Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dominika Wójciak poleca. Drugie życie chałki

Dominika Wójciak
Ze względu na głęboko zakorzeniony kompleks nie piekę w domu drożdżówek. Nie potrafię upiec ich dobrze, wychodzę z założenia, że skoro ktoś inny umie i robi to lepiej ode mnie, nie ma sensu się męczyć.

Ze wszystkich drożdżówek najbardziej lubię chałkę, a najlepsze chałki w Krakowie piecze Zosia w swojej piekarni Zaczyn na Barskiej albo od Ewka ze Słodkiej Manufaktury, mającej swą siedzibę na Urzędniczej.

Ponieważ dla mnie chałka to towar luksusowy, kiedy już wybieram się na chałkowe zakupy od razu biorę co najmniej dwie duże, cudnie pachnące, rumiane chałki.

Jedną zjadam od razu, po przyjściu do domu z masłem i kubkiem ciepłego kakao. Drugiej pozwalam trochę się zestarzeć planując w głowie dania, które spokojnie można zamknąć w tytule „drugie życie chałki”. Najczęściej lekko czerstwa chałka ląduje w piekarniku obficie posmarowana kremem migdałowym.

Podaję ją wówczas z kwaśnym dżemem z czarnej porzeczki albo z duszonym rabarbarem. Migdały w kremie podmieniam czasem na pistacje, orzechy laskowe albo pestki słonecznika, za każdym razem wyczarowując inne pyszne danie. Lubię też chałkę w postaci tostów francuskich, usmażoną na maśle po uprzedniej kąpieli w śmietance zmieszanej z cukrem i żółtkami. Czasem wracając do wspomnień z dzieciństwa, babcinym zwyczajem po prostu zalewam chałkę ciepłym mlekiem i jem tak na śniadanie.

BOSTOCK CZYLI CHAŁKA Z KREMEM MIGDAŁOWYM (4 porcje)

Składniki:

  • 2 łyżki dżemu lub konfitury porzeczkowej
  • ½ szklanki wody
  • 100 g płatków migdałów + 2 łyżki do posypania
  • 100 g miękkiego masła
  • 60 g jasnego cukru trzcinowego
  • 1 jajko
  • 1 łyżka mąki pszennej (możesz zastąpić kukurydziana lub ryżową)
  • 1 szczypta soli
  • 4 kromki czerstwej chałki

Przygotowanie:

Dżem mieszamy z wodą tworząc kwaśny syrop. Piekarnik rozgrzewamy do 180C. Płaską blachę wykładamy papierem do pieczenia. Migdały mielimy na mąkę i miksujemy blenderem z masłem, cukrem, jajkiem, mąką i szczyptą soli na jednolity krem.

Kromki chałki układamy na blasze i nasączamy lekko syropem. Im starsza i twardsza chałka, tym więcej syropu. Uważamy jednak by kromki nie namokły za bardzo. Nasączone kromki smarujemy kremem migdałowym i posypujemy płatkami migdałów. Pieczemy 20-25 minut do zrumienienia. Podajemy gorące z kawałkami duszonego rabarbaru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski