Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolinki Krakowskie i Tenczyński Park Krajobrazowy – bez tajemnic

Marek Długopolski
Dolina Bolechowicka
Dolina Bolechowicka FOT. WOJCIECH MATUSIK
Już jutro z „Dziennikiem Polskim” pierwsza mapa z wakacyjnej kolekcji „Małopolskie Parki Krajobrazowe”. Kolejne mapy – co wtorek.

Ile dolin tworzy Dolinki Krakowskie, skąd wzięły się ostańce i dolina Kluczwody, czy Szum to wodospad, a Brama Bolechowicka wiedzie do Bolechowic, gdzie znajdują się źródła Brzoskwinki, kto mieszkał w Jaskini Mamutowej, co wspólnego z alpinistami ma Filar Pokutników i dlaczego klasztor w Czernej przypomina hiszpański Escorial – tego wszystkiego można będzie dowiedzieć się, zwiedzając okolice Krakowa z naszą pierwszą mapą „Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie i Tenczyński Park Krajobrazowy”.

To teren tak bogaty we wspaniałe krajobrazy, zabytki i barwną historię, że może być celem wielu wspaniałych wakacyjnych wypraw, nawet w baśniową przeszłość. A nasza mapa w tym pomoże. Wędrując niespiesznie wśród niesamowitych wapiennych ostańców, ścieżkami nad malowniczymi rzekami i potokami, przemierzając puszczańskie trakty czy zaglądając w mrok jaskiń, najlepiej widać, dlaczego warto chronić przyrodę – nie tylko dla potomnych, ale także dla siebie.

Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie zajmuje spory obszar (ponad 20 686 ha) – od Mi­chałowic aż po Bukow­no – a tworzą go doliny m.in. Kluczwody, Bolecho­wicka, Ko­bylańska, Będkowska, Szklarki, Racławki i Eliaszówki. Utworzono w nim pięć rezerwatów chroniących m.in. buczynę karpacką, łęg olchowo-jesionowy, a także fantastyczne skały wapienne, źródła i jaskinie.

A przecież jest tu jeszcze, zatopiony wśród zieleni, klasztor w Czernej z domkami pustelników, źródłem św. Eliasza i Mostem Diabelskim, piękne drewniane świątynie w Racławicach, Modlnicy i Paczółtowicach. Ruiny strażnicy rycerskiej w Białym Kościele, zespoły dworskie w Bolechowicach i Kobylanach, a także Fort 44 w Toniach.

Tenczyński Park Krajobrazowy jest nieco mniejszy (13 658 ha), co nie znaczy, że mniej ciekawy. Rozciąga się od Bronowic i Balic aż po Chrzanów i Trze­binię. Obejmuje Garb Tenczyń­ski, a tworzą go m.in. potężne kompleksy leśne Puszczy Du­lowskiej oraz Lasu Zwierzyniec. I tu również znajduje się pięć rezerwatów, chroniących m.in. drzewostan grądowy i bukowy starodrzew, wąwozy krasowe z uroczymi skałami i jaskiniami, a także... bluszcz, lilię złotogłów oraz fiołka bagiennego.

Nie można też zapomnieć o malowniczym przełomie Rudawy i Skale Kmity, źródle Sanki, monumentalnych ruinach zamku Tenczyn w Rudnie, biskupim więzieniu w lipowieckiej warowni ani o pięknych zespołach dworskich w Balicach i Alek­sandrowicach, a także rozległym Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie.

Obydwa parki znajdują się pod opieką Zespołu Parków Kraj­obrazowych Województwa Małopolskiego.

A przed nami jeszcze tak urocze miejsca, jak:

- Po­pradzki Park Krajobrazowy;

- Park Kraj­obrazowy Pasma Brzanki, Cięż­kowicko-Roż­nowski Park Krajobrazowy;

- Wiśnicko- Lip­nic­ki Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Beskidu Małego;

- Park Krajobrazowy Orlich Gniazd, Dłub­niań­­ski Park Kraj­obrazowy i

- Rud­niański Park Krajobrazowy, Bielańsko-Ty­niecki Park Krajobrazowy.

Naszymi partnerami są województwo małopolskie oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Małopolskie parki krajobrazowe tylko z „Dziennikiem Polskim”! Co wtorek!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski