Dom prof. Estreichera znów ożył

Dom prof. Estreichera znów ożył

WAK

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Fot. Anna Kaczmarz

Fot. Anna Kaczmarz

Wypełniona tłumem, bo pojawił się niemal cały Kraków, została oddana wczoraj, w 25. rocznicę śmierci prof. Karola Estreichera jun. jego willa, w której wybitny historyk sztuki zmarł. Cztery lata wcześniej przekazał ją Towarzystwu Przyjaciół Sztuk Pięknych, którego przez 26 lat był prezesem.
Fot. Anna Kaczmarz

Fot. Anna Kaczmarz

Fot. Anna Kaczmarz

MUZEUM. Otwarcia willi po remoncie dokonał Zbigniew Kazimierz Witek, prezes TPSP

Otwarcia domu, przekształconego po czterech latach remontu w Muzeum Rodu Estreicherów, Strat Kultury i Rewindykacji, dokonał obecny prezes TPSP Zbigniew Kazimierz Witek.
Obiekt poświęcił ks. infułat Jan Kanty Gasidło, przekazując pozdrowienia od ks. kard. Stanisława Dziwisza, a wcześniej modląc się za duszę prof. Karola Estreichera i jego najbliższych, w tym żony Teresy.
Gratulacje i wyrazy uznania odbierał w imieniu kilkudziesięcioosobowego grona, które - jak mówiono "siłą woli i dobrym uczynkiem" - ów dom uratowało, prezes Witek także od wiceprezydent Krakowa Elżbiety Lęcznarowicz, jak i głównego konserwatora zabytków w kraju Tomasza Merty, którego list odczytała Urszula Horoszko z resortu kultury. Była w nim mowa m.in. o osobistej pasji prezesa Witka, który "z ogromnym zaangażowaniem opracowuje i popularyzuje spuściznę Estreicherów".
A potem już zebrani - w tym prof. Stanisław Waltoś, który po prof. Estreicherze kieruje Muzeum UJ, Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego, prof. Adam Wsiołkowski, rektor ASP, prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury - mogli przyglądnąć się efektom remontu domu przy Sarnim Uroczysku. Teraz sam dom, jak i pamiątki po rodzinie Estreicherów - zdjęcia, meble, obrazy (Mehoffera, Wyspiańskiego), fotografie i bibeloty - będą mogły cieszyć i fachowców, i zainteresowanych dokonaniami prof. Karola Estreichera jun.
Otwarciu muzeum towarzyszy kolejne wydawnictwo TPSP, z dołączonymi dwiema płytami, na których zgromadzono 8 godzin filmów dokumentalnych poświęconych tak postaci i działalności Karola Estreichera młodszego, jak i historii przywracania świetności jego willi. (WAK)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo