Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom prof. Estreichera znów ożył

WAK
Fot. Anna Kaczmarz
Fot. Anna Kaczmarz
Wypełniona tłumem, bo pojawił się niemal cały Kraków, została oddana wczoraj, w 25. rocznicę śmierci prof. Karola Estreichera jun. jego willa, w której wybitny historyk sztuki zmarł. Cztery lata wcześniej przekazał ją Towarzystwu Przyjaciół Sztuk Pięknych, którego przez 26 lat był prezesem.

Fot. Anna Kaczmarz

MUZEUM. Otwarcia willi po remoncie dokonał Zbigniew Kazimierz Witek, prezes TPSP

Otwarcia domu, przekształconego po czterech latach remontu w Muzeum Rodu Estreicherów, Strat Kultury i Rewindykacji, dokonał obecny prezes TPSP Zbigniew Kazimierz Witek.
Obiekt poświęcił ks. infułat Jan Kanty Gasidło, przekazując pozdrowienia od ks. kard. Stanisława Dziwisza, a wcześniej modląc się za duszę prof. Karola Estreichera i jego najbliższych, w tym żony Teresy.
Gratulacje i wyrazy uznania odbierał w imieniu kilkudziesięcioosobowego grona, które - jak mówiono "siłą woli i dobrym uczynkiem" - ów dom uratowało, prezes Witek także od wiceprezydent Krakowa Elżbiety Lęcznarowicz, jak i głównego konserwatora zabytków w kraju Tomasza Merty, którego list odczytała Urszula Horoszko z resortu kultury. Była w nim mowa m.in. o osobistej pasji prezesa Witka, który "z ogromnym zaangażowaniem opracowuje i popularyzuje spuściznę Estreicherów".
A potem już zebrani - w tym prof. Stanisław Waltoś, który po prof. Estreicherze kieruje Muzeum UJ, Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego, prof. Adam Wsiołkowski, rektor ASP, prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury - mogli przyglądnąć się efektom remontu domu przy Sarnim Uroczysku. Teraz sam dom, jak i pamiątki po rodzinie Estreicherów - zdjęcia, meble, obrazy (Mehoffera, Wyspiańskiego), fotografie i bibeloty - będą mogły cieszyć i fachowców, i zainteresowanych dokonaniami prof. Karola Estreichera jun.
Otwarciu muzeum towarzyszy kolejne wydawnictwo TPSP, z dołączonymi dwiema płytami, na których zgromadzono 8 godzin filmów dokumentalnych poświęconych tak postaci i działalności Karola Estreichera młodszego, jak i historii przywracania świetności jego willi. (WAK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski