Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doceńmy piękne budynki

Małgorzata Mrowiec
Architektura. Wielkie inwestycje zmieniły krajobraz Krakowa. Mamy też dobre biurowce i wyremontowany plac. Co zasługuje na nagrodę?

Zakończył się etap zgłaszania kandydatów. KAPITUŁA KONKURSU dokona teraz wyboru nominowanych obiektów. 21 maja w dodatku do „Dziennika Polskiego” przedstawimy ich listę. Wtedy rozpocznie się głosowanie (na kuponach z „DP”, SMS-em i przez internet), które potrwa do 10 czerwca.

„Dziennik Polski” organizuje plebiscyt „Kraków – mój dom” wspólnie z Urzędem Miasta Krakowa. Naszych Czytelników zachęcamy, by rozejrzeli się wokół i wskazali swoje typy. Wspólnie wybierzmy zwycięzców!

Za nami udany dla Krakowa rok w architekturze. Zakończone zostały wielkie inwestycje: wznoszenie Centrum Kongresowego ICE Kraków przy rondzie Grunwaldzkim oraz budowa hali widowiskowo-sportowej Arena Kraków w Czyżynach. To obiekty, które nadają miastu charakter metropolitalny. Kolejną niezwykle ważną budowlą jest nowa siedziba Cricoteki, ulokowana przy Wiśle. Budynek ten zbiera już nagrody.

– Kraków dostał w minionym roku trzy obiekty niezwykle charakterystyczne i wpływające na charakter miasta, zauważalne przez wszystkich. To jest wielki sukces – podsumowuje Janusz Sepioł, architekt i historyk sztuki, senator RP.

Zdaniem Janusza Sepioła znacząco podniósł się w Krakowie poziom architektury komercyjnej.

– Szczególnie trzeba wyróżnić biurowce, które wybudowała Skanska przy ul. Kapelanka – dwa białe budynki o dość ciekawym kształcie – mówi senator Sepioł. Za bardzo dobre przykłady architektury biurowej w Krakowie uważa też nowe budynki w rejonie Bonarki oraz zespół Quattro (przy al. Bora-Komorowskiego), który zyskał kolejny obiekt.

Nadal dobry poziom trzymają inwestycje krakowskich wyższych uczelni. Przykładem jest budynek Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, wzniesiony przez Politechnikę Krakowską przy ul. Szlak.

Gdy chodzi o rewitalizacje, Janusz Sepioł wyróżniłby teatr VARIETE, który dał drugie życie zabytkowemu, a dotąd zdewastowanemu budynkowi byłego Kinoteatru Związkowiec.

– Nadążamy za światowymi trendami. Ważne też, że pojawiają się budowle skierowane ku Wiśle – taką jest właśnie Cricoteka – podsumowuje miniony rok Tomasz Bobrowski, główny architekt miasta.

Za niedocenianą, a ważną inwestycję zeszłego roku uważa on przebudowę placu przed Muzeum Narodowym. Plac dostał nową nawierzchnię z granitu, oświetlenie, a pomnik Wyspiańskiego został tu przeniesiony w lepsze miejsce.

– Plac ma być przedłużeniem części ekspozycyjnej Muzeum Narodowego, ożyje, gdy będą tam organizowane czasowe wystawy – cieszy się Tomasz Bobrowski. Gdy chodzi o przestrzeń publiczną, chwali też przebudowę ulicy Gołębiej, która bardzo dzięki niej zyskała.

Zachęcamy Czytelników do zgłaszania swoich typów – kandydatur w naszym konkursie. Do wskazywania nowo powstałych budynków, które zachwycają, atrakcyjnych przestrzeni publicznych, jak też zabytków, które wróciły do świetności i zyskały nowe życie.

Spośród zgłoszeń kapituła konkursu wybierze nominowane obiekty, po czym naszych Czytelników zaprosimy do głosowania. Zwycięzcy zostaną wybrani głosami Czytelników i decyzją kapituły.

W jej skład wchodzą: prof. Witold Cęckiewicz (przewodniczący) – architekt, członek PAN, Elżbieta Koterba –- zastępca prezydenta Krakowa ds. rozwoju miasta, Bohdan Lisowski – prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, Kazimierz Bujakowski – prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, Borysław Czarakcziew – członek Krajowej Rady Izby Architektów, Janusz Sepioł – senator RP, Tomasz Bobrowski – główny architekt miasta, Małgorzata Cetera-Bulka – prezes Zarządu Polska Press sp. z o.o., Oddział w Krakowie oraz Marek Kęskrawiec – redaktor naczelny „Dziennika Polskiego”.

– Zachęcamy krakowian, by sprawdzili, jak wiele zmieniło się w mieście, zobaczyli, że powstają piękne obiekty, na poziomie europejskim. Ważne jest, żeby wskazywać i promować te dobre przykłady – mówi wiceprezydent Elżbieta Koterba. Jej zdaniem możemy już powoli myśleć o zapraszaniu turystów do zwiedzania Krakowa także szlakiem nowoczesnej dobrej, wybitnej architektury. – Nie jest to jeszcze szlak długi, ale mamy już dobry początek – mówi.

W KONKURSIE POSZUKUJEMY najlepszych obiektów na terenie Krakowa, które zostały oddane do użytku w okresie od 1 marca 2014 r. do 31 marca 2015 roku.

KATEGORIE. Szukamy kandydatów w kategoriach:
- architektura mieszkaniowa,
- architektura użyteczności publicznej,
- architektura przestrzeni publicznej oraz
- rewaloryzacja.

REGULAMIN PLEBISCYTU >>

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski