pracy nie są normą, nie są codziennością.

I właśnie dlatego, podczas ostatniego spotkania Klubu Champions of Change, o pomoc apelowała Olga Kozierowska, prezes Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, a jednocześnie współzałożycielka Klubu.

- Czas, by w zmiany te włączyli się także mężczyźni – liderzy, którzy mając władzę, mogą zaangażować się w działania i przyspieszyć te zmiany – mówiła prezes Olga Kozierowska.

I włączają się, przynajmniej ci w PMI. - Taka sama praca kobiet i mężczyzn musi być tak samo wynagradzana, a wszyscy pracownicy powinni mieć równe możliwości rozwoju i budowania kariery zgodnie z własnymi kwalifikacjami i ambicjami. Inspirując inne firmy, chcemy promować takie standardy w biznesie – nie ukrywał Michał Mierzejewski, prezes Zarządu Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie.

Certyfikat Równych Szans

Czy nie są to jednak tylko słowa? W przypadku PMI – nie! Wystarczy tylko wspomnieć, że tytoniowy gigant jest pierwszą, a zarazem jedyną firmą w Polsce, którą uhonorowano prestiżowym Certyfikatem Równych Płac.

– To potwierdza, że jesteśmy wobec siebie fair, że wszystkich traktujemy równo, na takich samych zasadach. Za taką samą pracę, otrzymujemy taką samą płacę. I nie ma tu żadnych wyjątków – podkreśla Anita Rogalska, członek Zarządu, dyrektor Działu Kapitału Ludzkiego i Kultury Organizacyjnej Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie.

Jasne określenie reguł ma olbrzymie znaczenie, szczególnie w czasie, gdy firma przechodzi tak dużą transformację biznesową, której celem jest stworzenie świata bez dymu tytoniowego. Jak tłumaczą w PMI, pracownicy są kluczem do sukcesu i realizacji tej wizji.

Firma przeszła niedawno skrupulatny audyt, który przeprowadziła - na zlecenie niezależnej fundacji Equal Salary Foundation - zewnętrzna firma doradcza.

- Po procesie szczegółowej weryfikacji i pogłębionej analizie wszystkich danych, otrzymaliśmy prestiżowy Certyfikat Równych Płac. Jest on potwierdzeniem - dla nas i naszych pracowników - iż zapewniamy równe wynagrodzenia, szanse rozwoju oraz awansu wszystkim, i to niezależnie od płci – stwierdza dyrektor Anita Rogalska. - Ocenę wyników pracy przeprowadzamy zaś wyłącznie w oparciu o umiejętności, jakość pracy oraz współpracy z innymi, a nie płeć, narodowość, czy pochodzenie. Jestem przekonana, że każdy pracownik chce pracować w firmie, która jest odpowiedzialna i traktuje go po prostu fair – dodaje.

Koncern cały też czas poszukuje tzw. ambasadorów zmiany, a więc takich osób, które są w stanie stawiać sobie coraz wyższe cele, być na tyle elastyczne, by dostosować się do szybko zmieniającego się środowiska biznesowego, a także otwartych na nowe trendy. Okazuje się, że takich ludzi w Polsce, Małopolsce i Krakowie nie brakuje. Świadczą o tym choćby kariery Polaków, którzy objęli najwyższe stanowiska w Philip Morris International – nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na świecie.

- Cieszymy się, że nasze działania - dobre warunki pracy, rozwoju i płacy - spotykają się z tak dobrym odbiorem! Nie oznacza to jednak, że nie musimy się starać i stale podnosić poprzeczki. Sytuacja rynkowa w Polsce stale się poprawia, przybywa atrakcyjnych miejsc pracy, a pracownicy mają coraz większy wybór – nie ukrywają w PMI.

Talenty lgną do PMI

I takie podejście pracownicy cenią. Firmie udaje się „wyłuskać” z rynku osoby, które mają wiele talentów, niezwykłe umiejętności, a także niestandardowe spojrzenie na świat. To dzięki temu może tworzyć innowacyjne produkty. I nie ma w tym nic dziwnego – koncern, aby stworzyć świat bez tytoniowego dymu, potrzebuje innowacyjności pracowników.

Czy na wyróżnienia, takie jak ostatni raport Forum Odpowiedzialnego Biznesu, patrzą potencjalni pracownicy? A może interesuje ich tylko wysokie wynagrodzenie? – Nie tylko patrzą, ale szczegółowo analizują warunki pracy. I myślę, że jest to bardzo dobry trend. Chcąc teraz pozyskać najlepszych kandydatów firmy muszą się zmieniać i rozwijać, również gdy chodzi o warunki i oferty pracy – zaznacza Anita Rogalska.

- Odpowiednie wynagrodzenie jest bardzo ważne, ale nie najważniejsze – twierdzą w firmie. Pracownicy, czego nie ukrywają, cenią bardzo atmosferę w firmie, możliwości rozwoju, programy szkoleniowe rozwijające kompetencje i te twarde oraz miękkie…

Elastyczny czas pracy…

- …wprowadziliśmy wszędzie tam, gdzie było to możliwe. Wiemy, że z tego rozwiązania często korzystają rodzice, choć nie tylko. Możliwość elastycznego czasu pracy jest więc rozwiązaniem, które pozwala na łatwiejsze godzenie różnych potrzeb naszych pracowników. W PMI jest oczywiście możliwość pracy z domu – przypomina Anita Rogalska.

Elastyczny czas pracy oznacza możliwość czterech 9-godzinnych i jednego 4-godzinnego dnia pracy. To szczególnie cenią rodzice, choć nie tylko.

Kolejnym ułatwieniem, które szczególnie cenią pracownicy z Krakowa, jest możliwość zapisania dzieci do prywatnego przedszkola, które znajduje się tuż przy siedzibie PMI.

Liczą się tylko umiejętności

Co wyróżnia Philip Morris International na tle innych pracodawców w Polsce? - Równe szanse dla wszystkich – odpowiadają bez wahania pracownicy. I dodają, że w PMI pochodzenie, narodowość, wyznanie czy płeć nie mają najmniejszego znaczenia w procesie rekrutacji, planowaniu kariery, czy w wynagrodzeniach.

„Nowoczesne środowisko biznesowe swoje fundamenty powinno budować na kwalifikacjach, nie na płci” – tak twierdzą przedstawiciele Klubu Champions of Change. Nic więc dziwnego, że Philip Morris został jednym z jego współzałożycieli.

***

W Krakowie, oprócz największej w Polsce fabryki produktów konwencjonalnych, znajduje się także Centrum Usług Wspólnych. To europejskie centrum świadczące wyspecjalizowane usługi finansowe, informatyczne, zakupowe oraz z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi spółkom zależnym PMI w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Centrum jest miejscem wsparcia i tworzenia innowacyjnych rozwiązań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska będzie potentatem zielonego wodoru?

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie