Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom w Nowej Hucie da wytchnienie rodzinom

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
O opiece wytchnieniowej dyskutuje się w Polsce od 2-3 lat
O opiece wytchnieniowej dyskutuje się w Polsce od 2-3 lat 123rf
To pierwsze tzw. miejsca odciążeniowe tworzone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Zostaną uruchomione w przyszłym roku, po adaptacji pomieszczeń.

W Krakowie istnieje dziś możliwość czasowego umieszczenia osoby wymagającej opieki w domu pomocy społecznej w sytuacji kryzysowej. A więc wtedy, gdy zajmujemy się osobą chorą albo niedołężnym seniorem, a nagle sami np. musimy iść do szpitala.

Wkrótce natomiast rodziny, które mają takich bliskich pod opieką, będą mogły zaplanować, kiedy chcą załatwić rozmaite sprawy lub wyjechać na urlop, i na ten okres umieścić podopiecznego w miejscach specjalnie po to tworzonych. MOPS w Krakowie urządzi w 2018 roku dwa pierwsze miejsca odciążeniowe (wytchnieniowe) - w DPS na os. Hutniczym 5.

- Zaplanowaliśmy już środki na potrzebną adaptację pomieszczeń w 2018 roku. Również w przyszłym roku te miejsca zostaną już uruchomione - zapowiada Witold Kramarz, dyrektor MOPS. Zasady korzystania z nich, w tym dotyczące odpłatności, dopiero będą ustalane.

Jednak - jak mówi dyrektor - odpłatność pomocy społecznej jest ustalona w taki sposób, ażeby nie stanowiła nadmiernego obciążenia dla rodziny. - Zawsze staramy się zorganizować świadczenia tak, aby były jak najbardziej dostępne dla mieszkańców - dodaje. - Odpłatność na pewno nie będzie stanowiła bariery w korzystaniu z tych usług.

Przeznaczenie dwóch pomieszczeń na tę formę wsparcia dla rodzin osób niesamodzielnych, niepełnosprawnych jest możliwe dzięki włączeniu domu pomocy społecznej z os. Hutniczego 5 w struktury DPS na os. Szkolnym. Z końcem listopada wygasa umowa ze Stowarzyszeniem Pomocy Socjalnej „Gaudium et Spes”, które od marca 2016 r. prowadzi DPS na os. Hutniczym (w lokalu gminnym), przeznaczony dla 45 osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie. Gdy już umowa wygaśnie, dojdzie do reorganizacji (przy czym dla podopiecznych i zajmującej się nimi kadry nic się nie zmieni), a pomieszczenia po administracji, której już nie będzie na os. Hutniczym, zyskają nową funkcję.

Rodziny dopytują się w DPS-ach o możliwość pozostawienia w nich na określony czas swoich bliskich. - Od dwóch-trzech lat dyskutuje się w Polsce o opiece wytchnieniowej - mówi też dyrektor Kramarz.

Komercyjną odpowiedź na takie zapotrzebowanie stanowi oferta - obecnego na niedawnych Targach Seniora w Krakowie - centrum opieki TriVita w Porąbce koło Bielska-Białej.

Proponuje ono właśnie m.in. pobyty wytchnieniowe, od maja ubiegłego roku. - Przez lata pracowałam w strukturach pomocy społecznej w powiecie oświęcimskim i obserwowałam, że w typowych DPS-ach tego brakowało - mówi Dorota Łabuda, dyrektor Centrum TriVita. Zwykle wybierane są pobyty wytchnie- niowe trwające od jednej doby do 14 dni. Pozwalają seniorowi lub osobie niepełnosprawnej odpocząć w innych warunkach, a rodzinie - zrobić remont czy wyjechać. Koszt to 150 zł za dobę, w czym jest 5 posiłków dziennie, opieka pielęgniarska, różne formy aktywności, np. zajęcia rękodzielnicze, dogoterapia, wycieczki. - Niektórzy po kilku pobytach wytchnieniowych decydują się na pobyt stały - dodaje Łabuda.

W Krakowie działa 17 domów pomocy społecznej. Jak słyszymy od dyrektora MOPS, nie ma w nich tej chwili rezerwy pomieszczeń, tak by można było kolejne przeznaczyć na miejsca odciążeniowe.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski