MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobre wieści z rynku pracy. W tych branżach znajdziesz zatrudnienie od ręki. „Talent dalej będzie w cenie"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Rynek pracy jest nieco bardziej aktywny, niż w poprzednim kwartale, a organizacje chętniej chcą powiększać swoje zespoły.
Rynek pracy jest nieco bardziej aktywny, niż w poprzednim kwartale, a organizacje chętniej chcą powiększać swoje zespoły. Joanna Urbaniec / Polska Press
87 proc. firm planuje utrzymać wysoką aktywność rekrutacyjną – wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jednak niemal 4 na 10 przedsiębiorstw jako jeden z powodów planowanych rekrutacji wskazuje potrzebę znalezienia zastępstwa dla odchodzących pracowników. – Na początku roku firmy uwalniają budżety na zatrudnienie nowego personelu, startują też inwestycje, które często są wstrzymane na czas zimy – mówi Tomasz Walenczak, ManpowerGroup. Na co firmy zwracają największą uwagę podczas rekrutacji?

Spis treści

Pokolenie Z i seniorzy będą odgrywać coraz większą rolę na rynku pracy

Jednym z istotnych czynników, które muszą wziąć pod uwagę pracodawcy, jest rosnący udział generacji Z, czyli osób urodzonych w latach 1995-2012, w grupie osób aktywnych zawodowo. Do 2025 r. „zetki” mają stanowić już 27 proc. pracowników na świecie, a to sprawia, że na znaczeniu dla potencjalnych pracowników przybierać będą wartości, z jakimi identyfikują się firmy.

Coraz większą rolę wśród zatrudnionych odgrywać też będą seniorzy, wypełniając lukę w zapotrzebowaniach rynku, wynika z raportu PARP „Rynek pracy, edukacja, kompetencje”.

Zdaniem autorów raportu, pracodawcy powinni spodziewać się wzrostu wagi kwestii takich jak:

 • zrównoważony rozwój,
 • równowaga między pracą a życiem prywatnym,
 • krótszy wymiar pracy,
 • elastyczny (hybrydowy) model pracy,
 • równość płac czy perspektywy rozwoju zawodowego.

Z kolei na znaczeniu tracić będzie wykształcenie, na korzyść umiejętności oraz doświadczenia.

Rotacje, nowe rekrutacje i podwyżka wynagrodzeń

PARP powołując się na najnowszy raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” wskazuje, że 83 proc. firm podniosło płace, polscy pracownicy i tak najczęściej zmieniają pracę z powodu możliwości uzyskania w ten sposób wyższego wynagrodzenia (41 proc.). Niskie zarobki są także głównym czynnikiem demotywującym pracowników (44 proc.). Na niekorzyść firmy przemawiają także niewłaściwy i/lub nieumiejętny styl zarządzania oraz niewykorzystanie umiejętności i talentów pracowników.

Z raportu ManpowerGroup wynika, że prognoza netto zatrudnienia dla Polski, która jest barometrem rynku pracy i pokazuje chęci firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr, na najbliższy kwartał wynosi +8 proc. To wynik wyższy o 7 punktów procentowych od prognozy deklarowanej na trzy pierwsze miesiące tego roku, a także wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu do II kwartału 2022 roku. Oznacza to, że rynek pracy jest nieco bardziej aktywny, niż w poprzednim kwartale, a organizacje chętniej chcą powiększać swoje zespoły.

Zatrudnienie nowych pracowników planuje 28 proc. badanych przedsiębiorstw, o konieczności zwolnień mówi 19 proc. organizacji, a jedynie 4 proc. firm nie zna planów zatrudnienia na nadchodzący czas. Niemal połowa (49 proc.) polskich pracodawców chce pozostawiać liczbę pracowników na dotychczasowym poziomie.

W tych branżach poszukują pracowników

Z danych wynika, że we wszystkich ośmiu analizowanych obszarach pracodawcy chcą powiększać swoje zespoły w II kwartale tego roku. Na najwięcej ofert pracy mogą liczyć kandydaci z branży:

 • energetyki i usług komunalnych (+22 proc.),
 • usług komunikacyjnych (+21 proc.)
 • w sektorze transportu, logistyki i motoryzacji (+19 proc.).

Niższe, choć wciąż optymistyczne prognozy zatrudnienia deklarują pracodawcy obszaru:

 • nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej (+11 proc.),
 • finansów i nieruchomości (+9 proc.), IT (+8 proc.),
 • przemysłu i surowców (+8 proc.).

Z kolei w branży dóbr i usług konsumpcyjnych można mówić o pewnej stabilizacji rynku, bowiem tutaj prognoza rekrutacyjna deklarowana przez pracodawców na najbliższy czas to +1 proc.

– Aktualna prognoza rekrutacyjna firm, choć lepsza od poprzedniego kwartału nadal jest bardzo daleka od pożądanych dwucyfrowych wskazań, które notowaliśmy przed pandemią. Mimo wzrostu ogólnej prognozy a także wzrostów w ujęciu kwartalnym w niemal wszystkich badanych przez nas sektorach nie spodziewamy się aż tak dużej dynamiki zmian na rynku pracy. Polscy pracodawcy bardzo szybko reagują na zmieniającą się sytuację na rynku weryfikując swoje plany rekrutacyjne, a ta nadal nie jest komfortowa – mówi Tomasz Walenczak, dyrektor zarządzający ManpowerGroup w Polsce.

Te kierunki warto studiować. Absolwenci mogą liczyć na zarobki wynoszące nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie

Jednocześnie zwraca uwagę, że mimo poprawy nastrojów wynikających z danych nadal widzimy dużą ostrożność firm w decyzjach związanych z personelem. Natomiast z drugiej strony przyznaje, że wzrost prognozy w stosunku do pierwszego kwartału jest też często występującym elementem w cyklu funkcjonowania rynku pracy.

– Na początku roku firmy uwalniają budżety na zatrudnienie nowego personelu, startują też inwestycje, które często są wstrzymane na czas zimy – przyznaje.

– Oczywiście cieszą nas odnotowane wzrosty zatrudnienia, co może być zapowiedzią budzenia się rynku pracy po zimie. Budzi się także obszar motoryzacji, który przez długi czas odczuwał i nadal odczuwa skutki załamania łańcucha dostaw i braku komponentów. Ożywienie obserwujemy również w firmach produkujących komponenty dla przemysłu zbrojeniowego, który zyskuje na aktualnym konflikcie zbrojnym. Bez względu na sytuację na rynku talent dalej będzie w cenie. Firmy z obszaru usług komunikacyjnych, life science, finansów i nieruchomości, które wskazują najwyższe prognozy zatrudnienia będą mierzyć się w trudnościami w znalezieniu pracowników o pożądanych kompetencjach – podkreśla Walenczak

W tych regionach firmy mają największe plany rekrutacyjne

Biorąc pod uwagę dane dla regionów Polski, z raportu ManpowerGroup wynika, że najwięcej nowych pracowników chcą pozyskiwać firmy zlokalizowane na północnym zachodzie (+27 proc.) oraz na wschodzie (+13 proc.).

Mniej korzystne, lecz wciąż dodatnie prognozy zatrudnienia zadeklarowali pracodawcy z centrum (+10 proc.), południa (+7 proc.) oraz południowego zachodu (+5 proc.) kraju. Zwolnień należy natomiast spodziewać się wśród organizacji zlokalizowanych w północnej (-4 proc.) Polsce.

Optymistyczne dane GUS i Eurostatu

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w styczniu 2023 r. wyniosła 5,5 proc., wzrastając tym samym o 0,3 p.p. względem grudnia. Najwyższe wskaźniki odnotowano w województwach:

 • warmińsko-mazurskim (9,3 proc.),
 • podkarpackim (9,2 proc.) ,
 • lubelskim (8,4 proc.).

Z kolei najniższe w województwach:

 • wielkopolskim (3,1 proc.),
 • śląskim (3,9 proc.),
 • mazowieckim (4,4 proc.).

Zwiększyła się też liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Z końcem stycznia wyniosła ona 857,6 tys. (o 45,3 tys. więcej niż miesiąc wcześniej). Najwięcej wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej zgłoszono w województwach: mazowieckim, śląskim i dolnośląskim, a najmniej – w świętokrzyskim, opolskim i podlaskim.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w tym miesiącu 6 883,96 zł brutto.
Jak z kolei podaje Eurostat – w grudniu 2022 r. – stopa bezrobocia dla krajów członkowskich UE-27 wyniosła 6,1 proc., a dla strefy euro (UE-19) – 6,6 proc. W grudniu 2022 r. najwyższe wskaźniki bezrobocia odnotowano w Hiszpanii (13,1 proc.), Grecji (11,6 proc.) i Włoszech (7,8 proc.). Natomiast najniższą stopę bezrobocia zarejestrowano w Czechach (2,3 proc.), Polsce i Niemczech (po 2,9 proc.) oraz na Malcie (3,2 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dobre wieści z rynku pracy. W tych branżach znajdziesz zatrudnienie od ręki. „Talent dalej będzie w cenie" - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski