Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom z białych bloczków

Redakcja
Buduj z głową

Materiał ten charakteryzują się mniejszym współczynnikiem przenikalności cieplnej U, dzięki czemu ściana wykonana z tych bloczków nie wymaga docieplenia.
Białe bloczki z betonu komórkowego, z których w szybkim czasie można zbudować dom, są jedną z ciekawszych propozycji rynku materiałów budowlanych i mają entuzjastów, choć architekci przestrzegają: świetny materiał, ale higroskopijny i zalecają szczególną ostrożność przy budowie zwłaszcza fundamentów.
Wytwarzane przez markowych producentów tworzą bardzo często kompletny system budowlany, z którego elementów można zbudować jednowarstwowe ściany zewnętrzne wraz z nadprożami, wieńcami i filarami, ściany wewnętrzne nośne i działowe, stropy, a nawet połacie dachowe.
Zdaniem ekspertów taki jednorodny materiał użyty do budowy domu zapewnia doskonałe parametry termiczne. System, np. Ytong, wyróżnia spośród innych cała gama elementów konstrukcyjnych, wytwarzanych w nowoczesnej technologii. Zaletą jest niska gęstość betonu komórkowego oraz większa dokładność wykonania elementów.
Na ile jest to istotne? Niższa gęstość betonu komórkowego oznacza, że bloczki charakteryzują się mniejszym współczynnikiem przenikalności cieplnej U, dzięki czemu ściana wykonana z tych bloczków nie wymaga docieplenia. Budując z nich dom, mamy świadomość, że odpadają nam m.in. koszty związane z ociepleniem, nakładaniem na elewacje styropianu, siatki, klejów oraz farby.
Kolejna sprawa to jakość. Podczas produkcji elementów konstrukcyjnych dużą wagę przywiązuje się do dokładności ich wykonania. Dopuszczalne odchyłki wymiarów elementów od wymiarów zakładanych wynoszą +/-1 mm. Ma to swoje przełożenie na przebieg prac murowych oraz ich efekt. Ściany z bloczków muruje się na zaprawie cienkospoinowej o grubości do 3 mm. Cieniutka warstwa ma tylko jedno zadanie - powiązanie kolejnych warstw bloczków. W przypadku innych materiałów, często przy okazji murowania łata się dziury i niedoróbki produkcyjne w materiale. Cieńsza warstwa zaprawy oznacza mniejszy mostek termiczny. Murarz, mając pod ręką wyłącznie idealnie równe bloczki, nie ma problemu z zachowaniem dużej dokładności. Następna ekipa zastanie ściany równe i gładkie. Dzięki temu późniejsze prace wykończeniowe również przebiegają sprawniej, gdyż nie trzeba wyrównywać ścian gładziami - od razu można na nie nakładać tynk, płytki ceramiczne bądź przykleić tapetę. Wszystkie produkty mają jakość potwierdzoną odpowiednimi aprobatami technicznymi, atestami i badaniami.
Do ścian zewnętrznych polecane są bloczki PP2/0,4 o grubości 36,5 cm. Możliwe jest również zastosowanie bloczków PP1.5/0,35 o grubości 40 cm, jednak rozwiązanie to ma swoje ograniczenia ze względu na niższą wytrzymałość tego typu bloczków. Do ścian wewnętrznych nośnych najczęściej stosuje się również bloczki PP2/0,4, lecz o grubości 24 cm. Do ścian działowych polecane są bloczki PP4/0.6 o grubości 11,5 cm.
Architekci chwalą ten materiał. Jego walory dostrzegł m.in. arch. Janusz Dziduszko, projektant domu handlowego, jednego z najokazalszych w centrum Tarnowa. Właśnie z tego powodu, że inwestycja powstawała na niewielkiej przestrzeni, przy ruchliwej trasie, na której nie można było wprowadzić żadnych ograniczeń w ruchu, zdecydowano się na "czystą robotę", budowę z bloczków. Materiał wybrała też Dorota Wielgus, szefowa tarnowskiego AWIM-u przy budowie szeregowców, również chodziło o tempo i nieuciążliwość budowy. Doceniając walory bloczków, w pewnym momencie przyznała, że nie wszyscy murarze akceptują beton komórkowy. Materiał ten wymaga wielkiej dokładności, bloczki układa się tak, jak płytki ceramiczne w łazience, nie ma mowy o przyspieszeniu czy pospolitej fuszerce.
Architekt Jolanta Suliga-Ciurkot z kolei zwraca uwagę na higroskopijność bloczków, które łatwo wchłaniają wodę, a więc nie powinny być wykorzystywane do budowy fundamentów, najlepiej jeśli pierwsza warstwa tego budulca położona jest na wysokości 50 cm od ziemi. Decyzja o budowie fundamentów z betonu komórkowego oznacza, że mury trzeba będzie później odpowiednio zaizolować, tworząc pewien rodzaj wanny.
Krzysztofa Bik-Jurkow

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski