Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom z trocin

kis
Nie ma lepszej reklamy dla materiału budowlanego jak dom architekta. Architekt, znający rynek i technologie, dokonuje właściwego wyboru, wydaje się zatem, że można pójść w jego ślady. Tarnowscy specjaliści tej branży, projektując własny dom, zdecydowali się na pustaki wykonane z trocinobetonu.

Systemy energooszczędne

   Pustaki mają różne kształty i wymiary, można z nich wznosić ściany zewnętrzne, konstrukcyjne i działowe domów jedno i wielorodzinnych. Przywykliśmy, że energooszczędne i łatwe w budowie elementy pochodzą z importu. Produkcją materiału, o którym mowa, zajmuje się przedsiębiorstwo
w Krakowie.
   Producent, przybliżając technologię, zwraca uwagę na podstawowe cechy: produkt jest ekologiczny, ekonomiczny, ognioodporny, daje ciepło i mikroklimat, istotną cechą jest także akustyka. Ekologia coraz częściej bierze górę i staje się decydującym czynnikiem w wyborze konkretnego materiału. Pustaki zawierają wyłącznie naturalne składniki: zmineralizowane trociny z drzew iglastych i cement. Trocinobeton, a więc produkt drewnopodobny, daje efekt najbardziej zbliżony do tego, jaki można osiągnąć w domu z drewna. Oddychające ściany, swoisty mikroklimat wnętrza, kojący chłód w upalne dni to coś, co tworzy komfort.
   Warto zwrócić uwagę na to, że do produkcji wykorzystuje się odpad, który zaśmieca środowisko. Istotny jest też fakt, że do produkcji pustaków zużywa się mało energii, co nie jest bez znaczenia dla ceny.
   W ostatnich latach istotnego znaczenia nabierają pomiary dotyczące ciepła. Ten czynnik przez wiele lat będzie decydował o kwocie za energię. Trocinobeton należy do najcieplejszych materiałów budowlanych, dzięki ciepłochronnej zaprawie murarskiej nie tworzy tzw. "mostków termicznych".
   Trocinobeton zaliczany jest do betonu lekkiego, którego trwałość obliczona jest na długie lata. Trociny będące wypełnieniem mieszanki są zmineralizowane, czyli zabezpieczone przed procesem biodegradacji. Trwałość trocinobetonu jest znacznie większa niż drewna, a to, jak wiadomo, może przetrwać wieki. Mówiąc o cenie, producent zwraca uwagę na łatwość wykonania domu. Praca jest szybka, bezpieczna, czysta, przebiega sprawnie, koszty robocizny są więc znacznie mniejsze. Zyskuje się na czasie, zmniejszając roboczogodziny.
   Jeśli wybór padnie na materiał o takich cechach, warto pamiętać, że pustak wymaga "szacunku" przy załadunku i wyładunku. Trocinobeton jest lekki i pakowany w pryzmy, materiał przewiezie na plac budowy każdy dostawczy samochód.
   Budulec nie stwarza problemu w fazie końcowej, gdy właściciel domu przystępuje do urządzania wnętrz. Trocinobeton bez trudu poddaje się gwoździom, rakom i śrubom. Ściana udźwignie zarówno 50- kilogramową szafkę, jak i karnisz.
   Produkt otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Pierwsze domy w tym systemie powstały w 1990 r. Z tego materiału zbudowano wiele domów nie tylko w Krakowie, lecz i w całej Polsce.
(kis)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski