Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom powinien być oazą bezpieczeństwa

(DD)
Bezpieczeństwo pożarowe najbardziej zależy od nas samych
Bezpieczeństwo pożarowe najbardziej zależy od nas samych Fot. Rockwool Polska
Porady. Chcąc chronić dom i rodzinę przed pożarem i jego skutkami, warto zastosować się do kilku zasad już na etapie jego budowy

Pożary są w większości przypadków wynikiem zaniedbań, niedopatrzeń lub nieuwagi domowników. Przypadki losowe i zajścia związane z siłami natury będą się zdarzać, jeżeli jednak odpowiednio przygotujemy nasz dom i będziemy świadomi zagrożeń, zminimalizujemy ryzyko powstania i rozprzestrzenienia się ognia.

Zadbaj o **instalację grzewczą, gazową i **elektryczną. Wiele pożarów w domach jednorodzinnych powstaje na skutek wadliwych instalacji grzewczych czy elektrycznych. Dlatego trzeba dopilnować, aby instalacje i urządzenia były wykonane z odpowiednich materiałów i zamontowane przez wykwalifikowanych instalatorów. Dobrym pomysłem będzie zaizolowanie newralgicznych punktów w instalacji, które mogłyby doprowadzić do powstania pożaru, materiałami niepalnymi. Warto także mieć na uwadze potencjalnie niebezpieczne elementy instalacji i nie umieszczać w ich otoczeniu łatwopalnych materiałów – głównie różnego rodzaju tkanin. Istotna jest również kolejność zamocowania instalacji, przykładem może być wymóg prowadzenia instalacji gazowej ponad instalacją elektryczną. Pamiętajmy o regularnym przeglądzie stanu technicznego instalacji, np. przed sezonem grzewczym lub upalnym latem, gdy część urządzeń będzie szczególnie obciążona. Zwracajmy uwagę, czy nie powstały widoczne uszkodzenia mechaniczne lub ślady przypalenia w postaci brązowych przebarwień.

Wyposaż dom w **czujniki dymu i **gaśnice. Dla bezpieczeństwa domowników, a dotyczy to wszystkich domów, w których znajdują się urządzenia grzewcze, powinniśmy zamontować czujki dymu i czadu, ewentualnie również wyposażyć dom w gaśnicę. Czujki to prosty i tani sposób, aby ostrzec domowników przed szkodliwym, toksycznym dymem.

Czujki dymu są niedrogie i łatwe w montażu _– podkreśla Andrzej Taradyś, doradca techniczny Rockwool Polska. – Żeby były skuteczne, powinniśmy zamontować je na każdym piętrze. Idealnym miejscem jest środek pokoju lub korytarza. Nie montujmy ich w bliskiej odległości od kuchenki lub łazienki – dym z gotowania lub para wodna mogą uruchomić alarm. _

Dobrze, jeśli w domu jest gaśnica. Do zabezpieczenia domu najlepsza będzie gaśnica proszkowa typu ABC ze względu na swoją skuteczność oraz uniwersalność. Alternatywnym rozwiązaniem może być zaopatrzenie się w gaśnicę pianową z symbolami AB – w tym przypadku należy zwrócić uwagę, czy producent zamieścił na etykiecie informację o możliwości bezpiecznego użycia gaśnicy do gaszenia urządzeń elektrycznych. Dodatkowo w kuchni warto mieć gaśnicę z oznaczeniem F – skutecznie zwalczającą pożary olejów i tłuszczów spożywczych. Chcąc kupić tego rodzaju gaśnicę szukajmy na powierzchni zbiornika oznaczeń AF lub ABF.

– _Ważne jest, żeby gaśnica była sprawna, a wszyscy domownicy wiedzieli, gdzie się znajduje i jak z __niej korzysta_ć – mówi Łukasz Zubek, specjalista z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Zadbaj o **odpowiednie warunki ewakuacji**. Na etapie budowy domu powinniśmy zadbać o zapewnienie odpowiednich warunków do ewakuacji na wypadek pożaru. Wiele osób w strachu przed kradzieżami montuje w drzwiach, oknach, a czasem także na klatkach schodowych, kraty. W znaczący sposób utrudnia to ewakuację podczas pożaru i może zmniejszać skuteczność działań służb ratowniczych. Jeżeli nie możemy zrezygnować z krat, wybierajmy takie, które można łatwo otworzyć od wewnątrz. Klucze powinniśmy przechowywać w jednym miejscu, znanym wszystkim domownikom.

Używaj niepalnych materiałów budowlanych. Użycie palnych materiałów przy budowie domów zwiększa ryzyko pożarowe. Niewłaściwy dobór, niepoprawny montaż dodatkowo mogą je spotęgować. W sytuacji wystąpienia pożaru materiały te mogą szybko się zapalić i łatwo rozprzestrzeniać ogień, wydzielając przy tym szkodliwe substancje. Dlatego warto wybierać materiały o klasie reakcji na ogień A1 – jest charakterystyczna dla takich produktów jak beton, wełna skalna, czy ceramika i świadczy o ich niepalności. Jeżeli konieczne jest użycie palnych materiałów, pamiętajmy o ich dodatkowej osłonie przez ogniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski