Dolina Pstrąga w Dubiu jest pełna atrakcji. Teraz czeka...

Dolina Pstrąga w Dubiu jest pełna atrakcji. Teraz czeka tylko na turystów

Zdjęcie autora materiału
Barbara Ciryt

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Dolina Pstrąga w Dubiu jest pełna atrakcji. Teraz czeka tylko na turystów
1/5
przejdź do galerii

©Fot. Archiwum gminy Krzeszowice

Nad Racławką w gminie Krzeszowice powstał teren rekreacyjny, a na nim geo-park z kamieniami wydobywanymi na terenie gminy, trasy wspinaczkowe, ścieżki do jazdy na rolkach i rowerach, plac zabaw i siłownia.
Zagospodarowanie terenów rekreacyjnych nad rzeczką Racławką w gminie Krzeszowice od projektowania po wykonanie trwało około trzy lata. Teraz teren nazwany Parkiem Dubie oddano do użytku.

Jak informują urzędnicy z gminy Krzeszowice prace budowlane trwały od połowy lutego do jesieni ubiegłego roku. Całość terenu rekreacyjno-turystycznego jest podzielona na dwie części i nazwana Doliną Pstrąga. Hodowla tych ryb ma tu długą, bo sięgającą połowy XIX wieku tradycję, gdy hrabiowie Potoccy stworzyli tu pierwszą w Europie środkowo--wschodniej Pstrągarnię Rózin.

Inwestycja kosztowała 1 mln 445 tys. zł. Nie wszystko pochodziło z budżetu gminy, bo 674 tys. zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Subregionalnego Programu Rozwoju.

- Wiosną 2019 roku gmina Krzeszowice planuje jeszcze wykonanie prac pielęgnacyjnych oraz uzupełniających. Oficjalne otwarcie rodzinnego kompleksu nastąpi na początku czerwca podczas „Dnia Pstrąga” - informuje Joanna Kaczorowska z Referat Promocji i Współpracy Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach.

W ramach zagospodarowania Doliny Pstrąga przebudowane zostały trzy mostki nad potokiem Racławka.

- Efekt prac jest znakomity. Widać go z daleka, także wieczorem, bo nasze skałki zostały podświetlone, więc wszystko pięknie wygląda - mówi Zbigniew Wąsik, sołtys Dubia. Inwestycja została odebrana, ale ze względu na porę roku, trudno sprawdzić urządzenia techniczne m.in. na siłowni. - Dlatego wiosną można spodziewać się poprawek kosmetycznych. Wówczas będzie też widać efekt zasiania trawy. A cały teren został pomysłowo zagospodarowany - mówi sołtys.

Jest geo-ogródek, a w nim kilkutonowe głazy z opisami. To kamienie wydobywane na terenie gminy i pokazane jako miejscowe skarby naturalne. Jest plac zabaw i plenerowa siłownia. Ponadto powstała ścieżka do jazdy na rolkach oraz na rowerach, ścianka wspinaczkowa oraz trasa do zjazdu na linie, są także punkty odpoczynku dla turystów i grillowisko.

W skład przedsięwzięcia wchodzi cała infrastruktura zwana Doliną Pstrąga w Dubiu, a ponadto Rezerwat Doliny Racławki oraz Pstrągarnia Rózin, w której obecny właściciel planuje przywrócenie hodowli ryb.

NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo