Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobre życie na starość

Ewa Tyrpa
Seniorzy z zainteresowaniem słuchali wykładu prof. Marii Pąchalskiej o funkcjonowaniu mózgu
Seniorzy z zainteresowaniem słuchali wykładu prof. Marii Pąchalskiej o funkcjonowaniu mózgu Ewa Tyrpa
Mogilany. Powstał tu pierwszy w powiecie Uniwersytet Trzeciego Wieku. Seniorzy chcą poznawać nowinki współczesnego świata, by nie odstawać od młodszego pokolenia

- Mózg jest wielkim subiektywistą. Na przykład oglądając obraz każdy inaczej go widzi w zależności o tego, na czym skupia uwagę - tłumaczyła na inauguracyjnym wykładzie znanej neuropsycholog prof. Maria Pąchalska, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego. Tematem były „Nowe neurotechnologie w diagnozie i terapii osób 50+”. - Ludzie coraz bardziej dbają o zdrowie, lepiej się odżywiają i ich wiek będzie się wydłużał. Teraz osoby plus 60 stanowią 10 procent społeczeństwa. W 2050 r. co piąty człowiek będzie miał 65 lat. Obecnie na świecie żyje ponad 455 tys. stulatków, głównie w Japonii i USA.

Pani profesor wręczyła Halinie Staszczak, inicjatorce powstania Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mogilanach - pierwszego w powiecie - i prezes Stowarzyszenia Przyjazna Gminy Mogilany, najwyższe wyróżnienie tego Towarzystwa - dyplom Virtuti Medicinali 2015.

Mogilańskie UTW jest 55. uczelnią dla seniorów w Małopolsce, a 550 w Polsce. - To fenomen w Europie. Słuchacze nie studiują dla kariery i dla zdobycia kwalifikacji, ale dla siebie, by lepiej czuć się na emeryturze - zaznacza Wiesława Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji UTW. - Głównym celem jest poszerzenie wiedzy i rozwijanie zainteresowań u osób starszych, przeciwdziałanie samotności, wyciąganie ludzi starszych oraz niepełnosprawnych z domów, zachęcanie ich do aktywności intelektualnej, psychicznej i fizycznej, a także współpraca i integracja z młodym pokoleniem - mówi Halina Staszczak.

Pomysł utworzenia UTW popiera Piotr Piotrowski, wójt mogilańskiej gminy. - Ludzie żyją coraz dłużej i chcą być aktywni. Uniwersytet stwarza okazję, by wyjść z domu, otworzyć się na wiedzę i ludzi - komentuje włodarz gminy.

Na UTW wieku zapisało się prawie 70 osób. - Jest wiele nowości w medycynie, w technologiach, to okazja by nie być w tyle i być partnerem do rozmów z młodszym pokoleniem - mówi Stanisław Boroń.

- Seniorzy to wspaniali ludzie. Są wolni od trosk, dociekliwi i nie mają oporów w szczerym wyrażaniu poglądów. Mówią o tym, co na ogół przemilczamy, ponieważ kierujemy się poprawnością polityczną i dbaniem o karierę zawodową - powiedział Michał Stefaniuk, prodziekan Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. - Studentom życzę, by zachowali równowagę między nauką, a rozrywką - prodziekan nie dokończył wypowiedzi, bo uczestnicy inauguracji salwą śmiechu zareagowali na jego słowa i dokończyli, że powinien im życzyć tego samego.

AGH patronuje mogilańskie-mu UTW. - Na naukę i miłość nigdy nie jest za późno - uśmiecha się Marek Sikora, mogilanian, emerytowany wykładowca na tym wydziale. Będzie też prowadził zajęcia w UTW. - Głównie z dziedziny ochrony środowiska na przykład o tym skąd się biorą kwaśne deszcze - zapowiada.Słuchacze będą przyjeżdżać na uczelnię i m.in. oglądać prace prowadzone w laboratoriach. Większość zajęć będzie się odbywać w Mogilanach, w dworze Konopków.

Będą też m.in. ćwiczenia ruchowe, nauka pracy z komputerem oraz lektoraty językowe. Językiem niemieckim zainteresowane są Krystyna Krawczyk i Elżbieta Golińska. Panie są chłonne wiedzy z różnych dziedzin, liczą na integrację słuchaczy i wycieczki. Ma je na uwadze Stanisława Romek, nauczycielka ze szkoły podstawowej. Ale nie tylko, bo jak podkreśla, wiedzy nigdy za dużo. - Pracuję z dziećmi i chętnie posłucham wykładów z psychologii - mówi pani Stanisława. - Nie chcę życia spędzić w nicości i chcę podejmować wyzwania mając sześćdziesiątkę - tak Bogumiła Drapich-Cholewa uzasadnia swoją decyzję o zapisaniu się na UTW.

Słuchacze w listopadzie i grudniu spotkają po cztery razy. Później zajęcia będą prowadzone raz w miesiącu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski