Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dokumenty, mapy, zdjęcia

Dorota Dejmek
Tabliczka z napisem „na sprzedaż” to za mało, aby sprzedać działkę
Tabliczka z napisem „na sprzedaż” to za mało, aby sprzedać działkę Fot. 123rf
Sprzedaż działki. Oferta powinna zawierać wszelkie szczegóły dotyczące nieruchomości.

To nie tajemnica, że tabliczka z napisem „sprzedam” stawiana w szczerym polu, nie jest najlepszym sposobem na zbycie nieruchomości. Zdawkowe ogłoszenia w różnego typu mediach też nie zawsze pozwalają na szybkie dobicie targu. Jak więc przygotować informacje o sprzedaży działki, aby nie czekać za długo na klientów?

Liczą się informacje

Jeżeli zdecydujemy się na sprzedaż działki i zależy nam na czasie, powinniśmy pozyskać jak najwięcej informacji na jej temat. Co chce wiedzieć potencjalny nabywca? Patrząc jego oczami, atrakcyjna oferta to taka, która pozwala poznać wszelkie istotne szczegóły dotyczące nieruchomości, jej charakterystyki czy najbliższego otoczenia.

Najczęściej podaje się metraż, lokalizację i __przeznaczenie sprzedawanego terenu – mówi Anna Moczulska, koordynator serwisu ProAdapt.pl, zajmującego się kompletowaniem gotowych projektów domów i działek. – Aby przykuć uwagę klientów, warto zadbać o wyróżnienie naszej nieruchomości spośród całej masy ogłoszeń o treści „sprzedam działkę budowlaną w miejscowości X, 2000 mkw”. Najprostszym sposobem, aby to zrobić, jest zawarcie w ogłoszeniu możliwie jak najbardziej szczegółowego opisu nieruchomości.

Teczka z dokumentami

Podczas podejmowania decyzji o zakupie działki klient będzie chciał mieć wgląd w istotne z jego punktu widzenia dokumenty. Pozwolą się mu upewnić, że kupno tego terenu nie będzie wiązało się w przyszłości z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Pierwszym dokumentem, który koniecznie musimy posiadać, jeżeli chcemy zbyć nieruchomość, jest akt własności nieruchomości, z którego potencjalny nabywca może dowiedzieć się, że to właśnie my mamy prawo do dysponowania tym terenem _– podkreśla Anna Moczulska. – _Istotne są także informacje o przeznaczeniu gruntu, które określa urząd gminy lub miasta w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Znajdziemy w nim informacje o tym, jaki rodzaj budynku może powstać na __danym terenie oraz jakie może mieć on parametry.

Istotny jest także rodzaj działki, czego dowiemy się z wypisu z rejestru gruntów. Działka może być bowiem budowlana, rolna, leśna lub na przykład rekreacyjna. Oczywiście, nie możemy pominąć podstawowych informacji, takich jak: powierzchnia nieruchomości określona w metrach kwadratowych, dokładna lokalizacja oraz sugerowana przez nas cena sprzedaży.

Mapki i zdjęcia

Każdy dodatkowy dokument czy materiał, który dołączymy do ogłoszenia zamieszczonego na przykład w internecie, może wpłynąć na pozytywną decyzję potencjalnego nabywcy i przekonać go do zakupu nieruchomości. O czym jeszcze warto pamiętać?

Na pewno wartościowym uzupełnieniem ogłoszenia są mapki terenu, pozwalające poznać obrys działki i jej sąsiedztwo _– dodaje Anna Moczulska. – _Coraz częściej ogłoszeniodawcy dbają także o atrakcyjne zdjęcia nieruchomości oraz ciekawych miejsc w jej okolicy, na przykład tras spacerowych, jezior czy instytucji użyteczności publicznej. Dodatkowym atutem ogłoszenia są wyniki badań geotechnicznych gruntu wykonane przez geologa, które wykażą, z jakich warstw składa się gleba. Zaoszczędzą one pracy nowemu właścicielowi działki przed budową domu.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski