MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dofinansowanie do klimatyzacji w 2024 roku. Jak skorzystać z dostępnych programów? Sprawdź! Możesz otrzymać nawet do 11 000 złotych

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 7 lat
Klimatyzacja w budynkach mieszkalnych staje się coraz bardziej standardem, a nie luksusem, szczególnie z uwagi na rosnące temperatury latem. W 2024 roku dostępne są różne programy, które mogą pomóc w obniżeniu kosztów zakupu i montażu klimatyzacji. Dowiedz się, jakie są to programy i jakie warunki musisz spełnić, aby uzyskać dofinansowanie.

Spis treści

Jak dostać dofinansowanie do klimatyzacji 2024?

Aby otrzymać dofinansowanie, klimatyzator musi posiadać funkcję grzania, co oznacza, że powinien działać jako rewersyjna pompa ciepła typu powietrze-powietrze. Zakup klimatyzatora wyłącznie z funkcją chłodzenia nie kwalifikuje się do wsparcia. Warto zapoznać się z warunkami każdego z programów, aby móc skorzystać z dostępnych środków. Dzięki tym programom można znacznie obniżyć koszty inwestycji w nowoczesne systemy klimatyzacji.

Z jakich programów można dostać dotację na klimatyzację?

Program Mój Prąd jest jednym z głównych źródeł dofinansowania dla osób montujących klimatyzatory z funkcją grzania. W piątej edycji tego programu, która rozpoczęła się w kwietniu ubiegłego roku, dofinansowanie można uzyskać nie tylko na fotowoltaikę czy magazyny energii, ale także na pompy ciepła, w tym klimatyzatory działające na zasadzie pompy ciepła powietrze-powietrze. Dofinansowanie wynosi do 4400 zł (do 50 proc. kosztów kwalifikowanych).

Jednym z warunków uzyskania wsparcia jest posiadanie fotowoltaiki lub jej montaż równocześnie z klimatyzatorem oraz korzystanie z systemu net-billingu. Jest to system rozliczania energii, gdzie energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną jest sprzedawana do sieci po cenach rynkowych, a energia pobierana z sieci jest kupowana po cenach detalicznych. Obecnie trwa rozliczanie zeszłorocznych wniosków, a przyjmowanie nowych wniosków jest tymczasowo wstrzymane, jednak program ma ruszyć ponownie w tym roku.

Czyste Powietrze to rządowy program skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, który również przewiduje dofinansowanie do zakupu i montażu klimatyzacji z funkcją grzania. Wysokość dofinansowania zależy od dochodów beneficjenta i poziomu dofinansowania, z którego korzysta:

  • podstawowy poziom dofinansowania: do 4400 zł (maksymalnie do 40 proc. kosztów),

  • podwyższony poziom dofinansowania: do 7800 zł (maksymalnie do 70 proc. kosztów),

  • najwyższy poziom dofinansowania: do 11 100 zł (do 100 proc. kosztów).

Klimatyzator musi mieć klasę efektywności energetycznej co najmniej A+, a najlepiej sprawdzić, czy znajduje się on na liście ZUM.

Program Moje Ciepło jest przeznaczony dla właścicieli nowych domów jednorodzinnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Aby kwalifikować się do tego programu, budynek musi mieć wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na poziomie maksymalnie 55 kWh. Dofinansowanie pokrywa do 30 proc. kosztów kwalifikowanych, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – do 45 proc. Dopłaty wynoszą od 7 do 21 tys. zł.

Jak złożyć wniosek o dofinasowanie do klimatyzacji?

Wnioski o dofinansowanie składa się poprzez formularz online. Należy przygotować niezbędną dokumentację, w tym dowody zakupu i montażu klimatyzatora oraz potwierdzenie spełnienia wymagań energetycznych. Szczegółowe informacje na temat składania wniosków dostępne są na stronach internetowych odpowiednich programów.

Skorzystaj z ulgi termomodernizacyjnej

Właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która pozwala na uzyskanie ponad 50 tys. zł dofinansowania na wymianę źródeł ciepła, w tym montaż pomp ciepła typu powietrze-powietrze. Ulga ta jest dostępna w ramach programów takich jak Stop Smog czy Czyste Powietrze, jednak ważne jest, aby beneficjent spełniał określone kryteria podatkowe. Z ulgi termomodernizacyjnej mogą korzystać podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych, liniowo lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

W 2024 roku masz do wyboru kilka programów oferujących dofinansowanie do zakupu i montażu klimatyzacji z funkcją grzania. Zapoznaj się z warunkami każdego z programów, aby móc skorzystać z dostępnych środków i poprawić komfort termiczny swojego domu. Dzięki tym programom możesz znacznie obniżyć koszty inwestycji w nowoczesne systemy klimatyzacji.

Źródła: czystepowietrze.gov.pl, mojprad.gov.pl

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dofinansowanie do klimatyzacji w 2024 roku. Jak skorzystać z dostępnych programów? Sprawdź! Możesz otrzymać nawet do 11 000 złotych - RegioDom.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski