Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom na święta

Redakcja
Boże Narodzenie, święta najbardziej lubiane i oczekiwane przez Polaków, wymagają szczególnej oprawy. Niemal w każdym domu pojawia się choinka, wigilijny stół zdobi stroik. Jednak możliwości dekorowania wnętrza na ten szczególny czas jest znacznie więcej. Można operować kolorem i światłem, które wprowadzą pożądaną przez nas atmosferę, można spróbować ozdobić dom detalami, bo nie od dziś wiadomo, że "diabeł tkwi w szczegółach". Tego typu dekoracje nie zawsze wiążą się z dużymi nakładami finansowymi. Wręcz przeciwnie - część z nich można wykonać własnoręcznie, sięgając do szkolnych wiadomości z zajęć technicznych i własnej wyobraźni. Dekoracja światłem

Możliwości dekorowania wnętrza jest wiele. Można operować kolorem i światłem, które wprowadzą pożądaną przez nas atmosferę

W osiągnięciu świątecznego nastroju pomagają nie tylko duże i skomplikowane dekoracje. Odpowiednią atmosferę wprowadzą także drobne stroiki i kompozycje, a nade wszystko świece, które przywodzą na myśl ciepło rodzinnego domu i nieodparcie kojarzą się z tymi pięknymi świętami.

Boże Narodzenie, święta najbardziej lubiane i oczekiwane przez Polaków, wymagają szczególnej oprawy. Niemal w każdym domu pojawia się choinka, wigilijny stół zdobi stroik. Jednak możliwości dekorowania wnętrza na ten szczególny czas jest znacznie więcej. Można operować kolorem i światłem, które wprowadzą pożądaną przez nas atmosferę, można spróbować ozdobić dom detalami, bo nie od dziś wiadomo, że "diabeł tkwi w szczegółach". Tego typu dekoracje nie zawsze wiążą się z dużymi nakładami finansowymi. Wręcz przeciwnie - część z nich można wykonać własnoręcznie, sięgając do szkolnych wiadomości z zajęć technicznych i własnej wyobraźni.

Dekoracja światłem

Pięknym elementem dekoracyjnym są świece. Ich ciepło i blask odbijające się w choinkowych bańkach przywodzi na myśl piękne święta, uspokaja, pozwala się rozmarzyć. Długie, krótkie, szerokie, wąskie, kolorowe lub zupełnie białe, a nawet rzeźbione w fantazyjne kształty dają się dopasować do dowolnego wystroju wnętrza. Mogą być elementem stroika czy girlandy - mogą też występować samodzielnie, gdyż same w sobie stanowią wyrazistą ozdobę. Jednak na świece nie każda rodzina może sobie pozwolić, bynajmniej nie ze względów finansowych, bo akurat najprostsze do drogich ozdób nie należą.
Ich ustawianie jest jednak ryzykownym pomysłem, gdy w domu przebywają małe dzieci, nie sprawdzi się też w pomieszczeniach ciasnych i szczelnie umeblowanych. Dobrym rozwiązaniem mogą być wówczas akcesoria dekoracyjne takie jak girlandy żarówkowe, węże świetlne czy kurtyny z małych światełek typu "Joy Light". Te ostatnie najlepiej nadają się do dekoracji drzew liściastych i iglastych, balkonów, wiat oraz altan. Można z nich również tworzyć inne aranżacje pasujące do powierzchni jaką chcemy ozdobić. Oryginalnym rozwiązaniem jest także wspomniany wąż świetlny. Ta ozdoba to silikonowa, elastyczna tuba o przekroju około 1-14 mm, wypełniona masą silikonową, w której zatopione są żarówki. Do zalet tej ozdoby należy wysoka odporność na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Walory plastyczne pozwalają natomiast na formowanie dowolnych kształtów z takiego węża. Można nim ozdobić zatem zarówno ramy okienne, jak i drzwi czy dowolne fragmenty elewacji budynku. Drobne światełka subtelnie rozświetlą mrok, nadając otoczeniu prawdziwie magiczny nastrój.

Kolor na święta

Chcąc uzyskać świąteczny nastrój we własnym mieszkaniu, warto poeksperymentować z kolorami. Barwą nieodzownie kojarzącą się z Bożym Narodzeniem jest czerwień, ale z tym kolorem należy postępować ostrożnie. Dowiedziono, że czerwień w nadmiarze pobudza zachowania agresywne, więc fundowanie sobie wystroju wnętrza w kolorze mikołajowego płaszcza nie jest najlepszym pomysłem. Sprawdzi się za to zgaszony, ciepły pomarańcz. Można wnieść go do wnętrza na przykład przez wzorzyste lampiony, wiklinowe wianuszki czy dekoracyjne girlandy z różnych elementów. Dekorację mogą stanowić też same pomarańcze, orzechy i pierniki rozłożone pomysłowo na paterze, przyozdobione świątecznymi serwetkami. Przydatne w dekorowaniu mogą okazać się specjalne porcelanowe naczynia, swoimi kształtami lub zdobieniami nawiązujące do tradycji Bożego Narodzenia. Mogą to być świąteczne talerzyki, kubeczki, dzbanki, a także półmiski i talerze, które przez cały rok czekają schowane na to, by przyozdobić świąteczny czas.

Dom z aniołami

Wśród wyrobów przeznaczonych do zdobienia wnętrza na święta pojawiają się też dzwonki (gliniane, porcelanowe) i podobizny aniołów. Te ostatnie nadają się szczególnie dobrze do mieszkań nowoczesnych, gdzie proste formy kontrastowałyby zbytnio z ozdobami rustykalnymi, zbyt staroświeckimi. Wybór aniołów jest ogromny i w rynkowej ofercie łatwo znaleźć taką ozdobę, jaka będzie pasowała do naszego wnętrza. Anioły bywają najczęściej drewniane, gliniane, materiałowe lub porcelanowe. Różnią się wielkością i ceną, ale też przeznaczeniem. Bywają bowiem anioły świeczniki, bańki, witraże czy proste figury przeznaczone do postawienia na parapecie lub regale. Model który wybierzemy decyduje o tym, czy należy go traktować jako indywidualną ozdobę, czy potrzebuje on uzupełnienia. Ciekawym pomysłem są też ozdoby słomiane, które ze względu na swoją lekkość nadają się do przyozdobienia firan. Malutkie dzwoneczki, aniołki czy gwiazdki wykonane z cieniutkich patyczków wyglądają bardzo zwiewnie i delikatnie. Idealnie sprawdzą się w pokoju dziecięcym, nie stanowią bowiem żadnego zagrożenia dla pociechy. Nie mogą rozbić się tak jak bańki ani w inny sposób zaszkodzić dziecku. Należą przy tym do ozdób najbardziej tradycyjnych.
AGNIESZKA KANTARUK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski