Dobre praktyki Philip Morris wyróżnione w prestiżowym raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

DMA
- Wyróżnienie dobrych praktyk PMI stanowi niezależne potwierdzenie wysokich standardów obowiązujących w firmie – mówi Anita Rogalska, członek Zarządu, dyrektor Działu Kapitału Ludzkiego i Kultury Organizacyjnej Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie
- Wyróżnienie dobrych praktyk PMI stanowi niezależne potwierdzenie wysokich standardów obowiązujących w firmie – mówi Anita Rogalska, członek Zarządu, dyrektor Działu Kapitału Ludzkiego i Kultury Organizacyjnej Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie Philip Morris International
Program „Szczęśliwi rodzice”, wprowadzenie elastycznego czasu pracy, a także „stałe zwiększanie liczby kobiet na stanowiskach zarządczych” – to trzy niezwykłe inicjatywy Philip Morris International w Polsce, które zostały docenione w najnowszej edycji prestiżowego raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2019. Dobre praktyki” Wydawnictwo, honorujące aktywność polskich firm z zakresu ich społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju, zostało przygotowane przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

- Wyróżnienie dobrych praktyk PMI stanowi niezależne potwierdzenie wysokich standardów obowiązujących w firmie. Cieszy nas to tym bardziej, iż doceniono kompleksowe rozwiązania, wprowadzone z myślą o potrzebach naszych pracowników – mówi Anita Rogalska, członek Zarządu, dyrektor Działu Kapitału Ludzkiego i Kultury Organizacyjnej Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie.

- Wyróżnienie dobrych praktyk PMI stanowi niezależne potwierdzenie wysokich standardów obowiązujących w firmie – mówi Anita Rogalska, członek Zarządu,
- Wyróżnienie dobrych praktyk PMI stanowi niezależne potwierdzenie wysokich standardów obowiązujących w firmie – mówi Anita Rogalska, członek Zarządu, dyrektor Działu Kapitału Ludzkiego i Kultury Organizacyjnej Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie Philip Morris International

Szczęśliwi rodzice, szczęśliwa firma

Program „Happy Parent”, inicjatywa wyróżniona w kategorii „Praktyki z zakresu pracy”, umożliwia rodzicom wracającym z urlopów rodzicielskich, pracę w wymiarze 50% godzin przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia przez pierwszy miesiąc po powrocie.

- W ramach programu, z jednej strony zachęcamy zarówno panie, jak i panów, do korzystania z urlopów rodzicielskich, a z drugiej niwelujemy ryzyko wystąpienia luki płacowej, która mogłaby się wtedy pojawić. Tym samym, jeśli urlop rodzicielski obejmuje okres ocen pracowniczych i przyznawanych w związku z tym podwyżek, po powrocie do pracy przyznajemy podwyżkę wyrównującą. Wierzymy, że wyznaczając tego typu standardy, możemy również pozytywnie wpłynąć na cały rynek pracy – zaznacza Anita Rogalska.

Nie tylko „elastyczny” tydzień pracy

Skompresowanie roboczego tygodnia do czterech 9-godzinnych oraz jednego 4-godzinnego dnia pracy – także ta inicjatywa Philip Morris spodobała się twórcom raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce”. I ją również uhonorowano w kategorii „Praktyki z zakresu pracy”.

Philip Morris wyróżniony został także – tym razem w kategorii „Prawa człowieka – za „stałe zwiększanie liczby kobiet na stanowiskach zarządczych”. W tym miejscu warto wspomnieć, że w 2022 r. panie mają stanowić 40 proc. wszystkich zatrudnionych na tych stanowiskach.

Równe szanse – bez wyjątku

Ostatnie lata to dla Philip Morris czas szczególny również z innego powodu. Koncern przechodzi – zarówno w Polsce jak i na świecie – olbrzymią transformację biznesową, największą w swojej historii, taką, jakiej żaden tego typu koncern jeszcze nie przechodził.

To z jednej strony wielkie wyzwanie dla szefów tytoniowego giganta, a z drugiej strony ogromna szansa dla wszystkich tych, którzy są ambitni, dysponują wyjątkowymi umiejętnościami, lubią się uczyć, potrafią pracować w szybko zmieniającej się sytuacji (także zdalnie) i międzynarodowych zespołach, są rozważni, konkretni i odpowiedzialni.

Co firma im oferuje? Równe szanse - startu i pracy - dla wszystkich. Dla kobiet i mężczyzn! Czy w obecnych czasach trzeba to jeszcze podkreślać? Niestety, tak, gdyż takie standardy na światowym rynku pracy nie są normą, nie są codziennością.

I właśnie dlatego, podczas ostatniego spotkania Klubu Champions of Change, o pomoc apelowała Olga Kozierowska, prezes Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, a jednocześnie współzałożycielka Klubu.

- Czas, by w zmiany te włączyli się także mężczyźni – liderzy, którzy mając władzę, mogą zaangażować się w działania i przyspieszyć te zmiany – mówiła prezes Olga Kozierowska.

I włączają się, przynajmniej ci w PMI. - Taka sama praca kobiet i mężczyzn musi być tak samo wynagradzana, a wszyscy pracownicy powinni mieć równe możliwości rozwoju i budowania kariery zgodnie z własnymi kwalifikacjami i ambicjami. Inspirując inne firmy, chcemy promować takie standardy w biznesie – nie ukrywał Michał Mierzejewski, prezes Zarządu Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie.

Certyfikat Równych Szans

Czy nie są to jednak tylko słowa? W przypadku PMI – nie! Wystarczy tylko wspomnieć, że tytoniowy gigant jest pierwszą, a zarazem jedyną firmą w Polsce, którą uhonorowano prestiżowym Certyfikatem Równych Płac.

– To potwierdza, że jesteśmy wobec siebie fair, że wszystkich traktujemy równo, na takich samych zasadach. Za taką samą pracę, otrzymujemy taką samą płacę. I nie ma tu żadnych wyjątków – podkreśla Anita Rogalska, członek Zarządu, dyrektor Działu Kapitału Ludzkiego i Kultury Organizacyjnej Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie.

Jasne określenie reguł ma olbrzymie znaczenie, szczególnie w czasie, gdy firma przechodzi tak dużą transformację biznesową, której celem jest stworzenie świata bez dymu tytoniowego. Jak tłumaczą w PMI, pracownicy są kluczem do sukcesu i realizacji tej wizji.

Firma przeszła niedawno skrupulatny audyt, który przeprowadziła - na zlecenie niezależnej fundacji Equal Salary Foundation - zewnętrzna firma doradcza.

- Po procesie szczegółowej weryfikacji i pogłębionej analizie wszystkich danych, otrzymaliśmy prestiżowy Certyfikat Równych Płac. Jest on potwierdzeniem - dla nas i naszych pracowników - iż zapewniamy równe wynagrodzenia, szanse rozwoju oraz awansu wszystkim, i to niezależnie od płci – stwierdza dyrektor Anita Rogalska. - Ocenę wyników pracy przeprowadzamy zaś wyłącznie w oparciu o umiejętności, jakość pracy oraz współpracy z innymi, a nie płeć, narodowość, czy pochodzenie. Jestem przekonana, że każdy pracownik chce pracować w firmie, która jest odpowiedzialna i traktuje go po prostu fair – dodaje.

Koncern cały też czas poszukuje tzw. ambasadorów zmiany, a więc takich osób, które są w stanie stawiać sobie coraz wyższe cele, być na tyle elastyczne, by dostosować się do szybko zmieniającego się środowiska biznesowego, a także otwartych na nowe trendy. Okazuje się, że takich ludzi w Polsce, Małopolsce i Krakowie nie brakuje. Świadczą o tym choćby kariery Polaków, którzy objęli najwyższe stanowiska w Philip Morris International – nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na świecie.

- Cieszymy się, że nasze działania - dobre warunki pracy, rozwoju i płacy - spotykają się z tak dobrym odbiorem! Nie oznacza to jednak, że nie musimy się starać i stale podnosić poprzeczki. Sytuacja rynkowa w Polsce stale się poprawia, przybywa atrakcyjnych miejsc pracy, a pracownicy mają coraz większy wybór – nie ukrywają w PMI.

Talenty lgną do PMI

I takie podejście pracownicy cenią. Firmie udaje się „wyłuskać” z rynku osoby, które mają wiele talentów, niezwykłe umiejętności, a także niestandardowe spojrzenie na świat. To dzięki temu może tworzyć innowacyjne produkty. I nie ma w tym nic dziwnego – koncern, aby stworzyć świat bez tytoniowego dymu, potrzebuje innowacyjności pracowników.

Czy na wyróżnienia, takie jak ostatni raport Forum Odpowiedzialnego Biznesu, patrzą potencjalni pracownicy? A może interesuje ich tylko wysokie wynagrodzenie? – Nie tylko patrzą, ale szczegółowo analizują warunki pracy. I myślę, że jest to bardzo dobry trend. Chcąc teraz pozyskać najlepszych kandydatów firmy muszą się zmieniać i rozwijać, również gdy chodzi o warunki i oferty pracy – zaznacza Anita Rogalska.

- Odpowiednie wynagrodzenie jest bardzo ważne, ale nie najważniejsze – twierdzą w firmie. Pracownicy, czego nie ukrywają, cenią bardzo atmosferę w firmie, możliwości rozwoju, programy szkoleniowe rozwijające kompetencje i te twarde oraz miękkie…

Elastyczny czas pracy…

- …wprowadziliśmy wszędzie tam, gdzie było to możliwe. Wiemy, że z tego rozwiązania często korzystają rodzice, choć nie tylko. Możliwość elastycznego czasu pracy jest więc rozwiązaniem, które pozwala na łatwiejsze godzenie różnych potrzeb naszych pracowników. W PMI jest oczywiście możliwość pracy z domu – przypomina Anita Rogalska.

Elastyczny czas pracy oznacza możliwość czterech 9-godzinnych i jednego 4-godzinnego dnia pracy. To szczególnie cenią rodzice, choć nie tylko.

Kolejnym ułatwieniem, które szczególnie cenią pracownicy z Krakowa, jest możliwość zapisania dzieci do prywatnego przedszkola, które znajduje się tuż przy siedzibie PMI.

Liczą się tylko umiejętności

Co wyróżnia Philip Morris International na tle innych pracodawców w Polsce? - Równe szanse dla wszystkich – odpowiadają bez wahania pracownicy. I dodają, że w PMI pochodzenie, narodowość, wyznanie czy płeć nie mają najmniejszego znaczenia w procesie rekrutacji, planowaniu kariery, czy w wynagrodzeniach.

„Nowoczesne środowisko biznesowe swoje fundamenty powinno budować na kwalifikacjach, nie na płci” – tak twierdzą przedstawiciele Klubu Champions of Change. Nic więc dziwnego, że Philip Morris został jednym z jego współzałożycieli.

***

W Krakowie, oprócz największej w Polsce fabryki produktów konwencjonalnych, znajduje się także Centrum Usług Wspólnych. To europejskie centrum świadczące wyspecjalizowane usługi finansowe, informatyczne, zakupowe oraz z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi spółkom zależnym PMI w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Centrum jest miejscem wsparcia i tworzenia innowacyjnych rozwiązań.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie