Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek do emerytury za mieszkanie lub dom

(GEG)
Prawo. Posłowie przyjęli wczoraj ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym. Będą mogli z niego korzystać wszyscy właściciele mieszkań, domów, a nawet gruntów, ale głównym adresatem nowych przepisów są samotni emeryci i renciści.

Osoby w wieku powyżej 65 lat mają problem z zaciąganiem kredytów w bankach. Wiele z nich ma tak niskie świadczenia emerytalne, że ratują się chwilówkami, a potem popadają w pętlę zadłużenia. Kredyt odwrócony ma zapobiegać takim sytuacjom.

W zamian za jednorazową wypłatę lub comiesięczne świadczenie obciążana będzie hipoteka nieruchomości. Zaciągający taki kredyt pozostanie właścicielem mieszkania, domu lub działki do swojej śmierci.

Wprawdzie instytucje finansowe oferują już podobne produkty finansowe, ale często od razu przejmują prawo własności, pozwalając zajmować lokal do śmierci. Może to rodzić kłopoty, gdy np. nowy właściciel podwyższy czynsz, na który lokatora nie stać.

Podstawą ustalenia kwoty odwróconego kredytu hipotecznego ma być rynkowa wartość nieruchomości. Właściciele muszą się liczyć z tym, że banki będą chciały jak najwięcej zarobić. Na pewno, sprzedając mieszkanie na wolnym rynku, uzyskaliby większą kwotę, ale przy kredycie odwróconym mogą sobie zapewnić stały dopływ gotówki i zachować dach nad głową.

Interesy kredytobiorcy chronić ma dodatkowo obowiązek przekazania mu formularza informacyjnego o ofercie co najmniej siedem dni przed zawarciem umowy. Będzie mógł się spokojnie zastanowić, czy ją podpisać. W dokumencie znajdą się szczegółowe dane dotyczące kredytu, m.in. jego wysokość, stosunek kwoty do wartości mieszkania, wysokość oprocentowania i sposób spłaty.

Ta ostatnia informacja jest szczególnie ważna dla spadkobierców. Kredyt będzie można spłacić wcześniej, jeśli właściciel mieszkania lub jego bliscy uznają, że nieruchomość powinna pozostać w rodzinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski