Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dokonania i wyzwania obecności Małopolski w UE

Redakcja
Kluczowym wyzwaniem w przyszłości będzie zapewnienie bezpieczeństwa zasobów wodnych.
Kluczowym wyzwaniem w przyszłości będzie zapewnienie bezpieczeństwa zasobów wodnych.
W przyszłym roku rozpoczyna się realizacja budżetu unijnego 2014-2020. Nasze województwa otrzymują więcej środków unijnych na regionalne programy operacyjne. Małopolska osiągnęła znaczący wzrost środków na ten cel. Obecnie tak na szczeblu krajowym, jak i wojewódzkim, trwa opracowywanie programów wykorzystania środków unijnych.

Kluczowym wyzwaniem w przyszłości będzie zapewnienie bezpieczeństwa zasobów wodnych.

Urząd Marszałkowski przedstawił założenia oraz wstępny projekt Regionalnego Programu Operacyjnego, obecnie trwają jego konsultacje. Każdy Małopolanin może zgłaszać swoje uwagi do 15 września 2013 r., zachęcam do tego gorąco. Poniżej przedstawiam niektóre problemy, które moim zdaniem powinny być podjęte w odpowiedniej skali w latach 2014-2020.

Jednym z najważniejszych zagadnień, z jakimi przyjdzie się nam zmierzyć w przyszłości, są zasoby wody. Gospodarka wodna, program małej retencji, ale także budowa dużych zbiorników to szczególnie istotne zagadnienia, gdyż woda to czynnik warunkujący poziom życia ludności, rozwój przemysłu, rolnictwa, a przede wszystkim stan środowiska. Powinniśmy podjąć działania, które pozwolą przeciwdziałać marnowaniu wody.

W perspektywie kilkudziesięciu lat pojawi się jej znaczny niedobór, który odczuje każdy z nas. Im wcześniej podejmiemy odpowiednie kroki, tym szybciej zapewnimy bezpieczeństwo zasobów wodnych. Rozbudowa infrastruktury wodnej pozwoli ograniczyć powodzie, które powodują ogromne straty.

Ochrona środowiska powinna być rozumiana szeroko i obejmować takie zagadnienia jak racjonalna gospodarka na obszarach górskich czy pasterstwo. Nieodłącznym elementem naszych gór są owce i pasterze, którzy od wielu lat swoją pracą utrzymują równowagę środowiskową w górach oraz zachowują tradycje i kulturę regionu. O tych zagadnieniach przypomniały nam niedawno Redyk Karpacki i konferencja „Pasterstwo szansą Sądecczyzny” w Wierchomli. Na owczarstwo powinno się patrzeć nie tylko przez pryzmat wełny, mięsa, mleka i przetworów mlecznych, ale także przez wkład, jaki wnosi w kultywowanie i propagowanie regionalnych zwyczajów i tradycji gór, a przede wszystkim właściwego utrzymania ich stanu.

W założeniach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla Małopolski nie można zapomnieć o drobnych gospodarstwach rolnych. Niezwykle ważne jest, by małe gospodarstwa miały możliwość uzyskiwania dochodów poprzez dodatkową pracę poza gospodarstwem, bądź prowadzenie własnej działalności gospodarczej związanej z rolnictwem, przez świadczenie różnych usług, agroturystykę, rozwijanie drobnego przetwórstwa, głównie produktów regionalnych. W Małopolsce ośrodkiem zajmującym się tymi problemami jest Europejskie Centrum Badawcze Drobnych Gospodarstw Rolnych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Jednym z inicjatorów powołania Centrum był poseł Siekierski. W tym roku odbyła się trzecia już międzynarodowa konferencja poświęcona problemom drobnych gospodarstw rolnych. Uniwersytetowi Rolniczemu w Krakowie należą się szczególne podziękowania za prace na rzecz drobnego rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, które tworzą piękno krajobrazowe Małopolski.

Wciąż borykamy się ze skutkami kryzysu gospodarczego, dlatego musimy tworzyć nowe miejsca pracy zarówno na wsi, jak i w mieście. W tym celu powinniśmy wykorzystać nasze atuty, takie jak rosnącą mobilność młodego pokolenia. Obecnie łatwiej podejmujemy pracę poza miejscem zamieszkania.

Gospodarka zarówno Polski, jak i województwa w najbliższych latach powinna być oparta o innowacje i nowe technologie. Małopolska, jako skupisko uczelni wyższych, stanowi ogromny potencjał naukowo-badawczy oraz edukacyjny. Dobrze rokującym jest fakt, że ośrodki akademickie rozwijają się również w Tarnowie, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Nowym Targu, Chrzanowie czy Bochni, które zwiększają możliwości kształcenia młodych ludzi.

Nowe wyzwanie, jakie stoi nie tylko przed Kościołem, ale także władzami samorządowymi, instytucjami i mieszkańcami Małopolski, to XXX Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Spotkanie młodych w 2016 roku wymaga wielu prac przygotowawczych, a nawet inwestycyjnych, ale to także wielka szansa rozwoju duchowego i kulturowego. Godne przyjęcie młodych pielgrzymów z całego świata to oprócz obowiązków, również wielka szansa dla całej Małopolski.

Dr Czesław Siekierski

Poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia PSL, Pierwszy Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim, Członek Komisji Rozwoju Regionalnego PE, Członek Specjalnej komisji PE ds. nowej perspektywy finansowej UE, Były Dyrektor FAPA, Były Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

www.siekierski.pl

PSL przynależy do Grupy Europejskiej Partii Ludowej, która jest największą frakcją w Parlamencie Europejskim.

Publikacja sfinansowana przez Grupę EPL w Parlamencie Europejskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski