MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Tu wszystko się zaczęło… Od 8 maja będzie można wirtualnie spacerować ścieżkami Karola Wojtyły

Marek Długopolski
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
Tu „wszystko się zaczęło”… Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach 8 maja zaprasza na premierowy wirtualny spacer po ścieżkach, które przemierzał Jan Paweł II. - Nasze muzeum pozwala nie tylko poznać lub odkryć na nowo życie, działalność i nauczanie Jana Pawła II, ale też zabiera nas w podróż do czasów, które go ukształtowały. Drugiego takiego miejsca nie ma na świecie – mówi Joanna Zygmunt, zastępca dyrektora ds. Programowych Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

FLESZ - Jak będziemy wracać do normalności?

Wirtualny spacer po niezwykłej ekspozycji, mieszczącej się w kamienicy przy ul. Kościelnej 7, gdzie 18 maja 1920 roku na świat przyszedł Karol Wojtyła, rozpocznie się 8 maja o godz. 10. Spacer będzie dostępny TUTAJ.

Dom rodzinny Karola Wojtyły

Salon, sypialnia i kuchnia – w tych trzech skromnie urządzonych pokojach niegdyś koncentrowało się życie domowe Wojtyłów. Tutaj też 18 maja 1920 r. około godz. 17 przyszedł na świat Karol Józef Wojtyła. Dzisiaj to serce muzeum, jego najważniejsza część.

Na piętrze kamienicy przy ul. Kościelnej 7 (dawniej Rynek 2) Wojtyłowie mieszkali od 1919 do 1938 r. Współczesny wygląd mieszkania odtworzono na podstawie wspomnień kolegów i sąsiadów Wojtyłów. Co z tamtych czasów pozostało po rodzinie papieża? Serwetki haftowane przez Emilię Wojtyłową, należące do niej złoty wisiorek i torebka, część zastawy stołowej, pojemniki na oliwę, ocet i cukier, piec z żeliwnymi okuciami. Są też fotografie z domowego albumu…

Przed opuszczeniem rodzinnego gniazda Wojtyłów warto zerknąć, jak czynił to często młody Karol, przez kuchenne okno. Co zobaczymy? Ścianę kościoła, a na niej zegar słoneczny z jakże symbolicznym napisem: „Czas ucieka, wieczność czeka” (po odejściu Jana Pawła II do „domu ojca” uzupełniony o datę jego śmierci). Czas więc ruszyć ścieżkami wytyczonymi przez Jana Pawła II.

Drodzy Wadowiczanie…

- Drodzy Wadowiczanie, a także sąsiedzi… Z wielkim wzruszeniem przybywam dzisiaj do tego miasta, w którym się urodziłem - tak Karol Wojtyła w czerwcu 1979 r., już jako Jan Paweł II, przywitał się ze swoim ukochanym miastem.

Choć od tego czasu upłynęło sporo wody w Skawie, i my możemy powrócić do czasów, w których przyszedł na świat święty z Wadowic. Jak to możliwe? Niezwykłym wehikułem czasu, który przeniesie nas w świat Karola Wojtyły, jest jego dom rodzinny. W nim zaś nowoczesna, multimedialna wystawa narracyjna. Dostępna teraz, w tym niezwykłym czasie, wirtualnie.

Dom rodzinny Karola Wojtyły to jeden z najważniejszych punktów na mapie miejsc związanych z Janem Pawłem II. Aby się o tym przekonać wystarczy ruszyć śladem człowieka, który urodził się w Wadowicach.

W związku ze zbliżającą się 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II wadowickie muzeum udostępni całość ekspozycji on-line. - Wielu z Państwa zaplanowało swoją obecność w Wadowicach w tym wyjątkowym czasie i wszystkim tym w szczególności chcieliśmy umożliwić odwiedzenie choćby wirtualnie tego szczególnego dla nas, Polaków miejsca – zachęcają gospodarze domu rodzinnego papieża Polaka.

Od urodzenia aż po śmierć

- Przechodząc przez 16 stref muzeum poznajemy Wadowice z lat międzywojennych, losy wadowickich Żydów, Kalwarię Zebrzydowską i wielką miłość Jana Pawła II do gór. Razem z Karolem przeżywamy śmierć matki i odejście brata, a także wyjazd na studia do Krakowa, wojnę, ciężką fizyczną pracę i odpowiedź na jego powołanie do kapłaństwa – mówi Magdalena Maślona z Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

Wadowice - uroczysta inauguracja procesu kanonizacyjnego rodzicow Jana Pawła II

Wadowice. Zaczęły się procesy kanonizacyjne Emilii i Karola ...

I opowiada: - Poznajemy Karola Wojtyłę – księdza, następnie biskupa i kardynała, aby finalnie uczestniczyć w uroczystościach z 16 października 1978 roku. Przechodząc przez strefę wydarzeń z 13 maja 1981 roku widzimy jeden z najważniejszych eksponatów – oryginalny pistolet Browning HP kaliber 9 mm, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II na Placu Świętego Piotra.

W wadowickim domu Karola Wojtyły odnajdziemy również mnóstwo pamiątek związanych z pielgrzymkami Jana Pawła II do ukochanej Ojczyzny, będziemy mogli przypomnieć sobie nie tylko jego nauczanie, ale także stąpać po ziemi – nie tylko tej wadowickiej, ale również z najdalszych zakątków świata – po której kroczył w swym życiu Ojciec Święty.

- Zwiedzanie, także to wirtualne, kończymy swoistym testamentem Jana Pawła II, mającym nam przypominać, że choć fizycznie papież odszedł, jego nauczanie wciąż jest żywe – zaznacza dyrektor Joanna Zygmunt. – Zapraszamy do domu rodzinnego Jana Pawła II.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski