Dominacja juniorów

JB
W sobotę, w tarnowskim Amfiteatrze Letnim rozegrany został trzeci podczas tegorocznych wakacji turniej szachowy w ramach akcji "Lato 2002". Wakacyjne zawody w "królewskiej" grze cieszą się coraz większą popularnością, o czym świadczy wzrastająca z tygodnia na tydzień liczba uczestników. Tym razem w imprezie zorganizowanej przez Tarnowskie Centrum Kultury, Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Tarnowa oraz sekcję szachową MKS Tarnovia, uczestniczyło aż 64 szachistów i to nie tylko z Tarnowa.

Szachy w ramach "Lata w mieście"

Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim-kontrolowanym na dystansie 11 rund i można powiedzieć, że zakończył małą niespodzianką. Pod nieobecność zwycięscy pierwszych dwóch letnich turniejów, Jerzego Markiewicza z Tarnovii, prym dość nieoczekiwanie wiedli juniorzy. Zdecydowanie najlepszym zawodnikiem okazał się Tomasz Caba z Gromnika, który w 11 pojedynkach wywalczył aż 10.5 punktu. Oznacza to, że młody reprezentant Rolnika Róża wygrał 10 pojedynków i tylko raz zremisował partię. Drugie miejsce na podium wywalczył kolejny junior Karol Marzec z Bochni, który zgromadził 8 pkt, a trzeci także z dorobkiem 8 pkt był Jerzy Wielgus z Tarnowa. Pozostałe lokaty w czołowej dziesiątce zapewnili sobie: 4. Dawid Dworak (Tarnów) - 8 pkt., 5. Andrzej Kawula (Tarnów) - 7.5 pkt., 6. Krzysztof Niemiec (Janowice) - 7.5 pkt., 7. Paweł Brylski (Kraków) - 7.5 pkt., 8. Tadeusz Płonka (Bochnia) - 7.5 pkt, 9. Grzegorz Widła (Rzezawa) - 7.5 pkt, 10. Andrzej Rzeszut (Mielec) - 7 pkt.
   Najmłodszym uczestnikiem, startującym w tym turnieju, był 6,5-letni Konrad Wierzbicki z Krakowa, który zdobył 3 punkty i uplasował się na 56 pozycji. Z kolei najstarszymi szachistami okazali się 77-letni tarnowianie: Marian Kiełbowicz (6.5 pkt, 17 miejsce) i Eugeniusz Zrost (5.5 pkt, 32 miejsce). Najlepszą dziewczyną była krakowianka - Wiktoria Wierzbicka, która z dorobkiem 6.5 punktów zakończyła zmagania na 16 pozycji. Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwał sędzia klasy państwowej, wiceprezes Małopolskiego Związku Szachowego, Wiesław Kasperek.
   Kolejny turniej szachowy w ramach akcji "Lato 2002" odbędzie się w Amfiteatrze Letnim, w najbliższą sobotę, 20 lipca o godz. 10.00. Zapisy do turnieju przyjmowane będą w dniu zawodów od godz. 8.30. (JB)