Dom bez alergii

O
Izolacje wodochronne są jednym z podstawowych elementów technicznych budynku i w dużej mierze decydują o możliwości jego eksploatacji

Dziennik budowy: Wilgoć nie taka groźna

Izolacje wodochronne są jednym z podstawowych

elementów technicznych budynku i w dużej mierze decydują

o możliwości jego eksploatacji

   Sposób zabezpieczenia nowo budowanego domu przed wilgocią zależy od warunków gruntowo-wodnych na danym terenie i od głębokości jego posadowienia. Jeśli chcemy, by woda nie przedostawała się z gruntu do wnętrza domu, np. po ulewnych deszczach, musimy zadbać o skuteczną ochronę ścian i podłogi w piwnicy.
   Wilgoć w budynku działa bezpośrednio na materiał budowlany, ale też na człowieka. Zawilgocony materiał ma znacznie większy współczynnik przewodności cieplnej, w domu powstają wtedy duże straty ciepła. Ponadto materiały o dużym współczynniku rozmiękania (np. gips) zmniejszają swoją wytrzymałość mechaniczną, co doprowadza do destrukcji takich elementów, jak płyty gipsowo-kartonowe i tynki. Woda gruntowa może spowodować korozję chemiczną tynków, ścian murowanych i betonowych.
   Dla mieszkańców największe znaczenie ma wpływ wilgoci na ich zdrowie, gdy dom został zbudowany wadliwie. Nadmierna wilgoć sprzyja rozwojowi m.in. grzybów domowych, pleśni, bakterii. Niektóre grzyby pleśniowe mogą wywołać u człowieka np. alergię dróg oddechowych, grzybicę paznokci, skażenie rogówki i wiele innych chorób.
   Izolacje wodochronne są jednym z podstawowych elementów technicznych budynku i w dużej mierze decydują o możliwości jego eksploatacji. Stosowane są w częściach budynków narażonych na bezpośrednie działanie wody opadowej lub wód gruntowych.
   Rozróżniamy dwa rodzaje izolacji -

przeciwwilgociowe

i przeciwwodne.

   Przeciwwilgociowe typu lekkiego służą do zabezpieczenia przegród budowlanych przed działaniem wody kondensacyjnej w gruncie i przed parą wodną. Izolacje przeciwwodne typu średniego chronią przed bezpośrednim działaniem wody opadowej lub wody pojawiającej się sporadycznie, a będącej w kontakcie z przegrodą budowlaną (ścianą, stropem, stropodachem, dachem budynku). Izolacje przeciwwodne typu ciężkiego chronią przed działaniem wody działającej pod ciśnieniem hydrostatycznym (wody naporowej - gruntowej, wypełniającej baseny kąpielowe i przeciwpożarowe).
   Inny podział izolacji przeciwwodnych dotyczy ich

ułożenia i funkcji.

   Mamy więc izolacje poziome, pionowe i płaszczowe (usytuowane pod kątem większym od 0 stopni, a mniejszym od 90 stopni względem poziomu).
   - Na etapie wznoszenia budynku wykonuje się tzw. izolacje pierwotne - wyjaśnia dr inż. Jerzy Karyśz Instytutu Budownictwa Politechniki Wrocławskieji Polskiego Stowarzyszenia Mykologów Budownictwa.- _Służą do tego celu np.: układy powłokowe asfaltowe lub polimerowo-asfaltowe (obecnie szeroko stosowane), mineralne, polimerowo-mineralne, polimerowe (np. polipropylenowe lub poliuretanowe); układy zbrojone wkładkami - np. laminaty asfaltowe, polimerowo-asfaltowe, polimerowo-cementowe, posiadające wkładkę (lub wkładki) z maty lub tkaniny szklanej albo polimerowej; układy rolowe, rozkładane w formie pasów materiałów, łączone na zakład albo styk - takie jak papy asfaltowe zgrzewalne i samoprzylepne, najczęściej jednak polimerowo-asfaltowe o grubości do 6 mm; powłoki mineralne z wykorzystaniem spoiw mineralnych modyfikowanych domieszkami mineralnymi; powłokipolimerowo-cementowe; folie polimerowe, głównie z PCW._
   W gruntach przepuszczalnych ściany fundamentowe

budynków

niepodpiwniczonych,

posadowionych powyżej poziomu wody gruntowej, wymagają zabezpieczenia przed wodą pochodzącą z opadów atmosferycznych, wsiąkającą w grunt bezpośrednio przy budynku.
   Najistotniejszym elementem ochrony przed wilgocią jest w tym przypadku odcięcie poziome izolacją części podziemnej budynku na wysokości 15-30 cm nad terenem i zabezpieczenie w ten sposób wyższych części murów przed zawilgoceniem na skutek podciągania kapilarnego, ponadto należy wykonać izolację pionową.
   Rodzaj izolacji wodochronnej

budynków podpiwniczonych

uzależniony jest od głębokości posadowienia budowli - powyżej lub poniżej poziomu wody gruntowej, rodzaju terenu, a także od wysokości położenia nad terenem stropu podziemia.
   Dobór rodzaju i ilość warstw materiału izolacyjnego w przypadku zabezpieczenia izolacją przeciwwodną części podziemnych budynku podpiwniczonego posadowionego poniżej poziomu wody gruntowej uzależnione są od wielkości ciśnienia hydrostatycznego.
   Chcąc utrzymać

stałe obniżanie wilgotności

przegrody budowlanej i wilgotności powietrza w pomieszczeniach, można wykonać tzw. galerię wewnętrzną lub zewnętrzną - w odległości od zawilgoconej przegrody buduje się ściankę równoległą, odgradzającą od źródła wilgoci. Następnie (np. za pomocą urządzeń wentylacyjnych) wymusza się ruch powietrza w tunelu powstałym pomiędzy nową a starą przegrodą. Inne sposoby to: wykonanie rowu odwadniającego, umożliwiającego odprowadzenie wody opadowej do kanalizacji (najczęściej łącznie z wykonaniem galerii); wykonanie drenażu opaskowego i pośredniego z odprowadzeniem wody gruntowej i zaskórnej do kanalizacji (z tzw. wyczystką) lub cieku wodnego.
   - Rozwiązania tzw. konstrukcyjne__stosowane są w przypadku konieczności wykonywania izolacji od wewnątrz przy dużym ciśnieniu pochodzącej z gruntu wody naporowej - mówi dr Jerzy Karyś. - Rodzaj izolacji typu powłokowego stosuje się zależnie od poziomu wody gruntowej (od wartości ciśnienia hydrostatycznego) i agresywności korozyjnej wody gruntowej. Stosowane są izolacje asfaltowe (powłoki, laminaty), polimerowo-asfaltowe i polimerowe (powłoki epoksydowe, poliuretanowe) lub folie PCW, polizobutelenowe, polipropylenowe, polietylenowe. Większość materiałów izolacyjnych charakteryzuje się zbyt niską przywieralnością do podłoża, aby sprostać negatywnemu naporowi wody od strony podłoża. Dlatego stosuje się warstwę dociskową - odpowiednio usztywnioną i zakotwioną wannę żelbetową, polimerową lub stalową. Alternatywnie, przy ciśnieniu wody gruntowej nieprzekraczającym 1,0 MPa, można stosować izolacje polimerowo-cementowe.
   Poprawa warunków cieplno-wilgotnościowych eliminuje powstawanie wody kondensacyjnej w przegrodzie. Materiałem, który stosuje się w tym celu w części fundamentowej budynku jest spieniony polistyren, np. styropian albo polistyren ekstrudowany. Styropian profilowany w przekroju umożliwia jednoczesne odparowanie wody z muru i wyprowadzenie jej na zewnątrz. W innych miejscach budynku stosować można całą gamę materiałów izolacji cieplnej, zależnie od ich parametrów cieplnych, a także rozwiązań przegrody budowlanej. W szczególny sposób dotyczy to pomieszczeń mokrych oraz dachu budynku.

Szczelność i ciągłość

   - Najważniejszym wymaganiem względem izolacji wodochronnych jest ich szczelność i ciągłość - mówi dr Karyś. - Dotyczy to szczególnie miejsc, w których części izolacji (arkusze papy, folii) łączą się. Wprawdzie nie istnieje obecnie potrzeba wykonywania ścianek dociskowych we wszystkich izolacjach typu ciężkiego, ale ścianki te mają również funkcję ochronną, dlatego też dla izolacji odpowiedzialnych lub trudnych do naprawy wykonanie ścianki ochronnej jest konieczne. W tym aspekcie ważną rolę odgrywa także szczelność dylatacji. W miejscach ich przebiegu trzeba koniecznie stosować materiały o zwiększonej elastyczności i wytrzymałości na rozciąganie, a więc papy, laminaty, folie oraz kity trwaleplastyczne.
   Izolacji piwnic warto poświęcić sporo uwagi zarówno na etapie projektowania domu, jak i podczas jego budowy, gdyż naprawa źle ułożonej izolacji lub osuszanie mokrych ścian, które nie mają jakiegokolwiek zabezpieczenia - to przedsięwzięcia bardzo trudne i kosztowne. (O)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie