Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobre szkoły znikną z mapy Krakowa w wyniku reformy edukacji

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Gimnazjum nr 16 to jedna z najlepszych szkół w Małopolsce. Nie udało się tu jednak utworzyć pierwszej klasy
Gimnazjum nr 16 to jedna z najlepszych szkół w Małopolsce. Nie udało się tu jednak utworzyć pierwszej klasy Andrzej Banaś
W siedmiu z dwunastu gimnazjów zamienionych w szkoły podstawowe nie udało się utworzyć ani jednej klasy pierwszej.

W efekcie reformy edukacji od 1 września w Krakowie przestanie istnieć 51 samorządowych gimnazjów. Większość z nich wejdzie w skład sąsiednich szkół podstawowych, albo liceów, ale 12 zostało przekształconych w nowe, odrębne szkoły podstawowe. Okazuje się jednak, że większość z nich miało problem z naborem.

W siedmiu z dwunastu gimnazjów zamienionych w szkoły podstawowe nie udało się utworzyć ani jednej klasy pierwszej od nowego roku szkolnego. To oznacza zwolnienia nauczycieli, a także rodzi obawy, że te szkoły za dwa lata - kiedy ich mury opuszczą uczniowie drugich i trzecich klas gimnazjów - przestaną istnieć.

Wśród tych placówek znalazło się m.in. Gimnazjum nr 16 przy ul. Konarskiego, według rankingów jedna z najlepszych szkół w Małopolsce. Pierwszej klasy nie będzie również w dobrym, językowym Gimnazjum nr 7 na Dąbiu, w którym uczniowie mogli uczyć w klasach z poszerzonym programem języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego.

Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty przypomina, że szkoły będą miały jeszcze w przyszłym roku szasnę, aby utworzyć pierwsze klasy. - Oczywiście pewniej czułyby się te placówki, gdyby już w tym roku miały nabór do klas szkoły podstawowej, ale trzeba czasu i pomysłu na zachęcenie rodziców do posyłania dzieci do nowych szkół podstawowych - mówiła kurator w wywiadzie udzielonym „Dziennikowi Polskiemu”.

Związkowcy uważają jednak, że fiasko w rekrutacji do tych placówek nie wynika z braku pomysłowości ich dyrektorów. - Być może rodzice woleli zapisać swoje dzieci do szkół, w których nauczyciele mają doświadczenie w uczeniu małych dzieci, a nie tylko nastolatków. Część z tych gimnazjów znajduje się także na osiedlach, gdzie nie ma nowych bloków z młodymi rodzinami - zauważa Maria Stalmach-Krzyworzeka ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.

ZNP już od dawna ostrzegał, że likwidacja gimnazjów może oznaczać koniec istnienia szkół, które przez lata wypracowały sobie renomę. Zdaniem działaczy, te placówki zostały przez reformę postawione w bardzo trudnej sytuacji i ciężko będzie im przetrwać.

Jeśli nowe podstawówki, przekształcone z gimnazjów, nie utrzymają się na rynku, to zmarnowane zostaną także miliony złotych, które były w nie zainwestowane z publicznych pieniędzy przez ostatnie lata. Oprócz tego pracę stracą nauczyciele. Od września tego roku w Krakowie wypowiedzenia zostaną wręczone 134 osobom. Spośród nich 51 przejdzie na emeryturę, a 11 na wcześniejszą emeryturę.

- Najwięcej umów o pracę - 61 zostanie rozwiązanych w gimnazjach oraz w zespołach szkół - 43; najmniej - dziewięć - w podstawówkach - informuje Jan Machowski z biura prasowego Urzędu Miasta. Ok. 1 mln zł zostanie przeznaczone na odprawy dla nauczycieli.

Oprócz tego na koszty reformy składa się dostosowanie sal w gimnazjach przekształcanych w szkoły podstawowe do najmłodszych uczniów, a także wyposażenie pracowni dla klas VII szkół podstawowych oraz remonty toalet. W tym roku miasto wyda na ten cel ok. 4,8 mln zł.

SZKOŁY BEZ PIERWSZEJ KLASY

Klasy pierwsze nie zostaną uruchomione w następujących SP, powstałych w wyniku przekształcenia gimnazjów:

- Szkoła Podstawowa nr 39 (dotychczasowe Gimnazjum nr 7),
- Szkoła Podstawowa nr 33 (dotychczasowe Gimnazjum nr 16),
- Szkoła Podstawowa nr 106 (dotychczasowe Gimnazjum nr 17),
- Szkoła Podstawowa nr 35 (dotychczasowe Gimnazjum nr 18),
- Szkoła Podstawowa nr 19 (dotychczasowe Gimnazjum nr 20),
- Szkoła Podstawowa nr 110 (dotychczasowe Gimnazjum nr 22),
- Szkoła Podstawowa nr 103 (dotychczasowe Gimnazjum nr 48)

W niektórych z tych placówek udało się jedynie utworzyć klasę VII.

Jeden oddział klasy pierwszej powstanie w następujących SP, powstałych w wyniku przekształcenia gimnazjów:

- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 128 (dotychczasowe Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 11) w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 9,
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 (dotychczasowe Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 12),
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 77 (dotychczasowe Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 37).

WIDEO: Anna Zalewska uspokaja pracowników oświaty: Okazało się, że pojawi się 850 nowych etatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski