Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom w góralskim stylu

(DD)
Należy uważać, aby nie stworzyć sztucznego efektu „cepelii”
Należy uważać, aby nie stworzyć sztucznego efektu „cepelii” Blachotrapez
Budowa. Regionalny dom to szansa na powstanie niebanalnej inwestycji, ale też ryzyko

Góralski dom to przede wszystkim drewno i mocno rozbudowane dachy z ozdobnymi kominami. Nieodłącznymi elementami są też werandy i duże balkony lub tarasy. Coraz więcej osób budując dom, zwłaszcza poza miastem, decyduje się na elementy góralskiego stylu. Z pewnością dom wybudowany z drewna lub zawierający drewniane elementy w konstrukcji, jest nie tylko miły dla oka, ale też niezwykle przytulny.

Kultura regionu
Zanim zdecydujemy się na budowę domu, musimy mieć na uwadze miejsce, w którym ma stanąć. Jeśli planujemy budowę na kaszubskiej wsi, możemy nie otrzymać zgody na wybudowanie tradycyjnej góralskiej chaty. Również wiele firm specjalizujących się w budowaniu domów drewnianych odmawia realizacji projektu, kiedy nie zawiera on elementów kultury regionu, w którym powstaje. Dlatego też szanse na dokładne odwzorowanie zakopiańskiej chaty nad mazurskim jeziorem są niewielkie. Najpiękniejsze domy powstają jednak w wyniku inspiracji np. stylem z Tatr.

Decydując się na dom w góralskim stylu zwykle stawiamy na konstrukcję drewnianą. Stajemy przed wyborem: budownictwo szkieletowe albo dom z bali. Technologia szkieletowa jest nieco tańsza, jednak uchodzi za mniej trwałą. Domy z bali są z kolei uważane za bardzo trwałe, a wznosi się je szybko. Do ich budowy potrzeba jednak wykwalifikowanych fachowców, za co, niestety, trzeba sporo zapłacić.

Charakterystyczny dach
Pośród gotowych projektów można odnaleźć domy zawierające tylko drewniane elementy konstrukcji, dzięki czemu zachowują regionalny charakter. Po wybraniu materiału, z którego zostanie wybudowany dom, przychodzi czas na dach.

Dachy w góralskich domach są niezwykle charakterystyczne. Wybór materiału na pokrycie dachowe musi być bardzo przemyślany. Tradycyjny jest gont drewniany, który doskonale wpisuje się w góralską stylistykę. Jest on jednak drogi i wymaga częstej konserwacji oraz impregnowania.

- Budując dom w góralskim stylu warto zdecydować się na tradycyjny gont - mówi Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez zajmującej się produkcją pokryć dachowych z blachy. - Bez niego budynek może stracić swój regionalny charakter. Ale nie musimy decydować się na gont drewniany. Na rynku pojawił się właśnie Janosik - gont blaszany, który do złudzenia przypomina strukturę drewna. Decydując się na takie rozwiązanie nie tracimy na wyglądzie, a zyskujemy o wiele większą funkcjonalność. Janosika nie trzeba konserwować tak często, nie porasta mchem i nie zmienia swojej barwy pod wpływem promieni UV.

Gont blaszany oznacza niższe koszty bez utraty jakości. Jest też lekki, dzięki czemu nie obciąża konstrukcji budynku, a montaż jest łatwy i szybki. Jeśli decydujemy się na tradycyjny gont drewniany, zwróćmy uwagę, czy jego elementy nie noszą śladów pleśni lub grzybów. Ważne jest również dość duże nachylenie połaci dachu, ponieważ gont drewniany wymaga dobrej wentylacji. Przy bardziej płaskim dachu może on ulec zbyt dużemu zawilgoceniu.

Nie zniszczyć tradycji
Tradycyjny, regionalny dom to wielka szansa na stworzenie niezwykłego miejsca, ale też spore ryzyko. - Projektując taki budynek warto pamiętać o materiałach, które rzeczywiście nawiązują do tradycji danego regionu - radzi Antoni Luberda. - Aby nie stworzyć sztucznego efektu „cepelii” sprawdźmy surowce, których chcemy użyć. Nasza firma powstała w Rabce-Zdroju. Zależy nam na najlepszym designie, który nie zniszczy góralskich tradycji, a przy okazji technologii i innowacjach, które ułatwią prace na budowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski