Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dokąd po gimnazjum?

Katarzyna Hołuj
Powiat. Jutro o godzinie 13 mija termin wyboru kierunku dalszego kształcenia przez tegorocznych absolwentów.

Kończy się czas rejestracji kandydatów w systemie elektronicznym. Każdy z uczniów ma prawo wskazać trzy szkoły.

Do wczoraj z ponad 1500 absolwentów gimnazjów w powiecie, uczyniło to 1321 uczniów wybierających szkoły prowadzone przez powiat myślenicki. Ich wybory pokazują niezmienną popularność takich kierunków, jak technik budownictwa, technik informatyk czy technik żywienia i usług gastronomicznych. Po latach powraca także zainteresowanie handlem i ekonomią.

W Zespole Szkół im. Śred­niawskiego z uwagi na duże zainteresowanie ruszą prawdopodobnie dwie klasy informatyki, a nie jedna, jak było planowane. Oprócz ma też powstać klasa łączona dla Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technikum Organizacji Reklamy.

Z powodu małej liczby chętnych nie będzie natomiast klasy w Technikum Architektury Krajobrazu, która przez lata z powodzeniem tu działała, ale od jakiegoś czasu zainteresowanie malało. – Zanika na to moda, co widać nie tylko u nas, ale i w innych powiatach – mówi Jerzy Cachel, dyrektor ZS.

Dyrektorów i władze powiatu dziwi małe, wręcz znikome, zainteresowanie takimi zawodami, jak spedytor czy logistyk. – Spedytor to super zawód, w którym pracuje się głową i przy pomocy komputera, wygodnie, bo w pomieszczeniu. Małe zainteresowanie tym zajęciem jest dla mnie niewiadomą tym większą, że dla absolwentów byłaby praca – mówi Jerzy Kosiński, dyrektor ZSTE w Myślenicach. Jerzy Cachel przyczyn upatruje w braku dobrego doradztwa zawodowego w gimnazjach.

Narzekać na brak zainteresowania nie mogą licea ogólnokształcące. W I LO im. Kościuszki na 64 miejsca w klasach o profilu biologiczno–chemicznym było wczoraj 104 chętnych.

Profil z rozszerzoną biologią to też najpopularniejszy kierunek w II LO w Myślenicach.

Wybrała go, z myślą o przyszłych studiach (fizjoterapia lub ratownictwo medyczne) Kinga Szlachetka, absolwentka Gimnazjum nr 1 w Myślenicach: – A jakby się nie udało, zdecyduję się na Technikum Hotelarstwa lub Żywienia w Małopolskiej Szkole Gościnności, albo – jako trzecią opcję – Technikum w Lubniu i tu też hotelarstwo lub żywienie – mówi.

Następnym krokiem po rejestracji w systemie będzie dostarczenie kopii świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego do szkoły tzw. pierwszego wyboru. To trzeba uczynić do 3 lipca, a od następnego dnia można już sprawdzać, do jakiej szkoły zostało się zakwalifikowanym.

Wreszcie, najpóźniej do 8 lipca, należy dostarczyć oryginał świadectwa i wspomnianego już zaświadczenia do szkoły, do której zostało się zakwalifikowanym, aby potwierdzić wolę nauki. 10 lipca szkoły ogłoszą listy przyjętych, a od następnego dnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca, która będzie trwała do 29 sierpnia, czyli niemal do końca wakacji.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski