Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobry rok dla zabytków

Zbigniew Wojtiuk
Grób Rafała Radziejowskiego jeszcze w trakcie renowacji.
Grób Rafała Radziejowskiego jeszcze w trakcie renowacji. Fot. Zbigniew Wojtiuk
Miechów. W niedzielę zostanie poświęcony odnowiony grób Rafała Radziejowskiego.

Rafał Radziejowski herbu Junosza był sędzią pokoju w Miechowie. Jego pomnik nagrobny z 1869 roku będzie trzecim obiektem w tym roku, a 59. w okresie 15-lecia działalności Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków, odrestaurowanym z publicznych zbiórek. - Był to dla nas dobry rok - zaznacza z przekonaniem przewodniczący stowarzyszenia Michał Biernacki.

Na miechowskiej nekropolii trwają jeszcze ostatnie roboty w obrębie betonowej podmurówki okalającej obiekt, którego remont został przeprowadzony z inicjatywy SMOZ.

- Grób Rafała Radziejow-skiego, właściciela dóbr Wito-wice, znajduje się obok dużego grobowca rodziny Saskich. Rafał by synem Teodora Ra-dziejowskiego i Franciszki z Jaworskich. Żeliwny nagrobek, poważnie uszkodzony, został uzupełniony współczesnym prostym krzyżem. Otoczenie było mocno zaniedbane. Kto mógł się spodziewać, że spoczywa tutaj przodek premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej, sławnego polskiego malarza, kilku ministrów i profesorów? - zastanawia się Biernacki.

Nie mniej sławny był ojciec Rafała - Teodor (1766 - 1829), pułkownik wojsk polskich, uczestnik wojny polsko - rosyjskiej 1792 r., powstania kościuszkowskiego, wojen napoleońskich. W 1808 r. odznaczony został przez księcia Józefa Poniatowskiego krzyżem złotym Orderu Virtuti Militari.

W 1830 roku - jak czytamy w rodzinnych kronikach - Rafał Radziejowski ożenił się w Kielcach z Ksawerą Lipaw-ską, córką lekarza. Mieli dwoje dzieci: córkę Bronisławę i syna Władysława. Ksawera z Li-powskich-Radziejowska (1810 - 1878) „słynęła z owocarstwa i jarzyn, z których znaczne korzyści ciągnęła”, sprzedając je między innymi na miechowskich targach. Po śmierci męża zamieszkała w Krakowie „gdzie okna jej zawsze wystrojone były najpiękniejszymi kwiatami”.

Wnukiem Bronisławy (a prawnukiem Rafała) i jej męża Romualda Kozłowskiego, był poseł (1927 - 1935), senator (1935 - 1938), a także premier rządu Rzeczypospolitej, Leon Tadeusz Kozłowski (1892 - 1944). Służył w I Pułku Ułanów Legionów Polskich, brał także udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Był profesorem archeologii, działaczem BBWR i OZN. W rządzie był ministrem reform rolnych (1930 - 1932) oraz podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu (1932 - 1933).

Wnukiem Rafała Radzie-jowskiego był znany malarz Stanisław Radziejowski.

Odnowiony w tym roku pomnik nagrobny Rafała Radziejowskiego, zostanie poświęcony 1 listopada po mszy świętej i procesji na cmentarzu. - Zgodnie z tradycją będziemy kwestować w dniach 31 października i 1 listopada. Serdecznie dziękujemy za dotychczasowe składki i pomoc. I prosimy o dalsze wsparcie dzieła ratowania pamiątek cmentarnych nie tylko na naszej nekropolii parafialnej, ale też w całym powiecie miechowskim - zwraca się z prośbą do miejscowych i przybyszów Michał Biernacki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski