Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dominikanie na celowniku Służby Bezpieczeństwa

(PS)
SPOTKANIE. Krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna zapraszają dziś, w środę 18 listopada, na drugie w tym sezonie spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej. Jej tematem będą dzieje zakonu dominikanów w PRL.

Punktem wyjścia do debaty będzie wydana przez IPN książka „Komunistyczny aparat represji wobec polskiej prowincji dominikanów”.

- Dominikanie ze względu na swój duży wpływ na opinie i postawy polskiej inteligencji znajdowali się pod szczególnym nadzorem władz i Służby Bezpieczeństwa. Tym bardziej, że zajmowali się też młodzieżą, prowadząc z dawien dawna duszpasterstwo akademickie. To dla władzy był też czuły punkt – mówi Roman Graczyk z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie, który poprowadzi dzisiejszą dyskusję.

SB interesowała się wszystkim: od małego seminarium w Jarosławiu, do władz polskiej prowincji w Krakowie i Warszawie. Ta permanentna inwigilacja pozwalała uzyskiwać realny wpływ na decyzje Zakonu – w pewnym momencie nawet na obsadę personalną jego kierownictwa.

- Będziemy rozmawiać m.in. o tym jak SB rozgrywała różnice zdań wśród dominikanów na temat soboru i prymasa Wyszyńskiego, jak zakon bronił się przed uzależnieniem od władz i jakie motywy kierowały tymi spośród dominikanów, którzy zdecydowali się na tajną współpracę z SB – wyjaśnia Roman Graczyk.

Gośćmi Loży będą: historyk z katowickiego oddziału IPN dr Łucja Marek oraz historyk Kościoła i dominikanin o. prof. Józef Puciłowski (OP). Spotkanie odbędzie się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie przy ul. Rajskiej 1 (s. 315, III p.), o godz. 18. Wstęp wolny. Patronem medialnym Loży jest „Dziennik Polski”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski