Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom jednorodzinny postawimy bez pozwolenia

Grzegorz Skowron
Fot. Archiwum
Prawo. Budujący domy jednorodzinne szybciej załatwią urzędowe formalności związane z przygotowaniem inwestycji. Wczoraj rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa budowlanego.

Najważniejsza zmiana dotyczy rezygnacji z wymogu uzyskiwania pozwolenia na budowę dla domów jednorodzinnych. Taka decyzja nie będzie potrzebna ani przy stawianiu nowego budynku, ani przy przebudowie już istniejącego. Wystarczyć ma zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia inwestycji, przy czym konieczne będzie dołączenie projektu i dokumentów wymaganych dotychczas przy uzyskiwaniu pozwolenia (np. uzgodnień z dostawcami mediów).

Takie ułatwienie nie obejmie jednak wszystkich stawiających domy jednorodzinne. Warunkiem rozpoczęcia inwestycji tylko po zgłoszeniu jest to, by obszar oddziaływania nowego obiektu nie wykraczał poza obszar działki, na której powstanie. Z tego względu np. budując dom w granicy działki, nadal trzeba będzie starać się o pozwolenie na budowę. Dlaczego? Bo woda deszczowa spływająca z tego budynku może dostać się na sąsiednią posesję.

Ale nawet przy konieczności uzyskania urzędniczej decyzji ma być prościej i szybciej. Przede wszystkim zostanie wyznaczony 14-dniowy termin na wezwanie inwestora do uzupełnienia braków we wniosku o pozwolenie. Dziś takiego terminu nie ma. Zniesiony zostanie obowiązek powiadomienia urzędników o planowanym rozpoczęciu budowy przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem.

Z kolei po zakończeniu inwestycji nadzór budowlany będzie miał dwa, a nie trzy tygodnie na ewentualny sprzeciw wobec rozpoczęcia użytkowania nowego obiektu.

Poszerzona zostanie lista budowli, które można zacząć użytkować bez zgłaszania zakończenia inwestycji. Takie ułatwienie obejmie m.in. warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, garaże do pięciu stanowisk włącznie, obiekty magazynowe, takie jak: chłodnie, hangary, wiaty oraz niektóre budynki kolejowe (nastawnie, podstacje trakcyjne, lokomotywownie, wagonownie, strażnice przejazdowe).

Nowelizacja przyniesie też korzyści dla legalizujących samowole budowlane. Wprawdzie nie będzie łatwiej to zrobić, ale zostanie dopuszczona możliwość rozłożenia na raty naliczonej opłaty legalizacyjnej, która często sięga kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Nowe regulacje wejdą w życie w przyszłym roku.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski