Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobrze docieplony dach

(JM)
Montaż wełny mineralnej
Montaż wełny mineralnej Fot. Knauf
Technika budowlana. Wełna mineralna nie powinna zawierać szkodliwych substancji.

Aby poddasze, na którym możemy wykorzystać sporo miejsca, spełniało swoją rolę, musimy zastosować odpowiednie materiały wykończeniowe, a przede wszystkim wysokiej jakości izolację, która pozwoli zachować komfort cieplny i akustyczny.

Warto korzystać z najnowszych rozwiązań

- W całym bilansie energetycznym budynku mieszkalnego przez dach może uciekać nawet do 40 proc. ciepła. Trzeba zrobić zatem wszystko co możliwe, aby uniknąć niepotrzebnych jego strat - radzi Ewa Kosmala, ekspert w dziedzinie materiałów izolacyjnych.

Jednym z najnowocześniejszych materiałów izolacyjnych, ze względu na unikalne właściwości, jest wełna mineralna. Na rynku znajdziemy wełnę kamienną oraz szklaną. Do ocieplenia pokrycia dachowego fachowcy szczególnie polecają tę drugą, która występuje w formie zrolowanej maty. Jest lekka, więc nie obciąża bardzo konstrukcji, a ze względu na swoją sprężystość idealnie dopasowuje się do rozstawu krokwi.

Wybierając tego typu produkt, powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, takie jak: współczynnik przewodzenia ciepła (im niższa wartość współczynnika, tym lepiej), klasę reakcji na ogień (najwyższa klasa to A), izolacyjność akustyczną (najwyższa klasa to A). Idąc z duchem czasu, warto postawić na rozwiązania energooszczędne. Taką energooszczędną, a zarazem niskoemisyjną technologią jest np. ECOSE® marki Knauf Insulation.

Nie zawiera szkodliwych substancji

Polega ona na wykorzystaniu innowacyjnej biotechnologii do łączenia włókien, która bazuje na naturalnie występujących oraz szybko odnawialnych surowcach, jak piasek kwarcowy, a także szkło z recyklingu. - Wełna mineralna w technologii ECOSE® pozytywnie wpływa na środowisko w trakcie całego cyklu życia produktu, zmniejsza zużycie energii w budynku, obniża emisję CO2 oraz spełnia założenia zielonego budownictwa - wyjaśnia Ewa Kosmala.

- Jej zastosowanie przeciwdziała zatem efektowi cieplarnianemu i zmianom klimatycznym, które są poważnym zagrożeniem dla Ziemi, a co za tym idzie człowieka. Wybór takiego materiału jest wyrazem troski o planetę, która zawsze się opłaca.

Potwierdzenia norm powinniśmy szukać m.in. w certyfikatach. Wełna mineralna, wytwarzana w opisanej technologii, powstała z troski o jakość powietrza w budynkach. Jest wytwarzana bez dodatku formaldehydu, fenolu i akrylu, nie zawiera też sztucznych barwników ani substancji rozjaśniających. Ma prestiżowy certyfikat EUROFINS GOLD, przyznawany przez niezależną, międzynarodową grupę laboratoriów. Odznaczone są nim produkty, które spełniają najsurowsze normy w zakresie emisyjności szkodliwych substancji.

Dom to miejsce, w którym spędzamy mnóstwo czasu. Zazwyczaj takiej inwestycji podejmujemy się raz, dwa razy w życiu, zatem skutki każdej źle podjętej decyzji będziemy odczuwać przez długie lata. Dotyczy to zwłaszcza produktów, które po ostatecznym wykończeniu są ukryte w konstrukcji - trudno będzie je szybko i tanio wymienić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski