Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolany. Krzyż upamiętnił 650. rocznicę lokacji miejscowości [ZDJĘCIA, WIDEO]

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
W Dolanach (gmina Koszyce) poświęcono Krzyż Jubileuszowy, który ma upamiętnić 650. rocznicę lokacji miejscowości przez króla Kazimierza Wielkiego.

Krzyż stanął na działce, którą udało się odzyskać od Skarbu Państwa. Ma upamiętniać fakt nadania wsi prawa magdeburskiego przez króla Kazimierza Wielkiego. Krzyż stanął wprawdzie z dwuletnim opóźnieniem, gdyż akt lokacyjny został nadany w Wiślicy w czerwcu 1367 roku, ale to w całej sprawie nie jest istotne.

Ważniejsze jest to, o czym mówił poseł Włodzimierz Bernacki. - W 1367 roku tu, w Dolanach istniał samorząd. Prawo niemieckie gwarantowało powołanie obok sołtysa również ławy wiejskiej, która był czymś bardzo ważnym. Dlatego świętujemy dzisiaj jubileusz wyjątkowej pozycji Dolan. To nieprawda, że samorząd pojawił się po I wojnie światowej, że pojawił się po roku 1990. On istniał tu już w Średniowieczu – mówi poseł.

Jubileuszowy krzyż stanął na działce, która przez wieki służyła wsi, a niedawno została odzyskana od Skarbu Państwa. Mieszkańcy Dolan w pierwszej kolejności doprowadzili budowy parkingu na części gruntu. Teraz natomiast przygotowali miejsce, którego centralnym punktem jest efektowny Krzyż Jubileuszowy. - Środki na to pochodziły częściowo z Funduszu Sołeckiego, ale większość prac, w tym sam krzyż, to jest fundacja mieszkańców. W tym miejscu krzyż stał zawsze i można powiedzieć, że dla wsi to jest święte miejsce – mówi sołtys Dolan Tadeusz Polak.

Cokół krzyża upamiętnia ważne wydarzenia z dziejów wsi i Polski: 100-lecie odzyskania niepodległości, bł. księdza Jerzego Popiełuszkę, lokację Dolan i pierwszą wizytę Jana Pawła II w Ojczyźnie. Symboliczne wstęgi przecięli mieszkańcy wsi Stanisław Gzyl (były sołtys), Małgorzata Wileczek, Mirosława Filipowicz i jako przedstawiciel młodego pokolenia Bartłomiej Zając. Poświęcenia dokonał natomiast ksi Zbigniew Janiczek z Sierosławic, któremu towarzyszyli ks. Wiesław Baran z Książnic Wielkich oraz ks. Czesław Parkita z Bobina.

Tadeusz Polak zapowiada, że głównym celem, dla którego ma zostać wykorzystana odzyskana wiejska działka jest budowa na tym gruncie świetlicy, której Dolany w tej chwili nie posiadają.

Ponieważ uroczystość poświęcenia krzyża zbiegła się z Dniem Dziecka, najmłodsi dostali prezenty, mogli się bawić na zjeżdżalni i pojeździć konno. Dorośli natomiast bawili się przy zastawionych stołach i muzyce. O wszystko zatroszczyli się członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Dolany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski