Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom naprawdę tani w eksploatacji

Janusz Michalczak
Wizualizacja przedstawia projekt domu, który zajął w konkursie Multi Eko Dom II miejsce. Zastosowano w nim odnawialne źródła energii oraz m.in. od południowej strony ścianę Trombe’a, wypełnioną kamieniem, który nagrzewa się w dzień i oddaje ciepło w nocy
Wizualizacja przedstawia projekt domu, który zajął w konkursie Multi Eko Dom II miejsce. Zastosowano w nim odnawialne źródła energii oraz m.in. od południowej strony ścianę Trombe’a, wypełnioną kamieniem, który nagrzewa się w dzień i oddaje ciepło w nocy FOT. SZÓSTE PALIWO
Konkurs MULTI Eko Dom. Trzy kroki, dzięki którym można zrealizować inwestycję o niskiej energochłonności.

Efektywny i efektowny projekt domu jednorodzinnego może z jednej strony zapewniać wysoki komfort życia mieszkańców, z drugiej zaś stanowić okazję na wieloletnią, przyjazną dla środowiska oraz domowego portfela eksploatację. Gdzie kryje się klucz do realizacji takiego optymalnego obiektu?

Kilka dylematów inwestora

Budując dom efektywny ekonomicznie i energetycznie, inwestor staje przed dwoma głównymi wyzwaniami: musi podjąć takie decyzje i wybrać takie rozwiązania, które w dłuższej perspektywie obniżą koszty eksploatacyjne i zrekompensują początkowe koszty budowy, a inwestycja ta musi być na tyle opłacalna, by zwrócić się w stosunkowo krótkim czasie. Oczywiście nikt nie lubi przepłacać.

Niestety, tej słusznej idei zazwyczaj towarzyszą nieskuteczne sposoby realizacji. Poprzez hasło „oszczędności” wciąż rozumiemy wybór tańszych rozwiązań i materiałów budowlanych, które gwarantują jedynie krótkotrwałe korzyści. A nowy dom to przecież miejsce do zamieszkania na długie lata.

Prawdziwych oszczędności należy szukać na etapie projektu, bo później nie będzie już możliwości poprawy lub będzie ona bardzo trudna lub droga.

Zgodnie z zyskującą coraz większą popularność holenderską koncepcją Trias Energetica, powstawanie projektu domu energooszczędnego musi odbywać się w ścisłej kolejności w trzech etapach: najpierw należy dokonać minimalizacji zapotrzebowania na energię i ciepło, a dopiero potem szukać optymalnego wykorzystania źródeł odnawialnych i efektywnego wykorzystania paliw kopalnych.

Przykładowo. Aby niskie zapotrzebowanie na energię i ciepło przynosiło faktyczne korzyści, już na etapie projektu warto zadbać o możliwie najlepszą izolacyjność przegród. To przez ściany i dach tracimy najwięcej ciepła. Dla domów jednorodzinnych to nawet 60 procent strat.

Drugim obszarem jest wentylacja, przez którą również tracimy duże ilości ciepła. Jednym z rozwiązań ograniczających straty jest wentylacja mechaniczna. Musi ona zostać wykonana w całości w jednym etapie, ponieważ projekty domów w nią wyposażone zazwyczaj nie przewidują wentylacji przewodami grawitacyjnymi.

Jeśli chodzi o system grzewczy, to niezależnie od wyboru paliwa można się wcześniej zdecydować na instalację przyłączy i rur do kolektorów słonecznych.

Warto sięgnąć po kalkulator

– Od lat radzimy inwestorom indywidualnym sprawdzoną metodę – dostosowanie swego domu do tzw. standardu Rockwool – stwierdza Piotr Pawlak, ekspert zajmujący się budownictwem energooszczędnym.

– Podpowiadamy takie grubości ocieplenia, które pomagają obniżyć zużycie energii i jednocześnie „zwracają się” w przeciągu kilku lat. Dzięki specjalnym kalkulatorom, takim jak Opti­House, inwestorzy sami mogą konkretnie sprawdzić, ile zaoszczędzą w swoim przyszłym domu. Nie sztuką jest przepłacić za zaawansowane instalacje grzewcze. Sztuką jest zainwestować tam, gdzie się to faktycznie opłaci – a więc sprawić, żeby ta instalacja nie musiała produkować zbyt wiele ciepła.

Propagowanie idei domu efektywnego energetycznie i ekonomicznie to również cel działań w ramach kampanii Szóste paliwo i odbywającego się w ramach niej konkursu dla studentów architektury i budownictwa. Aspekty energetyczne i ekonomiczne w domu jednorodzinnym, a także estetyka i funkcjonalność są kryterium w konkursie Multi EKO Dom.

Izolacja o grubości 25 cm dla ścian zewnętrznych, 15 cm dla podłóg i 35 cm dla dachu, czy wentylacja z rekuperatorem – to tylko niektóre z rozwiązań zaproponowanych w projekcie Joanny Gil, Anny Grudzińskiej i Agaty Potaczek – zwycięzców pierwszej edycji konkursu.

Laureatkom udało się połączyć ekonomicznie uzasadnione rozwiązania z najwyższym poziomem energooszczędności, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności pomieszczeń. – Takie domy są przyszłością, opłacalne w budowie i tanie w eksploatacji – dodaje Piotr Pawlak.

Napisz do autora:
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski