Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobrze być „Blisko Krakowa”

Ewa Tyrpa
Sygnatariusze porozumienia, twórcy „Blisko Krakowa” i prelegencji na konferencji podsumowującej
Sygnatariusze porozumienia, twórcy „Blisko Krakowa” i prelegencji na konferencji podsumowującej FOT. EWA TYRPA
Współpraca. Gminy z Lokalnej Grupy Działania wypracowały wzorcowy model, który przełożył się na nawiązanie ściślejszych kontaktów z Krakowem oraz stworzył możliwości sięgania po unijne dotacje.

Gminy zrzeszone w Lokalnej Grupa Działania „Blisko Krakowa” podsumowały trzyletni program, zwany norweskim. Pieniądze na niego wyłożyły: Islandia, Liechtenstein i Norwegia. Gminy przygotowały projekty na różne przedsiędsięwzięcia rozwojowe. Pozwolą one ubiegać się im o dotacje w nowych programach unijnych.

Do tej LGD należą gminy: Czernichów, Liszki, Mogilany, Skawina, Świątniki Górne, Zabierzów.

Postanowiły one kontynuować współpracę i podpisały z sobą porozumienie. - W dużej mierze będzie się ona opierać na współdziałaniach pracowników urzędów pomiędzy sobą - powiedział Paweł Kolasa, burmistrz Skawiny, która przejęła na siebie trudną rolę lidera w LGD. Ojcem chrzestnym nazwano Stanisława Żaka, byłego wiceburmistrza Skawiny. - Mam wielką satysfakcję, że współpraca się sprawdziła i że dzięki niej teraz samorządy są gotowe do sięgania po ostatnie pieniądze z Unii Europejskiej - powiedział Stanisław Żak. Pałeczkę po nim przejął Tomasz Ożóg, obecny wiceburmistrz, też mocno zaangażowany w prace na rzecz LGD.

Chwalił ją Paweł Chorąży, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i stawiał jako przykład współpracy i niezamykania granic administracyjnych.

Jacek Kwiatkowski z Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie podkreślił, że ważnym partnerem gmin jest powiat krakowski.

W wystąpieniach podsumowujących projekt norweski, prelegenci nawiązywali do powstałego w 2014 r. Stowarzyszenia „Metropolia Krakowska”, zrzeszającego Kraków i otaczające go 14 gmin. Oprócz sześciu z „Blisko Krakowa” należą do niego: Biskupice, Igołomia-Wawrzeń-czyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Michałowice, Niepołomice, Wieliczka, Wielka Wieś, Zielonki.

Jacek Krupa, marszałek Małopolski nazwał to wielkim sukcesem. Doprowadziły do tego pieniądze, jakie można będzie pozyskać do 2020 r. w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. - Wcześniej Kraków był bardzo zamknięty, nie chciał współpracować z okolicznymi gminami. Traktował je jako prowincję. Dopiero ZIT wymusił współdziałanie - mówił marszałek. Liczy, że po zakończeniu unijnej pomocy, więzi powstałe pomiędzy gminami nie zostaną zerwane.

Miasto ma sporo wspólnego z otaczającymi go gminami, np. działania na rzecz czystego powietrza, gospodarki odpadami, komunkacji, miejsc pracy. Mówił o zmianach jakie następowały po 1989 r. Ważnym momentem było powstanie Sejmiku Województwa Małopolskiego. Duże zasługi miał ntu ieżyjący już Marek Nawara. Jako praktyk w samorządzie (był wójtem Zielonek), został pierwszym szefem województwa.

Jacek Woźniak, z-ca dyrektora Wydziału Rozwoju Miasta w Urzędzie Miasta Krakowa, określany jako akuszer strategii rozwoju Małopolski, mówił o słabości polskich metropolii tak w Polsce jak i w UE. Teraz trzeba będzie się zastanowić jak metropolia powinna funkcjonować po 2020. r. Zaznaczył, że Kraków nie będzie się mógł rozwijać bez tak silnego partnera jakim są gminy w jego pierścieniu.

***

Opracowane projekty w ramach programu norweskiego:

OCHRONA ŚRODOWISKA (1 )- Rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej w gm. Liszki i Mogilany, przebudowa oczyszczalni ścieków w przepompownię w Świątnikach G.

OCHRONA ŚRODOWISKA (2) -termomodernizacja 4 budynków komunalnych w gm. Mogilany, systemy fotovoltaiczne w gm. Czernichów.

TRANSPORT - przebudowa dróg powiatowych w gm. Mogilany i Świątniki G.

TERENY INWESTYCYJNE - strefy gospodarcze w gm. Liszki i w Skawinie.

ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENI - Rewitalizacja w gm. Czernichów, Mogilan, w Skawinie, programy odnowy sołectw w gm. Skawina, zagospodarowanie turystyczne w gm. Świątniki G.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski