Dolina Strążyska. Tak będzie wyglądało nowe wejście w Tatry...

Dolina Strążyska. Tak będzie wyglądało nowe wejście w Tatry [ZDJĘCIA]

Łukasz Bobek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Dolina Strążyska. Tak będzie wyglądało nowe wejście w Tatry [ZDJĘCIA]
1/8
przejdź do galerii

©Łukasz Bobek

Do końca lipca otwarty zostanie nowy punkt sprzedaży biletów na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego - przy wejściu na szlak prowadzący do Doliny Strążyskiej. Prace budowlane w tym miejscu idą pełną parą.
Zobacz galerię
U wylotu Doliny Strążyskiej - pod koniec ulicy o tej samej nazwie - turyści napotkają utrudnienia. Na samym początku szlaku trwają bowiem prace budowlane. To właśnie w tym miejscu powstaje nowy punkt poboru opłat na teren parku. Budowany jest on w miejscu dawnej budki, w której siedział kasjer, która została rozebrana. Na czas budowy bilety są sprzedawane ze specjalnego kontenera.

- Zdecydowaliśmy się na remont punktów sprzedających bilety, bo dotychczasowe były już przestarzałe - nie tylko jeśli chodzi o samą konstrukcję, ale i o ich przystosowanie do nowych warunków związanych ruchem turystycznym - mówi Paulina Kołodziejska z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Nowy punkt będzie przede wszystkim kasą biletową, ale także małą informacją turystyczną. Dodatkowo znajdzie się w nim zaplecze socjalne dla pracujących w tym miejscu osób.

Vis a vis punktu poboru opłat powstaje mała wiata, w której będzie można schronić się przed deszczem. Znajdą się tu także tablice, informujące turystów o zasadach panujących na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, a także o ciekawych miejscach, które spotkają na szlaku.

- Prace budowlane w Dolinie Strążyskiej idą pełną parą, zgodnie z harmonogramem. Do końca lipca powinny się one zakończyć - zapowiada Paulina Kołodziejska.

Nowe punkty - choć nie są jeszcze gotowe - spodobały się turystom.

- Fajnie, że są one całe z drewna, nawiązują tym samym do architektury lokalnej. Poza tym wydają się takimi otwartymi miejscami. Nie będzie to wyglądało jak strażnica, która jest tylko po to, by odstraszyć turystów od wejścia w Tatry. Mam wrażenie, że punkty te będą bardziej przyjazne turystom - ocenia Jolanta Mackiewicz, która przyjechała do Zakopanego z Warszawy.

Dolina Strążyska jest pierwszym miejsce na teren Tatr, gdzie budowany jest nowy punkt poboru opłat. Docelowo TPN chce podobne punkty wybudować także na innych szlakach. - Wiadomo, że zajmie nam to więcej czasu niż jeden sezon. Będziemy to robić systematycznie - zapowiada Paulina Kołodziejska.

To nie jedyna inwestycja budowlana TPN, która się właśnie rozpoczęła. Przyrodnicy zabrali się także za budowę centrum informacji przyrodniczej u wylotu Doliny Kościeliskiej.

- Mamy już pozwolenie na budowę, teraz jesteśmy na etapie tworzenia projektu wykonawczego. W sierpniu ogłosimy przetarg na wykonawcę robót. Czyli tak realnie rozpoczną się one pewnie we wrześniu - mówi Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo