Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobry adres: Izba Przemysłowo-Handlowa, Floriańska 3

Redakcja
- Wciąż słyszy się narzekania, że klimat dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości jest negatywny. Decyzja o założeniu i prowadzeniu własnej firmy często uznawana jest za krok co najmniej ryzykowny. Jednym słowem – przedsiębiorcom nie jest łatwo.

Rozmowa z Iwoną Rokitą-Kwietniak, wicedyrektorem krakowskiej Izby Przemysłowo-Handlowej i dyrektorem Enterprise Europe Network

- Dlatego powinni zwracać się do nas, czyli ośrodka Enterprise Europe Network przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Nie jesteśmy remedium na wszystkie kłopoty, ale w wielu sprawach możemy pomóc. Mottem EEN jest hasło „Wsparcie dla biznesu w zasięgu ręki”. Wspieramy głównie niewielkie przedsiębiorstwa z województwa małopolskiego chcące wzmocnić swoją konkurencyjność na rynku Unii Europejskiej lub na nim zaistnieć. Enterprise Europe Network jest bowiem jednym z najważniejszych narzędzi Komisji Europejskiej wspierających rozwój małych i średnich firm. W krajach Unii Europejskiej, ale także poza Unią działa ponad 600 ośrodków EEN - afiliowanych przy izbach handlowych, regionalnych agencjach rozwoju oraz ośrodkach technologii na uczelniach wyższych - i pracuje w nich około 4000 specjalistów z ponad 40 krajów.

- Jak długo działa Enterprise Europe Network przy krakowskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej?

- Działamy od 2008 roku w ramach 7 Programu Ramowego. Pierwszy kontrakt był 3-letni, potem 2-letni, teraz również mamy 2-letni kontrakt obejmujący lata 2013-2014. Ale wszystko zaczęło się o wiele wcześniej. W 1994 roku rozpoczęła się nasza współpraca z Komisją Europejską, powstała sieć Euro Info Centre, w ramach której zgłaszający się do Izby przedsiębiorcy otrzymywali informacje na temat działalności gospodarczej. W 2000 roku powstała z kolei sieć Innovation Relay Centres, wspierająca działania na rzecz rozwoju innowacyjności. I w roku 2008 te dwie drogi: rozwój przedsiębiorczości i innowacyjność zostały połączone w jednej sieci – na bazie Euro Info Centre i Innovation Relay Centres powstała Enterprise Europe Network. Nasz ośrodek działa w ramach Konsorcjum Południowa Polska, które tworzy dziewięciu partnerów z czterech sąsiednich województw: małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Drugi ośrodek Enterprise Europe Network w Małopolsce afiliowany jest przy Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej.

- Czy działanie w strukturze krakowskiej Izby Przemysłowo-Handlowej jest atutem dla EEN?

- Struktura organizacyjna Izby składa się z czterech wydziałów. Jeden z nich to Wydział Współpracy z UE i Szkoleń, w ramach którego działa właśnie ośrodek Enterprise Europe Network. I rzeczywiście, działanie w strukturze IPH przynosi EEN wręcz unikalne możliwości, jakimi dysponuje Izba będąc organizacją samorządu gospodarczego. Jako dobrowolne zrzeszenie regionalnych przedsiębiorców, Izba reprezentuje obecnie około 300 spośród najbardziej znaczących podmiotów gospodarczych Małopolski. I właśnie w oparciu o stałą współpracę z członkami Izby, a także dzięki statutowi i renomie IPH, krakowski Enterprise Europe Network może realizować różnego rodzaju przedsięwzięcia na rzecz ogółu regionalnych małych i średnich przedsiębiorstw.

- Czyli jest takie miejsce na Floriańskiej 3 w Krakowie, gdzie przedsiębiorca otrzymuje kompleksowe informacje i porady.

- Przedsiębiorcy przychodzą z różnymi pytaniami – na przykład na temat działalności gospodarczej poza Polską, w innych krajach unijnych. Bo nie jest prawdą, że istnieje jedno prawodawstwo, w każdym kraju jest przecież inaczej. A jeśli przedsiębiorca chce otworzyć, przykładowo, firmę w Niemczech czy Austrii, to musi być do tego perfekcyjnie przygotowany. Trzeba dodać, że również przedsiębiorca z jednego z krajów Unii znajdzie w EEN poradę, jak zaistnieć w regionie małopolskim czy w ogóle na rynku polskim.

Udzielamy ponadto informacji na temat wypełniania wniosków o dotacje. Albo sprawdzamy, czy wnioski są dobrze wypełnione. Czasami, kiedy widzimy, że ktoś nie spełnia warunków ubiegania się o dotację, sugerujemy, aby nie przystępował do konkursu, bo tylko niepotrzebnie straci czas, robiąc sobie nadzieję.

Oprócz udzielania szczegółowych informacji, porad organizujemy także warsztaty, szkolenia, seminaria i konferencje, których tematyka dotyczy ważnych dla rozwoju firm w Unii Europejskiej aspektów, na przykład badań i innowacji, jakości i standaryzacji, handlu elektronicznego, podwykonawstwa, zamówień publicznych i wielu innych. Wszystkie usługi oferowane przez EEN są dla przedsiębiorców bezpłatne.

- Skoro zadaniem numer jeden jest poprawa konkurencyjności małych i średnich firm na rynku polskim i unijnym, jak EEN buduje współpracę między przedsiębiorcami z różnych krajów?

- Służą temu dwie połączone bazy danych: poszukiwanie partnerów handlowych - BCD oraz poszukiwanie technologii i innowacji – BBS. Wprowadzamy do bazy zakodowaną ofertę firmy, ktoś w jakimś kraju Unii ją przegląda, oferta mu odpowiada i wtedy tamtejszy ośrodek zwraca się do nas o odkodowanie. W ten sposób firmy nawiązują współpracę. Moim zdaniem nic jednak nie zastąpi bezpośredniego kontaktu, rozmowy w cztery oczy. Dlatego ważnymi sposobami nawiązywania współpracy między przedsiębiorcami z różnych krajów są spotkania brokerskie, kiedy zagraniczni przedsiębiorcy przyjeżdżają do Krakowa i my pomagamy im w szukaniu partnerów lub misje – kiedy to my w tym samym celu wyjeżdżamy do jakiegoś ośrodka EEN w Unii. Nawiązywaniu kontaktów służą ponadto wyjazdy na targi – na przykład w październiku jedziemy na targi wyposażenia wnętrz do Bratysławy, właśnie kompletujemy grupę przedsiębiorców.

- Czy przedsiębiorcy mogą zgłaszać swoje problemy do EEN?

- Nawet powinni, zachęcamy przedsiębiorców do dzielenia się z nami swoimi problemami. W zakres zadań Enterprise Europe Network wchodzi bowiem także zbieranie opinii i problemów przedsiębiorców związanych z ich działalnością na rynku Unii Europejskiej. Ma to na celu zagwarantowanie, że polityka i inicjatywy podejmowane przez Komisję Europejską odpowiadają wymaganiom przedsiębiorców i nie doprowadzą do niepotrzebnej biurokracji, mogącej stanowić zagrożenie dla ich konkurencyjności i potencjału innowacyjnego. Przedsiębiorca zgłasza swoje problemy, uwagi do nas, a my zapisujemy je w usystematyzowanej i jednolitej w skali całej Europy bazie. Analiza zawartości bazy wskazuje kierunki działań organom władzy Unii Europejskiej.

- Działalność EEN wpisuje się w misję krakowskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, jaką jest promocja firm członkowskich w kraju i za granicą, a także reprezentacja ich interesów gospodarczych wobec władz administracji państwowej, samorządowej oraz innych instytucji.

- Z pewnością współtworzymy i współrealizujemy regionalną politykę gospodarczą ze szczególnym uwzględnieniem regionu małopolskiego. Współpracujemy z Urzędem Miasta, z Urzędem Marszałkowskim, z prezydentem i wojewodą. EEN, a przede wszystkim Izba powinna promować przedsiębiorców wobec władz państwowych i samorządowych, powinna zabierać głos w sprawach istotnych dla tej społeczności. I tak właśnie działamy.

- Warto dodać, że krakowska Izba Przemysłowo-Handlowa jest najstarsza w Polsce, powstała bowiem 14 listopada 1850 roku.

- Izby Przemysłowo-Handlowe bardzo mocno rozwinęły się w Europie w połowie XIX wieku. Polska była wtedy pod zaborami. Jako pierwsze zaczęły działać Izby w Poznaniu i Gliwicach, były to jednak Izby niemieckie, należeli do nich niemieccy fabrykanci. Kraków natomiast miał autonomię, dokumentacja powstałej Izby od początku prowadzona była po polsku. Organizacja działała bardzo prężnie, w 1906 roku, na wykupionym wcześniej placu przy zbiegu ulic Długiej i Basztowej, wybudowała własny budynek - istniejący do dziś dom „Pod Globusem", który na długie lata był siedzibą Izby. Po wojnie, w 1950 roku, wszystkie Izby zostały w naszym kraju zlikwidowane, reaktywacja nastąpiła dopiero w 1989 roku. W Polsce przyjęto wówczas anglosaski model działania Izb Przemysłowo-Handlowych – są to organizacje prywatne, całkowicie autonomiczne i apolityczne. Izby nie otrzymują żadnych subwencji państwowych, a przynależność do nich jest dobrowolna.

- Święto krakowskiej Izby Przemysłowo-Handlowej obchodzone w rocznicę powstania oraz Krakowski Dukat to ważne uroczystości dla małopolskich przedsiębiorców.

- Święto Izby jest organizowane każdego roku 14 listopada. Uroczystość służy integracji środowiska gospodarczego Małopolski, stanowi okazję do podsumowania osiągnięć Izby w minionym roku oraz wyróżnienia firm i osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju gospodarczego miasta i regionu. Natomiast Krakowski Dukat to nagroda przyznawana od 1991 roku. Ma charakter promocyjny i przyznawana jest nie przedsiębiorstwu, lecz osobie, która je założyła lub nim zarządza. Nagroda wyróżnia i honoruje osoby za osiągnięte wyniki ekonomiczne, za inwencję, za umiejętność dzielenia się sukcesami z otoczeniem.

Rozmawiała Dorota Dejmek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski