Docieplają budynki gminne w Zielonkach. Nie obyło się bez...

Docieplają budynki gminne w Zielonkach. Nie obyło się bez kłopotów

Zdjęcie autora materiału
Barbara Ciryt

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

W Szkole Podstawowej w Owczarach ocieplono fundamenty i zamontowano ogniwa fotowoltaiczne. Trwa ocieplanie ścian
1/13
przejdź do galerii

W Szkole Podstawowej w Owczarach ocieplono fundamenty i zamontowano ogniwa fotowoltaiczne. Trwa ocieplanie ścian ©Fot. Archiwum gminy Zielonki

Modernizacja miała objąć sześć budynków gminnych. Zaplanowano ocieplenie ścian, wymianę okien, montaż nowych pieców i urządzeń do odnawialnych źródeł energii. Na razie prace trwają w trzech.
Zobacz galerię
Gmina Zielonki zaplanowała modernizację budynków publicznych za ponad 4,6 mln zł. Zdobyła na to dotację unijną z Regionalnego Programu Operacyjnego (ponad 2,1 mln zł).

Plan był ambitny; zamierzano zmodernizować i docieplić trzy szkoły (w Zielonkach, Woli Zachariaszowskiej i Owczarach), przedszkola w Bibicach oraz dwa obiekty służące społeczności: budynek, z którego wyprowadziła się policja i obiekt Forum Aktywności Lokalnej.

W trzech szkolnych placówkach, w Owczarach, Woli Zachariaszowskiej i Bibicach, roboty są zaawansowane. Docieplane są fundamenty, ściany budynków, wymieniane okna, montowane nowe piece oraz ogniwa fotowoltaiczne. Jak podkreśla Bogusław Król, wójt gminy Zielonki, chodziło m.in. o poprawę efektywności energetycznej, oszczędność ciepła oraz ograniczanie trującego smogu.

Samorządowcy i dyrekcje szkół chcieli, żeby najintensywniejsze roboty, związane np. z wymianą okien, przeprowadzić podczas wakacji. W trzech budynkach oświatowych to się udaje, prace są mocno zaawansowane.

- Większy kłopot jest z realizacją zadania w szkole w Zielonkach. Wybraliśmy z przetargu firmę, umowa została dawno podpisana, a wykonawca pojawia się sporadycznie, nie realizuje zadania. Minął jeden miesiąc wakacji, czyli najlepszy czas na realizację zadań w budynkach szkolnych. Wykonawca co tydzień przesuwa termin, ostateczny mija 1 sierpnia. Potem będę musiał rozwiązać umowę i ogłosić nowy przetarg - mówi wójt.

Nie ruszyły prace przy modernizacji obiektu Forum Aktywności Lokalnej oraz byłego budynku policji, w którym siedzibę miała znaleźć biblioteka i izba regionalna.

Jednak tak nie będzie. Z całego projektu termomodernizacji gmina stara się wyłączyć budynek byłego komisariatu. - Po wykonaniu odkrywek tynków, fundamentów, badań pękających ścian i analizie dwóch ekspertyz doszliśmy do wniosku, że obiekt jest w gorszym stanie niż myśleliśmy. Dach jest do wymiany, piwnice zalane, fundamenty siadają, bo były częściowo zrobione z cegły, która rozmiękła. Modernizacja może być kosztowniejsza niż wyburzenie i budowa nowego obiektu - dodaje wójt Bogusław Król.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Poważny program

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
gminna tradycja...

... (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Czy to nie jest już tradycją, że w Gminie Zielonki najgorzej jest w Zielonkach? Na 6 zadań nie udaje się zrobić 3. I to akurat są te 3, które miały być w Zielonkach. Pozostałe, które były...rozwiń całość

Czy to nie jest już tradycją, że w Gminie Zielonki najgorzej jest w Zielonkach? Na 6 zadań nie udaje się zrobić 3. I to akurat są te 3, które miały być w Zielonkach. Pozostałe, które były planowane w innych wsiach dochodzą do skutku. Jakieś fatum ciąży nad Zielonkami czy celowe działanie?zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo