Dominikowice. W tym niezwykłym domu seniorzy mają z kim...

Dominikowice. W tym niezwykłym domu seniorzy mają z kim napić się kawy i porozmawiać. Nie są samotni, a to dla nich jest najważniejsze

Halina Gajda

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

W Dominikowicach powstał Dzienny Dom Pobytu dla seniorów
1/38
przejdź do galerii

W Dominikowicach powstał Dzienny Dom Pobytu dla seniorów ©fot.bogdan malesza

Dom Eleonory Wantuch w Dominikowicach na nowo zaczął tętnić życiem. Jest swoistym azylem dla seniorów, miejscem, gdzie można przyjść, wypić wspólnie kawę, pogadać o tym, co wokół, co kogo martwi albo podzielić się radościami. Powstał tam Dzienny Dom Pobytu. Przyczyniła się do tego parafia w Kobylance, Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury Persiina.W sobotę świętowali oficjalne jego otwarcie.
Zobacz galerię

Leokadia Buś, mieszkanka Kobylanki jest w Domu codziennie i z przekonaniem mówi, że to było we wsi potrzebne.
- Jest czas na wspólne śniadanie i obiad, wypicie kawy, pogadanie - mówi zadowolona. - Kto chce, zasiada do gier planszowych, ogląda telewizję, gra w szachy, korzysta z biblioteczki, a jeśli potrzebuje - korzysta z zajęć rehabilitacyjnych np. rąk czy nóg - wylicza.

Najważniejsza jest jednak możliwość spotkania z innymi, co w życiu wielu seniorów jest szczególnie ważne, bo dzieci nie ma, wyjechały albo po prostu pracują zawodowo.

Seniorzy przywożeni są do placówki codziennie o godz. 8. Spędzają razem osiem godzin. W zasadzie po przestąpieniu progu, wciągani są w wir wydarzeń. Na początek wspomniana kawa, na dobry rozruch. Potem jest coraz ciekawiej. - Są choćby warsztaty rozwijające wiedzę, ćwiczące umysł, spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin - wylicza Renata Dulęba, wiceprezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego Wsi Dominikowice.

Idea utworzenia placówki sięga swymi korzeniami 2017 roku, gdy pojawiała się możliwość składania wniosków o dofinansowanie utworzenia takowej. Ponieważ parafia dysponowała budynkiem, który stał pusty, społecznicy postanowili spróbować. Godziny poświęcone na pisanie wniosku, gromadzenie potrzebnych dokumentów, przygotowywanie planów działania, programu, analizowanie potrzeb - zaprocentowały.

- Wniosek zajął pierwsze miejsce na liście rankingowej - mówi z dumą Dulęba.

Wygranie grantu to tak naprawdę początek. Trzeba było zakasać rękawy i wziąć się za robotę. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, seniorzy mają teraz do dyspozycji wyposażone, estetyczne pokoje do terapii grupowej, indywidualnej, jadalnię, gabinet rehabilitacyjny, pokój wypoczynkowy, wyciszeń.

Budynek, w którym mieści się Dzienny Dom Pobytu, ma piękną historię. W czasie wojny mieściła się tu ochronka, w której pracowały siostry służebniczki. Współpracowały z przedstawicielami Armii Krajowej, ukrywały broń, transportowały ją, prowadziły tajne nauczanie i organizowały pomoc. W okresie okupacji uratowały młodą Żydówkę Sabinę Bruk-Honigwachs, która ukrywała się w zakonie, na co dzień chodząc w habicie.

Bohaterskie siostry, w minionym roku zostały pośmiertnie odznaczone tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W sobotę podczas uroczystego otwarcia Domu wspomniał o tym ks. Roman Gierek, proboszcz parafii.

Z otwarcia placówki cieszy się Jan Przybylski, wójt gminy Gorlice. Na dobry początek wręczył proboszczowi… solidną łopatę i grabie.
- Placówka stara się o przyłączenie do sieci wodociągowej - wyjaśnia dosyć nieoczekiwany prezent. - Obiecałem, że jak już ten wodociąg zrobimy, to będziemy wspólnie porządkować teren wokół, żeby było pięknie - dodaje z uśmiechem.

ZOBACZ KONIECZNIEKomentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Link

www (gość)

Zgłoś naruszenie treści

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/jgk7cjs

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
-------------

DA KRK (gość)

Zgłoś naruszenie treści

"Po tym zabojstwie przestalem wierzyc w Boga" Czy to ksieza zabili? [PODCAST] Czyta Lukasz Hermanowski. Do odsluchania w Onet.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
-------------

Duszpasterstwo Akademickie (gość)

Zgłoś naruszenie treści

"Po tym zabojstwie przestalem wierzyc w Boga" Czy to ksieza zabili? [PODCAST] Czyta Lukasz Hermanowski. Do odsluchania w Onet.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo